BIJ DE VOORPLAAT De Klapperkrab of Ketam Kenari Juivelieróbeclry 't Carillon Misverstand en misverstand inkoop Verkoop Bodes en Bode Soms kun je in de kuststreken van de Molukken een klapperboom zien, waar aan op manshoogte een "rokje" van gras is vastgemaakt. Het lijkt wel, of zo'n klapperboom een hula-rokje draagt om ermee te gaan heupwiegen. Waar is dat voor? We kennen allemaal wel die grappige heremietkreeftjes, die een leeg slak kenhuisje hebben ingepikt als tijdelijke behuizing tot ze er zijn uitgegroeid. Een grote neef van hen is de klapper krap (Birgus lotro). Deze knaap woont niet in een slakkehuisje, maar is zowat volledig landdier geworden en graaft zich een soort van konijneholletje, dat hij van binnen bekleedt met klapper vezels - een binnenhuisarchitect dus. Hij is een ontzagwekkende sinjeur, soms wel dertig cm lang en hij voedt zich met het vruchtvlees van afgeval len kokosnoten. Hij werkt zich door de bast heen op het plekje, waaronder de drie "oogjes" te vinden zijn en begint aan zijn maaltje. Daartoe zijn z'n scha ren van flink formaat en men kan zich voorstellen hoe hij, verwerkt in een slaatje kan smaken. Om terug te komen op dat hula-rokje: bij gebrek aan afgevallen klappers be klimt de ketam kenari wel eens 's nachts een klapperboom. In de kruin aangekomen, zoekt hij de rijpste noten uit en knaagt daarvan de stelen door. Nu aanvaardt hij de afdaling, met zijn achterpoten de stam aftastend en zodra hij ermee het grasrokje betast, denkt hij, dat hij de "begane grond" heeft bereikt en laat de stam los. Maar in- plaats van de grond te bereiken, tui melt hij in een daartoe strategisch op gesteld leeg petroleumblik - tenminste, dat is de opzet van de arglistige mens. Soms lukt het meneertje wel eens, om eruit te kruipen. Eenmaal gevangen, wordt hij meestal een paar dagen op dieet gesteld, voordat zijn laatste uur is geslagen. En nu een stukje filosofie: Is het bij ons ook vaak niet zo, dat je bij het gevoel van veiligheid en geborgenheid niet voldoende uitkijkt? En onverwachts slaat het noodlot toe! V. N. Moens Tel. 070 - 33 72 57 Thomsonlaan 108 Den Haag Fabrikant van alle Indische sieraden in 22 en 24 karaats goud. Markiesringen Zware halskettingen Schakelarmbanden Slangenarmbanden Slangenringen Krintjing armbanden Briljanten ringen Briljanten oorknoppen Kabaja Spelden Trouwringen Sebelah rotan armbanden DOOR ONS FIJNE HANDWERK BRENGEN WIJ DE MOOISTE COLLECTIE VAN NEDERLAND. Uitgebreide folder op aanvraag. Meer dan tien jaar geleden verscheen er in TT een stukje van R. Stuck: Mis verstand in Tijuana. Korte inhoud voor degenen, die toen geen abonné wa ren, of die het vergeten zijn: Indisch echtpaar in Tijuana (Mexico) spreekt in een winkel de Mexicaanse eigenares in het Engels aan, waarop de toko houdster tegen hen begint uit te varen in het Spaans. Gelukkig mengt de zoon van de tokohoudster zich in het "ge sprek" en nu blijkt, dat de tokohoudster kwaad was, omdat die andere "Mexi canen" - haar veronderstelde landge noten - zo snobistisch waren, om geen Spaans te willen praten. Het is inder daad zo: in Tijuana en ook in Californië worden wij vaak voor Mexicanen ver sleten. Tijuana wemelt van personen, die er "echt" Indisch uitzien. Een dergelijk misverstand deed zich in de dertiger jaren voor in Ambon, waar een Surinaamse onderofficier bij me in de kost kwam. Hij was alleen en had als erfenis een Papoea-bediende mee gekregen. Papoea Johannes was chris ten, een goeie vent, maar was onge looflijk tolol. Misschien kon hij er zelf niets aan doen, maar in elk geval leek zijn gedachtengang mij wat Steentijd perkachtig. Hoeveel keer zijn baas hem ook met een engelengeduld uitlegde, hoe hij in de jaskraag de distinctieven moest aanzetten, waar de baas bij stond, deed Johannes het lekker ver keerd. Van zijn vorige tampat had on ze Surinaamse kostganger een orchi- 2 deeënstelling meegenomen, erg een voudig van opzet: vier houten palen met rekjes ertussen, zodat het leek op een lompe houten boekenkast. Voor de duidelijkheid: afmetingen grondvlak zo wat twee bij een meter. Op de middag, dat de stelling thuis kwam, nodigde mijn kostganger me uit, om de verrichtingen van Johannes ga de te slaan. Wat deed hij? Vlak bij hoekpaal No. 1 maakte hij 'n gat. Daar na stopte hij de hoekpaal erin, stampte de aarde stevig aan, zodat de paal echt verankerd was. Tot dusver was het niet veel bijzonders. Maar nu viel zijn oog op paal No. 3 Die was een flink eind de hoogte ingegaan. Hoe dat kon? Op gewekt en niet in het minst uit het veld geslagen groef Johannes een gat onder hoekpaal No. 3 Daarna nam hij een grote steen en sloeg daarmee paal No. 3 de grond in. O.K. Maar wat gek! Paal No. 1 zat op zijn beurt een eind boven de grond. Daar snapte hij letter lijk niets van. Ondertussen zaten wij toeschouwers ons te verbijten van het ingehouden lachen - gemeen eigenlijk! Maar het was TE kostelijk om te zien. Toen paste Johannes de volgende tak- tiek toe: lukte het niet met paal 1 en 3, dan misschien wel met paal No. 2 en 4; misschien waren die niet zo weerbar stig. Hij verder aan het modderen, tot we eindelijk medelijden kregen en hem de oplossing vertelden: eerst VIER gaten graven. Johannes moet ons mins tens voor wonderen van technisch ver nuft hebben aangezien. Maar later bleek, dat hij toch onze vrolijkheid had opgemerkt, want hij be klaagde zich als volgt: "Weet U, dat mijn toean eigenlijk vals is? We zijn immers beiden christen en allebei Pa poea en toch is hij altijd ontevreden;." OBSERVER Wij geven hoge prijzen voor oude Ind. sieraden en kunstvoorwerpen. Dennen weg 50 Den Haag Telefoon 070 - 64 99 50 Nieuwe Spiegelstr. 30 Amsterdam Telefoon 020-23 13 10

Tong Tong | 1973 | | pagina 2