r Bij het afscheid van Z.E. Hugo Scheltema Indonesiër zoekt Neder landse Schoolkameraad van halve eeuw geleden ABONNEE'S SS WERFT ABONNEES! (ex-ambassadeur van het Koninkrijk der Nederlanden bij de Republiek Indonesia) door Margono Djojohadikusumo Jakarta, 3 mei 1973, Een dezer dagen zal de heer Hugo Scheltema Indonesia verlaten wegens beëindiging van zijn ambts-periode van vier jaren als ambassadeur. Voor Indonesia is dit een alledaagse gebeurtenis. Ambassadeurs van tien tallen landen die een diplomatieke ver tegenwoordiging hebben in Indonesia komen en gaan zonder dat zulks de aandacht trekt in de nieuwsbladen. Inderdaad zou ik ook mij er van heb ben onthouden om iets daarover te schrijven in "Tong-Tong", ware het niet dat mijn aandacht is gevallen op een kort artikeltje van J.H.R. in "Tong- Tong" van 15 april j.l. No. 19 onder de titel: "Jammer Het is een commentaar op het artikel van Peter Schumacher in De Gids, waarin deze zijn giftige pen de vrije loop gaf. Ik ken het artikel niet, nog minder de schrijver. Ik beroep mij alleen op een aanhaling van J.H.R., n.l. het volgende: "Merkwaardige mentaliteit van die Ne derlanders: zij vinden het nog prettig ook dat Indonesiërs hen na alles wat er gebeurd is nog geschikte lui vinden. Foei." Wat Schumacher daarmede op het oog heeft, laat ik maar in het midden. Blijk baar is zijn voorop gezette bedoeling om oude wonden die nu zo goed als geheeld zijn en vrij wel geen lidtekens meer achter laten weer open te rijten. Maar dat is nu eenmaal een geestes houding van mensen van zijn slag. Ik kan ook volkomen onderschrijven wat J.H.R. aan het slot van zijn artikel schreef: "Van de menselijke faktor heeft hij (Schumacher) niets begrepen. De tegenwoordige toestand moet hem dan ook niet alleen "beangstigend" maar ook volmaakt onbegrijpelijk voor komen". De menselijke faktor is niet in woorden te definieeren, nog minder door uiter lijke verschijnselen te bepalen. Het is hetzelfde als electriciteit die men niet met het oog kan waarnemen, maar niettemin onloochenbaar is. Het is in dit verband dat het voor mij een behoefte is om in dit tijdschrift het een en ander te zeggen bij het vertrek van de heer en mevrouw Scheltema uit Indonesia. Op 17 april j.l. werd ten huize van de familie Sumitro Djojohadikusumo ter eere van het echtpaar Scheltema een intiem huiselijk etentje gegeven, 't Was geen diner met champagne of klinkende toasten, maar heel eenvoudig, infor meel, de heren in shirts. Wat vóór ge diend werd, was ook alleen saté, soto, lontong en wat er verder bijhoorde. Het was ook een partijtje zoals wij het in Indonesia noemen "dalam suasana ke-keluargaan" (en familie) niet meer dan 20 personen in totaal, inclusief de dames. De genodigden waren collega's uit het oude en nieuwe kabinet, die tot het z.g. economische team behoorden van de Regering: Frans Zeda, Ali Whardana, Emil Salim, Mohamad Sadli, Soebroto en Soemarlin. Widjojo en Radius kon den niet aanwezig zijn daar zij in Japan waren. Verder de heer Korthals van de Nederlandse Ambassade. Het ouderlijk echtpaar van de gastheer hoewel in het huidige Indonesische society-leven eigenlijk al uit de circu latie, was ook van de partij als beho rende tot de vriendenkring van de fa milie Scheltema. De hele avond was de stemming na tuurlijk en ongedwongen. Er waren ook geen koloniale of raciale barrières meer. Vertegenwoordigers van de jonge Ne derlandse en Indonesische generatie bij elkaar (leeftijd 40-60) zonder vóór oordelen. Zou men het anders wensen? Maar daartoe heeft ook vooral "de menselijke faktor" zoals door J.H.R. aangehaald zeker niet weinig bijgedra gen. In de zo korte ambtsperiode heeft de heer Scheltema als ambassadeur, bijgestaan door zijn charmante echt genote, tot ver buiten regeringskringen zoveel Indonesische harten gewonnen. En dit is de grondslag voor een duur zame gezonde verhouding tussen Ne derland en Indonesia. Moqe het zo blijven. MD. Ook kregen wij toegestuurd het num mer van het dagblad "Abadi", waarin door onze oude "Bapak" Moh. Roem een afscheidsartikel was geschreven aan "Nyonya Dan Duta Besar Hugo Scheltema", waarin die oude stem "van hart tot hart" weerklinkt die zo erg veel goed maakt wat in valse politiek of grove hebzucht vaak teloor schijnt te gaan in de betrekkingen tusseh Ne derland en Indonesië. Als er maar doorlopend mensen als Hugo Scheltema naar Indonesië kun nen komen in de moeilijke jaren die nog komen zullen, dan kan ons hart gerust zijn. - Red. "Help mij op te sporen het adres van mijn oude schoolvriend Rudi Schreu- der; wij hebben getweeën de Euro pese Lagere school te Solok afge lopen in het jaar 1924" - aldus weer klonk een oproep in de Tong Tong van 15 april jl. Hierop kwamen de volgende reacties: ERE WIE ERE TOEKOMT Aan de redactie van Tong-Tong gun ik graag de satisfactie van te weten dat de in haar blad van 15 april j.l. geplaat ste oproep van Mr. Anwar te Solok een adres heeft gevonden waar een spoor kan worden gevonden dat naar de door hem gezochte Schreuder zou kunnen leiden. Tekenaar dezes heeft boven dien in de heer Anwar de kleinzoon ontdekt van een man, adathoofd van hoog aanzien en gezag met wie hij in de jaren 1916 e.v. een hechte vriend schap heeft gehad. Een tijdvak van een halve eeuw is blijk baar niet zo lang om oude dingen en mensen zó maar en zonder meer te doen voorbijgaan. Dat Anwar Tong Tong vond en die mij, is voor ons het bewijs dat er geen toe val bestaat. Dank U, F. Hermans OPROEPISTER! „Indonesiër zoekt Nederlandse school kameraad na halve eeuw". Zie TT. No. 19, pag. 17. Ister! De heer Schreuder is er reeds van op de hoogte gesteld. Hij is arts en woont in Haarlem. Het was voor mij niet moeilijk; het is n.l. de broer van mijn schoonzoon. Heerlijk toch, dat je na vijftig jaar ie mand nog van dienst kan zijn, dank zij "Tong-Tong". Ofschoon totok, zou ik het blad niet willen missen. Het is steeds een con frontatie met de heerlijke jaren, die wij er mochten doorbrengen. Mevr. M. G. Wijmenga-Schotsman En wijzelf denken hierbij aan Habakuk 2-11: "Want de steen uit den muur roept, en de balk uit het hout ant woordt dien"En dat is een verder en dieper gaande symboliek voor ons blad dan de meesten beseffen T.R. 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3