De studenten filmden het leven op school ouwe beul, zit jij met deze stikkende hitte in je zwarte jurk nog boeven te verwerken!?", vroeg hij. Maar hij werd onder broken meer door een afweer-gebaar dan groetgebaar van de voorzitter die vrij koel zei: "Rikkie, kerel, wat doe jij ineens hier? Gegroet; maar zeg...eh...het spijt me: ik kan je nu on mogelijk...eh..." Maar Rikkie liet zich niet uit het veld slaan, keek even met opgetrokken wenkbrauwen vanuit de hoogte op de beklaagden neer en vroeg: "Ben je hiermee gauw klaar? "Nee, zeg Rikkie...", protesteerde duidelijk gegeneerd de voorzitter, maar niet direkt raad wetend met het storend op treden van een goede bekende; "Nee...eh...lk ben met een zitting in een moordzaak bezig, man. Zo kun je toch niet maar binnenvallen... eh... Ik ben hier voorlopig niet mee klaar..." Maar Rikkie, nog weinig geremd, flapte er uit: "Een moordzaak? oei, oei! En dit zijn de moordenaars? Ach, geef ze toch samen honderd jaar en ga met me mee een biertje pakken!" De voorzitter stond op. "Hoor 's, Rikkie, dit kan zo niet. Kom op een andere dag..." "Ben je wel over een uur klaar? vroeg de indringer iets ernstiger. "Dat kan ik echt niet bepalen, man..." "Ja, weet je, Lex, ik heb zoveel tijd niet meer. Ik ben hier alleen even op doorreis, naar Borneo; speciaal voor jou even afge stapt. Maar ik heb je nou in elk geval in actie gezien. Ik zal je niet langer storen. We ontmoeten elkaar wel weer eens." Vóór hij zich omkeerde, monsterde hij even van opzij het viertal beklaagden. "Goeje koppen om te tekenen!", zei hij; en dan: "Nou, zeg.saluutjes, hoor. Succes met je schilderachti ge schavuiten! Ik begrijp wel, dat het je nu niet schikt. Sans rancune, hoor. See you later. Dag, Lexl; beul!... en bij het weggaan zich met de zakdoek het transpirerend gelaat bettend, keerde hij bij de deur nog even om, en altijd nog met complete negatie van alle anderen ter zitting, zei hij smalend: "Pfff, wat een béan bij zo'n temperatuur... Bye, Bye!" en vertrok langs dezelfde weg, waarlangs hij gekomen was. Voorzitter Lex wist langzamerhand met zijn figuur geen raad meer. Eerst dat kuch-débacle; en nu zo'n ietwat onttronend privé-bezoekje... Het leek hem het best om maar weer vlug met het onderzoek door te gaan alsof er niets gebeurd was. Het gepuzzel in de zaak absorbeerde vrij gauw zijn na-gedach ten aan die dolle Rikkie, die toch beslist allesbehalve dronken was. Een ongepast bezoekje was 't eigenlijk wel geweest. Die zelfde dag kon de zitting in de moordzaak nog geen vonnis opleveren. Dat lukte pas na een paar maal uitstel. Jaren later zag de rechter Rikkie weer eens terug; in Borneo. Hij had opnieuw een Sultanspaleis met zijn schilderkunst ver fraaid en hield een tentoonstelling van zijn werken ter stand plaats van Mr. 'Lex'. Haast dadelijk na het weerzien bracht hij de Landraadvoorzitter weer in verlegenheid met de vraag: "Zeg, beul, kun jij mij eens naar jouw klantjes hier in de gevangenis brengen? Ik wil enkele schetsen van ze maken". „Rikkie, dat kan niet." "Ho; dat kan natuurlijk wél. Jij bent hier toch het opperhoofd over alle boeven. En ik wil Dajakkers met die lange oorlellen schilderen. Man, wat een lellen!, tot op hun schouders hangen die. Daar kan ik geld mee maken, zeg!; nou ja, niet met die bengelende krakelingen zonder meer, maar met die machtig, schilderachtige koppen, jol, waaraan ze hangen. Die lui kunnen daar prachtig rustig voor me poseren; als ze dat willen na tuurlijk; maar die hebben toch niks te doen in jouw boeven- deposito. Ik geef ze wat sigaretten en ik kikker ze wat op met stoute grapjes..." "Dat mag nou juist helemaal niet, Rikkie". "Wat niet?: zo'n beetje afleiding? 't Is toch geen bestaan in die rottige strafkooienl? Ben jij een méns?!" "Nee, Rikkie, hoor es: Ik mag misdadigers het gevang in hel pen en ik mag er zelf naar believen in komen om te inspecteren, maar onschuldige mensenkinderen zoals Rikkie S., die mag ik er beslist niet introduceren." "Raar en onlogisch vind ik dat...". "Er zijn heel redelijke motieven voor, Rik. Maar kort en goed: Het mag niet!" "Er mag zoveel niet, maar dat is toch niet allemaal slecht. Wat voor zonde bega jij nou eigenlijk als je mij daar in jouw heilig dom een paar van jouw Dajakkers laat schetsen? in een uur ben ik er mee klaar." Weerstreef nou maar eens zó'n doordrijver Drie Dajaks kregen er werkelijk een verzetje door en later, verrukt, nog een foto van hun conterfeitsel. Mr.M.J. A. Oostwoud-Wijdenes. Belangstellende lezers blijven voort gaan ons historische Indische april grappen te zenden van de gebruikelijke aard: een stukje in de krant belooft de lezer een heel bijzonder spektakel: de aankomst van een wereldbekende fi guur - of van de orang pendek! - dan wel de demonstratie van een sensa tionele uitvinding of ontdekking, op 1 april. Succes verzekerd! Maar een van onze lezers maakt mel ding van een bijzonder goede aprilgrap, waarvan wij nooit gehoord hadden en die in Bandung grote beroering ont ketende. Het verhaal is haast te mooi om waar te zijn! Studenten van de Technische Hoge school te Bandung waren verantwoor delijk voor deze aprilgrap. Zij zonden een zogenaamd door het Departement van Onderwijs gesteld rondschrijven aan de hoofden van een aantal onder wijsinstellingen waarin werd medege deeld, dat studenten van de TH een aantal filmopnamen zouden maken van werken en leven in de klas, het doen en laten van de leerlingen in de pauze, enfin, het studenten-team zou een vol ledig beeld geven van hetgeen zich in en om de school afspeelde. Het spreekt vanzelf dat dit op de diverse scholen - speciaal de HBS namen de heren onder vuur - wel tot enige moeilijkhe den aanleiding gaf, al vonden zij volle dige medewerking bij de directeur en het overige lerarenpersoneel. Zo kwa men zij "toevallig" juist opnemen in een klas, die op dat uur proefwerk moest maken. De commotie was zo groot, dat het proefwerk niet doorging. De "opna men" werden in de maand maart ver richt en niemand had in de gaten - be halve de "opname-ploeg" - dat wel is waar het filmtoestel ratelde, maar dat een blanco film in het toestel aan wezig was. Op 31 maart verscheen in de Bandung- se dagbladen een advertentie, dat de "schoolfilm" op 1 april na de gebruike lijke ochtendvoorstelling - het was toe vallig een zondag - zou worden ver toond. De toeloop van leerkrachten, leerlingen en ouders was overweldi gend. leder bleef na de ochtendvoor stelling zittentot dat het scherm opnieuw verlicht werd en... er op het doek werd geprojecteerd: 1 april! De leerlingen lachten, het onderwijzend personeel was geladen. Het regende protesten, ingezonden stukken in het AID. Op luide toon werd bestraffing geeist van de "schuldigen". Maar een aantal ouders nam het voor de stu denten op en betoogde, dat men tegen een grapje moest kunnen - zij hadden er hartelijk om gelachen. Naarmate de tijd verstreek luwde de verontwaardi ging. Het zal hem niet meer nagehouden worden en daarom durven wij dus ver klappen, dat volgens onze briefschrij ver de in onze kring welbekende Ir. Aad Vrijburg één dezer filmers was, tijdens zijn studieperiode aan de TH in Bandung. Wij zijn ervan overtuigd dat zijn "slachtoffers" hem inmiddels ver geven hebben J.H.R. 19

Tong Tong | 1973 | | pagina 19