AAN DE VOORAVOND VAN KONINGINNEDAG 1973 10 VILMA passeren even zo vele Koninginne dagen, gevierd onder het tropische Oranjezonnetje de revue. 31 augustus, een feestdatum van de eerste orde, al die indische jaren lang. Men deed er dan ook alles aan om het tot een groot feest te maken, voor jong en oud, voor blank en bruin, letterlijk en figuurlijk, was er voor elck wat wils! Als kind vooral, voelde je je al vrolijk en opgewonden worden bij de vorde ringen van de vele voorbereidingen, die getroffen werden. De talloze versierde poorten (vooral in de kampongs), de waroenkjes op de aloon aloon voor de pasar malam. Dat alles buitenshuis en binnenhuis, onder meer de snorrende, driftig snorrende, mag ik wel zeggen, naaimachine van de djait, in de achter galerij, maar toch met de nodige ge heimzinnigheid omgeven om wille van het verrassingselement en onder su pervisie van Oma, gewapend met de "allerlaatste" modetijdschriften met de nieuwste modesnufjes uit Europa, voor het Oranjebal, of voor het bal- masqué. Om, vooral, als origineelste op dat gecostumeerde bal te verschij nen, een hele puzzel en een grote uit daging om haar faam van vindingrijk heid op dit gebied steeds hoog te blij ven houden, jaar in, jaar uit. En dan ein-de-lijk, was het zo ver. Natuurlijk was het een stralende dag. Zelfs altijd een stuk stralender dan de dag ervoor, en dan die ernè, zij het om totaal verschillende redenen (voor diegenen die aan een half woord ge noeg hebben). Men hief maar al te graag het glas "Op de gezondheid van Hare Majesteit Op die dag was er natuurlijk het nodige te "nontonnen" en men had meer dan één lichaam nodig om alles wat er op dit gebied gepresteerd werd, bij te wonen, parades, defilé's Favoriet was, elk jaar weer, toch zéker de prachtige optocht, waaraan alle bevolkingsgroe pen, naar eigen aard en fantasie, een bijdrage leverde. En steeds weer was althans wat mij betreft, de climax, de eindeloos lijkende lange, lange, veel koppige, door- en door afzichtelijke Chinese draak. Tegelijk angstwekkend en toch zo mooi met al dat groen en goud en geflonker van zwaarden van dappere Chinese ridders, die het mon ster te lijf gingen. Tjap goh meh! Dan, wat later dan anders, bevond de familie zich tezamen aan de zeer, zeer uitgebreide rijstdis, en hief Opa, maar nauwelijks bekomen van de receptie en champagne ten huize van de Resi dent, na het Openbaar Gehoor, waar hij zo vlug als zijn lange benen hem konden dragen vandaan was gelopen, eeuwige klobot in de hand(!) om dat verschrikkelijke zwarte pak, die knel lende schoenen en die ellendige topie weer aan de „klapperbomen" te han gen. "Vrouw, kinderen, op de gezond- heid van onze geëerbiedigde Koningin 'n Plechtig, tegelijk blij moment. De siësta bracht even rust, men deed als het ware nieuwe krachten op om zich straks weer, fris en uitgerust, in het feestgewoel te mengen. Een fiks mandie bad en dan de preparaties voor het bal, respectievelijk balmasqué (bal champêtre, een woord dat ik me her inner, spel ik het juist? Getuige de ver halen woonde Oma menig bal champê tre bij. Een feestelijk woord voor een zeer feestelijk gebeuren, zo wil het mij voorkomen), met al 't zenuwachtige ge doe van last-minute drama's van open gesprongen naden, zoekgeraakte en nérgens meer te vinden attributen Maar dan toch, maar enkele minuten voor dat de sjopeur op het afgespro ken tijdstip voor kwam rijden, alles in vol ornaat, wat warm geworden van de agitaties, maar gelukkig dat alles toch nog in orde kwam en alles er zo volmaakt feestelijk uitzag, stonden ze dan daar in de voorgalerij, de grote mensen, bewonderend aangegaapt door de thuisblijvers, zeker niet in het minst door de dan nog aanwezige be- diende(n), zelf op het punt om zich in het pasar malem plezier te werpen. Opa bezag 't zaakje" met nauw ver holen welgevallen (ze mochten er best wezen dat stel van hem). Oma moest mee, als chaperonne voor haar doch ters. Opa nam nog eens, zeer nadruk kelijk het horloge in de hand "Twaalf uur thuis" "Ja, ja, natuurlijk", "Zijn we allang thuis. Allèng". "Dag Pa, dag pa, dag man". Veel gezoen en daar gingen ze dan. Naar de soos En een geweldige stemming, al dade lijk, de heerlijkste muziek zweefde hen tegemoet, en zoveel kennissen als er waren. Er ging heel wat tijd heen voor het gereserveerde tafeltje bereikt werd, Jeugdherinneringen uit Jogja 3,90 f 0,90 porto. want iedereen moest begroet en ieder een gecomplimenteerd, en de dochters, de dochters haalden het tafeltje helemaal niet, want die waren al op de dansvloer. Enfin, Oma bleef ook niet zo heel lang alleen. Geen wonder dat de tijd zo snel ging. Twaalf uur voor je het wist. Oma, geschrokken, maakte druk aan stalten om te vertrekken. Maar daar wisten de jonge luitenants wel wat op. "Toe mevrouw White, wij hebben nog helemaal geen dans met U kunnen ma kenSlot was natuurlijk, dat ver over tijd de terugweg werd onder nomen. En thuis aangekomen? Was al les en alles, tot de bijgebouwen toe hel en hel verlicht, maar alles en alles in diepe, diepe rust. Alles zat op slot enbleef op slot. De opkomende protesten bezwoer Oma snel. "Stil maar, stil maar, het is al half vier en..." Om vier uur, klokslag als op iedere ochtend, verscheen Opa met zijn zelf klaargemaakte bakje toebroek, strootje in de mond, om de nieuwe dag te zien aanbreken en "verwonderde" zich er over zijn familie zo uitgedost en zeer, zeer slaperig op de stoelen te vinden. Men verdween maar snel richting tem- pat tidoor voor nog enkele uurtjes slaap. Maar gelukkig dat het maar eens per jaar Koninginnedag was Gwen White en na de uitvoering op Koninginnedag kregen ze de costuumpjes mee. Tuurlijk moes ten ze op de foto, niet in huis, maar zo maar in de achtertuin met de bamboebossen als decor.

Tong Tong | 1973 | | pagina 10