TOKO MAS INDONESIA H.B.S. - Bandung Indische feestavond te Haarlem Ular Djatoh de vallende worm De heer D. C. W. Engelsman schreef ons: Naar aanleiding van het stuk van A. M. Freusberg over de Bandungse H.B.S. in Uw nummer van 15 Maart zou ik gaarne enige opmerkingen maken. I. De Heer Pufkus gaf behalve Wis kundelessen ook Boekhouden, Ik betwijfel of er naast hem nog een andere Boekhoudleraar aan de HBS was verbonden. 2. Naast de Heer Blijdensteijn staat inderdaad de wiskunde leraar Dr. Thijssen. 3. Naast Dr. Noé staat iemand die ik mij niet herinner, maar daarnaast de Heer Kingma leraar Frans, vervol gens de Wiskundeleraar Dr. van Milaan, daarnaast de Heer Metzlar, leraar Duits, vervolgens een onbe kende, tenzij dit is Drs. Lubbers, leraar Duits, en daarnaast volgt de Wiskundeleraar van Nunes. 4. Achter Dr. Noé herken ik de Heer Zandvoort, leraar Nederlands. 5. Als oud lid van de vereniging The Bachelors bestrijd ik met kracht de bewering dat deze club de zeden verwildering op de H.B.S. in de hand werkte. Wij waren een club die, niet zoals Temesias slechts het vermaak diende, maar wij wilden zijn: een club van vriénden. Daarom waren er ook slechts 20 leden. Wij waren van mening dat een groter aantal het doel zou schaden. Dat The Ba chelors onder dwang van Dr. Gisolf zou zijn opgeheven heb ik nooit ge hoord terwijl ik ook na onze H.B.S. tijd contact genoeg met de voorzitter had. 6. Natuurlijk was er een sterke hand nodig en vanzelf kon Dr. Gisolf het alle 850 leerlingen, vele ouders en het lerarencorps niet altijd volkomen naar de zin maken. 7. Er wordt gesuggereerd dat er een tijd zou zijn geweest dat meerdere meisjes of wel dat er geregeld meis jes naar Nederland vertrokken om dat zij in verwachting zouden zijn. Hier is bepaald sprake van over drijving. Mij zijn twee gevallen ter ore gekomen, maar ik zou er be paald niet op durven zweren dat de beschuldiging waar is. Overigens zou het niet zo erg verwonderlijk zijn als men in aanmerking neemt dat in mijn tijd de leeftijd van de vrouwelijke en mannelijke leerlingen dikwijls vrij hoog lag. Zelfs herinner ik mij dat er twee getrouwde leer lingen waren, die beiden het eindex amen wilden doen om in hun ambte lijke carrière verder te kunnen ko men. Uit een brief van Si Aart namen wij het volgende over: Afgelopen vrijdagavond 27 april heeft de dansgroep Kupu-kupu Djawa (Vlin ders van Java) een uitvoering gegeven in het wijkcentrum van Schalkwijk te Haarlem. Allereerst veel lof voor het werk en inspanning van het echtpaar Wielandt en hun medewerkers, die er hun vrije tijd aan opofferden, maar de prestaties op de uitvoering waren GOED te noemen en vragen om meer. Bij de Indonesische dansen was het merkbaar, dat de uitvoerenden hart en ziel in hun werk hadden gelegd. Deze amateurs, die geheel belangeloos op traden, verdienden eigenlijk allen met name genoemd te worden, maar het gevaar bestaat, dat er enkelen ver geten zouden worden, die hun onmis baar steentje hebben bijgedragen tot het succes. Vandaar geen namen, maar hulde aan de hele groep en staf. Tussen de nummers door liet Annie Cherie zich horen, waarvoor zij be loond werd met een staand applaus. Namens alle toeschouwers spreek ik mijn bijzondere dank uit aan haar en de dansgroep en wil dit besluiten met de aansporing tot alle Indo's: Als U een der talrijke Indische avonden bezoekt, hetzij Pasar Malams, shows etc., wilt U dan alle Indische dansgroepen, or kesten, ensembles, vocalisten ontvangen en belonen met een hartverwarmend applaus? Het is iets van ONS, waar wij met recht trots op mogen wezen. Wij sluiten ons graag bij Si Aart aan. Red. Naar een artikel van J. C. Lamster. Een heel bijzondere lekkernij, die al leen eens in het jaar is te bemachtigen, is de ular djatoh (vallende worm). Dit zijn zeewormen (Lysydice oele Hortt), die normaal leven op de bodem van de diepzee. Maar op een bepaalde nacht in het jaar verlaten zij ter voortplanting hun woonplaats en komen in zulke dichte scholen naar de kust, dat de op pervlakte van de zee wordt veranderd in een krioelende massa glibberdieren. Zodra de kustbewoners hun aanwezig heid opmerken, wordt er 'groot alarm' geslagen en - zoals in de baai van Am- bon - loopt letterlijk iedereen naar het strand of begeeft zich in vaartuigjes op het water om de rijkdom op te schep pen en te bewaren in manden, potten en wat niet al. Jammer genoeg duurt de pret niet lang, want zodra de maan zich vertoont, gaan de wormen weg. De volgende morgen wordt de vangst, Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (Rijksgoedgekeurd) JUWELEN 22 KR. GOUD GEZET MET BRILJANTEN (origineel Indonesisch mo del) Markies ringen met 18 en 13 briljanten. Rijringen, slagrin- gen, fantasieringen en tiffa- nyringen etc., gezet met bril janten. Markies hangers, ati, wadjik, kembang, anggur. Markies oorknoppen, bun der, satu of mata banjak. Origineel IMPORT GOUDEN SIERADEN Armbanden Srikit brede armbanden, Kendari armbanden. Gebloemde schakel armbanden 10 tot 50 gr. Armban den met Chinese letter of naga, Krontjong armbanden, schakel armbanden 45 gr. Ringen Krontjongringen, schakelringen, stempelringen. Markiesringen met rode steen (wadjik) Fantasie- ringen, met rode, blauwe, groene steen. Ringen gezet met echte ster Saffiers, Robijnen, etc. Diversen Kalung 10 tot 30 gram, ketimun, padi, blokjes, etc. Oorknoppen, oorhangers, met of zonder steen. Hangers etc., met en zonder steen. Voor bejaarden kunnen wij thuis bezorgen bij aankoop van meer dan 350, Albert Cuypstraat 142, Amsterdam, (vanuit Centraal Sta tion tramlijn 16, 24 of 25.) Tel. 020 - 71 87 28. Na 18.00 uur 020-42 88 13. die bestaat uit ongeveer tien cm lange groene en roodachtige wormen gesor teerd en ingezouten. Ze zien er onap petijtelijk uit, om niet te zeggen afsto tend, maar ze zijn een welkome en gra tis lekkernij, waar je niets voor hoeft te doen dan alleen maar opscheppen. Behalve in de baai van Ambon ver schijnen deze wormen ook nog aan de kust van het Bantamse en de Kai-ei- landen en daar veronderstelt men, dat de wormen uit de lucht komen vallen, vandaar de naam. De redactie nodigt hierbij de lezers uit om hun eigen ervaringen mede te de len, b.v. over andere vindplaatsen, loka le benamingen, etc. V. N. Moens 17

Tong Tong | 1973 | | pagina 17