'LE JOUR ARRIVERA' cJ-uwelieróbedry} l. h. Blok v/h Venbroek Naek LagiNaek Lagi ("Eens komt de dag!") Dezer dagen hebben de gechoqueerde massa's in Holland weer heerlijk kunnen gnuiven (zelfs zwijmelen van eigen hoogwaardigheid) van het laatste sex- schandaal in Engeland, waarbij twee gentlemen onder de bijl gingen: Lord Lamb- ton en Lord Jellicoe. U weet er intussen al genoeg van - in elk geval de klein burgerlijke kijk op de affaire. Maar ik ken onze lezerskring goed genoeg om te weten dat andere kanten aan deze zaak méér zullen aanspreken en eigenlijk ook wel de essentie zijn ervan. Vooral de verschijning van Lord Lamb- ton ook voor de Nederlandse televisie, waar hij niet gekronkeld heeft als een geslagen hond, maar kalm en zelfbe wust geen enkele waarheid of aantij ging uit de weg ging, heeft de besten onzer diep getroffen. Want, weet de publieke opinie: Lamb- ton is van oude Engelse adel en vroe ger of later (hoopt elke kleine man) valt ook die met zijn minderwaardige ei genschappen toch wel door de mand. Grappig is in verband daarmee dat het familie-devies van de graven van Dur ham (waarvan Lord Lambton een der laatste telgen is) altijd geweest is: "Le jour arrivera" (oftewel boontje komt om zijn loontje", zegt de burgerman). En dat is nü dus eindelijk gebeurd, grinnikt men. Toch ligt alles wel even anders. Inder daad hebben de graven van Durham (sind de 12de eeuw behorend tot de elite van de engelse adel) altijd het devies gevoerd: "Le Jour arrivera" of Eens komt de Dag!, maar men heeft dat devies gevoerd ondanks (of juist óm!) het feit dat het geslacht gebukt ging onder de legende dat altijd weer het hoofd van de familie gedoemd scheen te zijn om gewelddadig aan zijn eind te komen. Het "Eens komt de dag" krijgt dan het macabere karakter van een vermetele uitdaging van het noodlot: ik wéét wat mij uiteindelijk te wachten staat, maar zal desondanks mijzelf blijven! Anders gezegd: hóe het lot mij ook treffen zal, ik zal het onbevreesd in de ogen durven zien. Tot op zekere hoogte tekent dit ook de geboren bestuurder: gouverner c'est prevoir: besturen is vooruitzien tot op de laatste dag. En als die dag komt dan zal ik er zijn, nooit gevlucht, nooit in dekking gegaan, maar in gevecht van man tot man, en oog in oog. Ik ben mij ervan bewust dat men in deze verstandige "ik-kijk-wei-uit-tijd" zo'n levenshouding op zijn best roman tisch noemt en op zijn slechtst: stom. Maar ik hou ervan, misschien omdat ik "kolot" ben! Hoe dan ook, de doodgewone mense lijke zwakheid die elk mens treffen kan op de een of andere manier, trof Lord Lambton letterlijk op de "schandalig ste" plaats die maar denkbaar is in een kleinburgerlijke maatschappij: sex! Uit de "Haagse Courant" knippen we dan nog even dit fragment uit de da gelijkse TV-bespreking van deze uit zending: Lord Lambton, die bijzonder o- penhartig zijn zonden opbiechtte aan BBC-verslaggever Robin Day, zei op de vraag waarom zo'n hooggeplaatste man nou naar een sexpaleis toegaat, sim pelweg dat een mens ook wel eens wat anders wil. Iets wat vol gens hem door zijn hele familie wordt onderschreven, want die vat de affaire heel sportief op, zonder een woord van kritiek. Maar zei hij spijtig, als de ge wone man met twee knappe mei den naar bed is geweest dan noemen ze hem een "lucky dog" en als een minister dat doet, schreeuwen de kranten moord en brand. Toen de lord dit zei, in de gebrui kelijke proloog van AVRO's Tele- vizier na het NOS-journaal van acht uur, waren de kijkers ge tuige van een bijna ongeloof waardig staaltje van onthutsend juiste aanpassing. Want wat kre gen zij in de ondertitels als ver taling voor "lucky dog" te lezen? Jawel: "bofkont"! De mogelijkheid van chantage en het verklappen van staatsgehei men wees de lord verachtelijk af: "Ik beschouw het ais een privé- affaire en je gaat niet naar call- girls om te praten over laser-stra len en Rolls Royce-motoren!" Als een wérkelijk groot mens valt, leer je vaak het meest van de toeschou wers! Men is echter getroffen door de wijze waarop Lord Lambton's vrouw Belinda en zijn zes kinderen in deze striemende openbaarheid achter hem stonden. Niets verbergend, maar ook niets excuserend of goedpratend. De dag was inderdaéd gekomen voor de Durhams en zij hebben de beproe ving gedragen op een gewoonweg mid deleeuwse ridderlijke manier; een haast dodelijke zwaardhouw zonder met de ogen te knipperen. Soms voel je de armoede van deze zelfingenomen, brave democratische beschaving in al zijn schandelijke naaktheidT.R. Gefeliciteerd! De sociale uitkeringen gaan per 1 juli alweer omhoog. En met deze nieuwe regering zullen de sociale uitkeringen en premies wel omhoog blijven gaan! Wij hoeven U zeker niet te zeggen dat de algehele vreugde in het kamp der Indische burgerij helaas niet door ons gedeeld word. Want wij zijn een onder neming, die dus geld moet maken om te blijven bestaan. En dat geld maken wordt steeds moeilijker bij al die kop pig voortgaande prijsstijgingen en nieu we CAO's, waarbij de werkgever wordt "gebatjokt" om het ontzaglijke leger van werknemers, werklozen, simulan ten, arbeidsongeschikten en artisten hun steeds hoger spiralende inkomsten te garanderen. Negen van de tien lezers hebben er geen idee van (omdat zijzelf - eventu eel zelfs tegen wil en dank! - voortdu rend veilig "omhoog getrokken" wor den) hoe krankzinnig het bestaan wordt voor het snel kleiner wordende leger van "zelfstandige ondernemers". Want natuurlijk blijven Unilever, Akzo, Phi lips, enz. nog wel erg sterk, maar de kleine zaken worden in deze tijd let terlijk weggemaaid. Massa's kleine on dernemers (o.a. bij tong tong) verdie nen ondanks al hun gezwoeg al stuk ken minder dan de bij de wet gegaran deerde minimum-lonen. En dat veroor zaakt een toenemend verloop van het leger der arme ondernemertjes naar de steeds welvarender levende werk nemertjes of zelfs steuntrekkers! Wij hoeven dit verhaal niet verder uit te rekken. U heeft genoeg eigen ver stand om te weten dat momenteel een oud sprookje verwerkelijkt wordt: we slachten de kip die gouden eieren legt als wij de ondernemers "potong lèhèr". Een hoogst zeldzame enkeling zal in tussen ook wel begrepen hebben wat Tong Tong altoos ontbroken heeft: ge noeg mensen met ondernemingstalent i.pl.v. critici die eeuwig zaten te vitten op Tjalie, terwijl ze als mede-ontginner van de mogelijkheden in onze Naam loze Vennootschap ontzaglijke krach ten hadden kunnen ontketenen. Soedah laat maar. Maar U begrijpt ook wel dat we mis schien al heel gauw voor de afschuwe lijke beslissing staan over te gaan tot een tussentijdse abonnementsverho ging van Tong Tong of toetoep sama sekaliVoorspellers, aantreden: wat gaat er gebeuren? T.R. Boekhorststraat 12, Den Haag, Telefoon 070-63 64 21 1 Specialisten in Indonesische gouden sieraden. In- en Verkoop. Ook op bestelling leverbaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii

Tong Tong | 1973 | | pagina 3