VOETSTAPPEN IN'N ANDERE WERELD Nog een huisgeesi AMBOINA B.V. snikkend dat ze het afscheid van de kleine nonni niet zou overleven. Ze moet inderdaad kort na ons vertrek zijn overleden, lieve oude baboe Tjot! Ik herinner me nog heel goed, hoe Moesje er toen uitzag in sarong en kabaja met de brillianten speldjes en de mooie toesoekan kondeh (een erf stuk van haar nooit gekende schoon moeder) in het roodblonde, golvende haar. Een beeldige leontine, die zo mooi bij haar grijsgroene ogen paste, om haar hals aan een dun kettinkje en haar geborduurde sloffen op hoge hak ken. Ik meen, dat het 1909 was, dat ik voor het eerst in een auto reed. Een Chinese vriend van mijn ouders was een der eersten, die een auto bezat en soms kwam hij ons halen voor een ritje. Heerlijk eng. En dat terwijl het met een vaartje van 45 km/u ging door straten met vrijwel geen verkeer! Deze Chi nese familie K. die heel kinderrijk was, had een van hun kinderen afgestaan aan een kinderloze zuster, die met haar man op hetzelfde enorme erf woonde. Dit was toen gebruikelijk bij Chinezen. Dat afgestane kind wist het zelf niet, het was al direct bij zijn geboorte bij zijn nieuwe ouders gekomen. Hij noem de zijn eigen ouders Oom en Tante en speelde met zijn "neefjes en nichtjes", die eigenlijk zijn broertjes en zusjes waren. Ik hoorde mijn ouders hierover praten en was er diep door getroffen. Wat was ik blij, dat mijn ouders geen kinderloze familie hadden! En dat ik een meisje was, want meisjes waren minder gewild dan jongens volgens oosterse opvatting. ANTWOORDEN QUIZ (van pagina 10) 1 Daon kumis kutjing. 2. bloedzuiverend 3. tjenté, temblèhan, kembang tai ko- tok, alsari (genoemd naar Hr. de Serrière, die de plant invoerde). 4. sirih 5. toeri, sedep malam, kembang pa paja gantoeng, adoeh, zo bitter. 6. siwalan (lontar), kolang kaleng (arèn), salak. 7. Atjeh, matjan, gundul, lebak bulus (de anak anak Betawie wisten het wel). 8. Behalve pisangblad: bladeren van waroe, djati, bamboe (voor bat- jang), klapperblad (voor lontong). 9. padistro. 10. getah nangka. Hoeveel had U er goed? Éérlijk? Gevr. besch. vriendelijke dame als inwonende hulp en gezelschap bij iets gestoorde lieve oude dame in 4 kamer flat. Eigen kamer. Hulp werkster. Br. onder No. 2576. Toen ik laatst bij mijn zuster in Voor schoten was en wij in oude brieven en paperassen uit Indië snuffelden, von den wij tussen vergeelde brieven, die mijn zuster in het interneringskamp onder de Jap steeds bij zich heeft weten te houden, een geel notitieboek je, toebehorend hebbend aan wijlen mijn stiefvader. Aan dit notitieboekje is een vreemd verhaal verbonden. Wij woonden in Semarang aan een zij weg van Gedangan, waaraan de R.K. Kerk en het Klooster stonden. In de tuin van ons huis stonden vele bomen; het geheel, huis en tuin maakten op mij een sombere indruk. Mijn stiefvader leed aan T.B.C., hij was wel niet bedlegerig, maar hoestte en kuchte steeds. In het ziekenhuis konden ze hem niet lang houden. Vroe ger in Indië hadden deze patiënten niet de behandeling, die ze eigenlijk moesten hebben en kwam alleen de dokter vaak aan huis. Bovendien was mijn stiefvader geestelijk niet helemaal goed meer. Hij deed wel niet abnor maal, maar zijn afwijking bestond, na zijn pensionering, uit het verzamelen van wandklokken, zodat wij op een ge geven ogenblik 20 wandklokken in huis hadden, die mijn stiefvader elke dag opwond en gelijk zette, maar 's avonds waren er maar twee, die gelijk liepen. En elke klok had zijn eigen tikkend geluid en sloeg wanneer ze wilde. En ook verfde mijn stiefvader alle kleine voorwerpen rood, bv. luciferdoosjes, kipas uit de keuken, kleine krukjes, blikjes, etc., alles was rood. Mijn moe der liet hem maar begaan, zolang dit verven bij kleine dingen bleef. Hij prutste altijd in zijn slaapkamer. In het bovengenoemde notitieboekje stond van alles: vreemde woorden met defi nitie erachter, uitgaven, bedragen die hij aan mensen had uitgeleend, ook hier en daar een zwaarmoedige op merking. Er stond ook in "verschijning gezien om zeven uur 's avonds 8 april". Mijn stiefvader was niet bijzonder ge lovig maar in het geheel niet bijgelovig. Op die avond van 8 april wilde hij van zijn slaapkamer (aan de voorkant van het huis) naar de achtergalerij gaan, toen hij op de trappen van de voorga lerij iemand zag staan met een rode broek aan, naakt bovenlijf en zwarte muts. Hij wilde naar de man toegaan, maar zag plotseling, dat hij door de gedaante heen de lichten van huizen aan de overkant kon zien. Hij vertelde het voorval dezelfde avond aan mijn moeder, die wel toehoorde, maar er er verder niet op inging, hoe kon ze ook? Maar de volgende morgen ver telde ze het, (niet aan de bedienden, die misschien uit angst zouden weg blijven), maar aan een paar, uiteraard Indische buurvrouwen. Een van hen zette een verschrikt gezicht en zei, "O, mevrouw, nu u er zelf over begint. We hebben u niets willen vertellen, om u niet bang te maken, maar er wordt hier algemeen gezegduw huis is niet speciaal een spookhuis, maar men beweert, dat als iemand die geest ziet, hij noq maar drie maanden te leven heeft. Maar u hoeft het niet te geloven, hoor, misschien is het ook maar omong kosong". Mijn moeder hevig verontrust hoorde dit aan, maar vertelde het niet aan mijn stiefvader of een van ons. Maar drie maanden later precies op 8 juli kwam er een plotseling einde aan het leven van mijn stiefvader Mevr. F. Retel Helmrich beveelt U aan ketjap "HET ZWARTE VEULEN" een terechte keuze, uitstekende kwaliteit voor een betaalbare prijs. Proef het zuivere aroma van deze import ketjap en U wilt geen ander merk meer. Importeur: AMBOINA B.V. Johan van Oldenbarneveltlaan 110 ZEIST. Tel.: 03404- 17649 en 20070 Levering via de detailhandel. 21

Tong Tong | 1973 | | pagina 21