Elke minuut komen er tweehonderd bij De verlorenen Vandaag de dag is onze planeet enorm overbevolkt. Tegen het eind van dit jaar zal de wereldbevolking bijna vier mil jard bedragen. En naar alle waarschijnlijkheid wordt dit aantal in slechts 35 jaren verdubbeld. Als U deze paragraaf heeft doorgelezen, zullen er veertig nieuwe wereldburgers zijn geboren en als U aan het eind van dit artikel bent, is dit aantal tot 750 gegroeid, aldus de Sunday Times van 6 Mei j.l. Met deze aanwas wordt de wereld geconfronteerd - elk uur meer dan 11.000, elke dag bijna 300.000. Nog erger: gedurende elk van de resterende 27 jaren van deze eeuw zijn er hoogstwaarschijnlijk 95 miljoen bijgekomen. Hoe bezien wij dit geweldige aantal van 95 millioen in het juiste perspectief? Het is ongeveer gelijk aan de tegen woordige bevolking van Japan en Brazilië en bijna gelijk aan de gezamenlijke bevolking van Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Engeland. Omdat deze stortvloed niet te stuiten is, zullen er hoe langer hoe meer mensen de landen van de derde wereld gaan bevolken, in Azië, Afrika en Latijns Amerika, en betrekkelijk minder de ontwikkelde landen. Aan het begin van de 21e eeuw zal een op de zes wereldbewoners een Chinees zijn, een op de vier een Indiër, een op de acht een Afrikaan, een op de tien een bewoner van Latijns Amerika. Aan de andere kant: minder dan een op de 100 een Engelsman en de EEG landen zullen minder dan 5 van de wereldbevolking be vatten. URBANISATIE De overbevolking is de oorzaak, dat de geschiedenis zich met buitengewone snelheid voortspoedt. De kwaal door dringt alles: er is nauwelijks een aspect van onze huidige samenleving, dat daardoor niet besmet is. De wereldbevol kingscrisis draagt enorm bij aan de urbanisatie: het is in derdaad een van de grote sociale verschijnselen van de twintigste eeuw, dat er een trek (soms kan men spreken /an een stormloop) is van de plattelandsbevolking naar de stad, de urbanisatie verspreidt zich over de wereld als een kwaadaardig kankergezwel. Milieuverval is onafscheidelijk verbonden met overbevol king die bijdraagt tot de vervuiling van steden, rivieren, meren en zeeën en het overal neergooien op de aarde van alle soorten van afval. Het bemoedigt de verderfelijke in vloed van auto's en door vernieling van hun natuurlijke omgeving wordt de aarde beroofd van waardevolle en exotische diersoorten. In het kielzog van overbevolking volgen grote hongersnoden en een plotselinge bevolkings aanwas kan een belangrijke rol spelen in het scheppen van sociale omstandigheden die voeren tot een oorlog, hetwelk wij hebben kunnen meemaken in 1971, toen een aantal gebeurtenissen leidden tot het vestigen van Bangladesh. ENERGIE-CRISIS De bevolkingsaanwas is onverbrekelijk verbonden aan de tegenwoordige energie-crisis, die door de mens zelve is veroorzaakt en die het resultaat is van de politiek van eco nomische expansie die met een steeds grotere begerigheid door politici en regeringen sedert het einde der tweede Wereldoorlog wordt gevolgd. Het einde van de natuurlijke rijkdommen aan olie en aardgas is spoedig in zicht en het is waarschijnlijk, dat deze bronnen zullen zijn uitgeput nog voordat andere energiebronnen, b.v. atoomenergie, het toepassen van zonne-energie dan wel getijdestromen of geothermische energie, als vervangers in gebruik zullen zijn genomen. Het is mogelijk, dat de 18de april 1973 later beschouwd kan worden als een van de grote keerpunten in de geschiedenis, want op die datum bracht president Nixon de "genade- stoot" toe, door in het openbaar te verklaren dat het tijdperk van de goedkope brandstoffen voorbij was en dat de VS voor een energie-crisis stond. Hij stelde enorme sommen beschikbaar voor het onderzoek naar alternatieve kracht bronnen en hij verdrievoudigde het oppervlak van het Amerikaanse Continentale plat voor het zoeken naar olie. Maar andere industriële kolossen, met name Japan en de EEG landen zullen ook in actie komen. De politieke con sequenties daarvan zijn hoogst ernstig. Het voortbestaan van onze planeet wordt in de waagschaal gesteld door de produktie van de mens en de daarmee verbonden uitputting van natuurlijke bronnen. De kwalen, waaraan wij nu lijden zijn op verraderlijke manier ontstaan en zijn nu diepgeworteld en gecompliceerd. Overbevolking is geen probleem voor de toekomst: wij zitten er NU mee. Hoe langer tijd we ons veroorloven om de problemen te onderkennen, hoe ongunstiger de uiteindelijke prognose voor het menselijke ras zal uitvallen. Maar als we onze kranten lezen met al hun vaak platvloerse, domme politieke en sociale ruzietjes, vragen we ons wél af: uit welke groepering moet gecoördineerd denken van ho gere orde komen? Als één van de kleinste landjes van de wereld de langste kabinetscrisis doormaakt van hee! Europa, en blijft ruziën, hoe zouden wij dan besef kunnen opbrengen wat in de wereld gedaan zou moeten worden? Red. Zoals U weet, verschijnen er in Tong Tong vaak oproepen om verdwenen mensen op te sporen. Meestal betreft het bijna vergeten vrienden of familie leden, maar er zijn ook "verlorenen" bij, die eens totaal verstoten werden, b.v. onwettige kinderen, of zelfs broers of zusters met wie men "gebrouilleerd" was geraakt of die Indonesiër gewor den waren. Het doet ons deugd dat er a. toch nog altijd mensen zijn op de wereld die per sé willen goed maken wat eens be dorven werd, b. dat door een soms wonderlijke bestiering van het lot, zul ke opsporingen vaak nog slagen ook, al is het soms meer dan een halve eeuw geleden, dat een ongeziene baby door een enorm miljoenenvolk werd "verslonden". Technisch is het vaak onmogelijk iets terug te vinden, vooral meisjes wier naam door een huwelijk verloren raakt, of die al direct een Indonesische naam kregen. Ook is er nooit een sprookjes achtige "beloning"gewonnen of zo, en toch zijn we altijd dankbaar als ver lorenen teruggevonden zijn. Tong Tong dankt zijn lezerskring ten zeerste voor alle betoonde hulpvaardigheid in deze T.R. Op 16 mei 1973 overleed tot onze grote droefheid, mevrouw A. DE LANGEN-WARTENA weduwe van Prof. Dr. C. D. de Langen 83 jaar oud. Namens de hele familie: Alkmaar: H. de Langen I. B. E. de Langen- Ostermann Utrecht: L. Rempt-de Langen F. Rempt en kleinkinderen De Oldenborgh, fl. 90 Arnhemse Bovenweg 16, Zeist De crematie heeft in alle stilte plaatsgevonden. 16

Tong Tong | 1973 | | pagina 16