Terug in Padang Disco Bolland De zeer korte tijd in Padang en om geving was geweldig. Ik ging dus al leen met mijn oudste dochter van 13 jaar. En U weet, hoe critisch en geen blad-voor-de-mond nemend meisjes op die leeftijd kunnen zijn. Dus had ik haar in het vliegtuig van Singapore naar Padang geïndoctrineerd, om geen onjuiste of te critische opmerkingen te maken in het Nederlands. Hoe goed dit was, bleek meteen al op het vlieg veld in Padang. De immigratie-officier nam de paspoorten in ontvangst en tij dens het doorkijken, stempelen, etc., ontspon zich een geanimeerd gesprek tussen hem en mij in de Bahasa. Toen hij klaar was, overhandigde hij mij de paspoorten en zei in perfect Nederlands: "Als 't U blieft Mijnheer, ik hoop, dat U een goede tijd hier zuit hebben", waarop we nog even praatten in het Nederlands. Zodra ik alleen was met m'n dochter, zei ik: "Zie je wel, hoe goed men hier Nederlands spreekt." Een volkomen overbodige opmerking uiteraard, want dat had ze zelf natuurlijk direct ge hoord! We zijn op advies van een Italiaan, die ook in het vliegtuig zat en in Padang werkte, naar het Grand Hotel gegaan. Een ander goed hotel is "Mariani": verder waren er geen redelijke hotels, zei hij. Welnu, Grand Hotel was weliswaar niet zo groot (vergeleken bij Singapore en later bij de hotels in Medan), maar het Was bijzonder gezellig en de mensen deden het uiterste, om het ons naar de zin te maken. En het eten! Kaleio, rendang Padang, etc., zonder meer zalig! Waarschijnlijk voor de Javaanse smaak te veel tjabé, maar voor mij als "Su- matraan" een verrukking. Het meest merkwaardige en roerende was voor mij echter het opwindend gevoel "thuis te komen". Ik had niet verwacht, dat dit zo sterk zou zijn. Per slot ben ik in West-Sumatra geweest, toen ik 3-4 jaar was. 's Middags zijn we met een sado-tje rond gereden, om de plekjes te vinden, waar mijn vrouw als dominee s dochter gewoond had. Het kerkje vonden we wel, het huis niet. Het oude Gouverneurshuis staat er nog. Daartegenover heeft men een nieuw regeringsgebouw neergezet: mo dern met de dak-formatie in traditio nele stijl van Minankabau. Erg fraai. De volgende dag vertrokken we vroeg met een taxi voor een tocht naar het Meer van Menindjau, Boekit Tinggi, Padang Pandjang, langs het meer van Singkarak via Solok. Na een V2 uur buiten Padang begaf de motor het. De chauffeur, een genaturaliseerde Chi nees, zei na een poosje van onderzoek: "Aku-nja angus". Of de dynamo, tech nisch ben ik niet. In ieder geval, hij "sambungde" het een en het ander en toen ging het met een ware doodsve- achting terug naar Padang, alwaar we een andere taxi namen, met een jonge Sumatraan als chauffeur. Had de eerste taxi in 't eerste halve uur al drie kippen doodgereden (bij iedere kip zei hij: "Brengkali tida mati djuga De tweede taxi deed het wat rus tiger. Van Padang gingen we eerst naar het meer van Menindjau. Waarlijk fan tastisch, zoals het er ligt ingesloten door bergen. Het stenen uitzichtpostje staat er nog: dit is vóór je de 44 boch ten naar beneden gaat. Het huis, waar we in 1934 woonden en het kantoor van Pa aan de andere kant, stonden er nog. Alles véél kleiner, dan het in je herinnering was. De wa- ringin aan het meer, waar we vroeger zwommen, stond er ook nog. Van hier naar Boekit Tinggi, waar we in een locaal restaurant aten (rijst, vis kip, sajur, etc. en een groot glas ad vocaat toe); met z'n drieën voor 3,45 en lekker. Toen boven langs het meer van Sing karak terug naar beneden. Na het prachtige meer van Menindjau vielen alle meren tegen, Toba-meer incluis. De hele tocht van bijkans 13 uren over redelijke, maar soms toch banden-ver slijtende wegen, kostte alles bij elkaar niet meer dan 75,De volgende morgen moesten we helaas al verder naar beneden. Is Sum. Westkust nog practisch onbe dorven, de Oostkust is veel drukker en bruisender qua handel, toerisme e.d. Via Mevr. Ambu, die bij Harrison and Craft werkte en die mijn boeking in de voormalige BPM bungalow in Brastagi I Stationsweg 143 tei. 070 I 60 17 03 DEN HAAG /A7 Tl Stationsweg 77 tei. 070 «r<ïV j 60 15 12 DEN HAAG I //Ml Herenstraat 157 tel. 070 I 86 32 01 VOORBURG X Fred. Hendrikl. 161 I sfcJc tel. 070 - 55 66 97 I DEN HAAG X Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij alle Indische platen en krontjong voor- radig hebben? X Fabrltlus sprookjes op z'n Indisch f 13,90; !Lief Java ƒ10.Naflrl Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Saimun, bekend door Bert Garthof, Annle Landouw, L.P.'s, enz. enz. Ook vele Importplaten voorradig o.a. uit HAWAII. in orde maakte (is nu staatshotel), al lemaal gratis voor niets, kwam ik in contact met een Nederlander, die voor ICI werkte. We werden prompt uitgenodigd voor thee en later bier en nog later eten in het nieuwe, net geopende zeer grootse "Hotel Safari Toba" (zelf zaten we in Hotel Surga-Surga.) Deze Nederlander bood ook meteen zijn Peugeot 404 stationwagen aan, met chauffeur, omdat hij en zijn vrouw toch enkele dagen naar Singapore gingen. Geweldig gastvrij en behulpzaam dus en voor ons ideaal. De chauffeur, een Javaan, kende iedere weg op de Oost kust. Brastagi was zalig ouderwets, nog djongossen uit de BPM-tijd, ook bor den met BPM, etc. Verrukkelijke mar- quisa en terong blanda en mijn dochter moest natuurlijk paardrijden. Wat zijn die Batak-paardjes mooi en lekker vurig. Volgende dag over de Karo-hoogvlakte naar het Toba-meer. Erg mooi en groots. Prapat-zelf viel me tegen - net Loosdrecht, zoals het volgebouwd is met talloze bungalows - de meeste lelijk. Het oude Prapat-Hotel is volledig ingebouwd. Vandaar weer terug naar Brastagi en de volgende dag via Medan, Lubuk Pakam naar Kisaram, waar we de gast waren van een oude sobat-collega, Dr. Dieben, die er in een rubber-plantage-hospitaal werkte. Hij bracht ons de volgende dag naar Pematang Siantar, waar we aten in het Siantarhotel. Ook dit hotel trof me door z'n bouwstijl - bijzonder leuk hotel; brandschoon en nog met Heeren op de desbetreffende deur. Een echt-tempo dulu hotel. Vandaar terug naar Medan en de vol gende dag door naar Bangkok, dat ons zéér tegenviel na het gezellige, gast vrije Indonesia. De hele trip in Indonesia (Sumatra dan) was een groot succes. We hadden geen enkel probleem en ondervonden geen enkele anti-belanda houding. Het meest aangrijpende was het ge voel, weer thuis te zijn. Hoewel gebo ren en getogen, ben ik er na 1946 nog maar 2 jaar terug geweest ('58-'60) en het was, geloof ik, voor een deel de spanning van "hoe zal ik door de Indo nesiërs tegemoet getreden worden" na 22 jaren en het bevrijdende gevoel, toen alles zo geweldig goed viel en ging. Ik ben blij nu naar Padang en omstre ken geweest te zijn, want binnen enkele jaren zal ook daar het toerisme hoogtij vieren. Dit brengt uiteraard geld in het laatje voor de inwoners en de toerist zal er genieten, maar of land en volk dan nog lang het huidige karakter zullen hou den, is de vraag. Er komt een echt Grand-Hotel van diverse verdiepingen in Padang, en een recreatie- watersportcentrum in Menin djau en ga zo maar voort. Helaas zal (lees verder volgende pagonderaan) 14

Tong Tong | 1973 | | pagina 14