MENSEN DIE IK HEB GEKEND l ABONNI EE'S Voor Vaderdag Technisch Bureau HENNEMAN WERFT ABONNEE'S INBREKERS BIJ TONG TONG Wat voor de Engelse sportsmen de "Manfields" zijn, zoals U weet een vermaard merk voetbalschoen, dat wa ren vroeger voor ons in Soerabaja, maar dat weet U waarschijnlijk niet, de "Katams", aldus geheten naar de op Kawatan wonende maker Pak Katam. Hij vervaardigde ze van zeildoek, zaten verschrikkelijk lekker aan de poten, sorry voeten en als je ze eens gebruikt had wilde je nooit een ander fabrikaat hebben. Althans zo ging het bij mij. De H.B.S. pet of neem een andere, b.v. van de K.E.S. of M.U.L.O. Er waren jongelieden, van die hele dure, die een hoofddeksel droegen gemaakt door het eveneens dure "Heerenmodemagazijn (denk er aan Heeren met 2 e's). W. Sa- velkoul", maar de meesten onzer wa ren dik tevree met de producten van "Pettenmakerij Achmatdjais", Boeboe- tan! Oh zo! Zo was het ook met de djas toetoep en het witte colbertjasje (wah, met open jas ih). Frans Stemmerik (ha die Frans) en Veelings konden fluiten naar onze klandizie, want Poeger was de beste van de allemaalste. En mijn Figaro? Hoe die heette? Hara- moeroekam! Aan het plafond van zijn "salon" in de benedenstad hing aan een paar katrolletjes een enorm soor tement handdoek welke middels een koord bediend door een achter een kamerscherm verdekt opgestelde Ja vaanse knaap in 'n heen en weer gaan de beweging werd getrokken. Heel listig en met veel raffinement. Een en ander met de kennelijke bedoeling de trans pirerende clienten wat koelte te ver schaffen en primo en secundo afge knipte haartjes weg te wapperen. Als het waai-apparaat in full swing was hoorde je duidelijk: wws, wws, bbt, bbt, kie...ètkie...ètI Dat "kie...èt... kie...èt, "moet U weten was het geluid van de katrolletjes die al ja-ren schreeuwden om gesmeerd te worden. Dat mocht echter de pret niet drukken want de Javaanse knaap (ook wel ge noemd katjong of toolih) ging onver droten voort met trekken en rukken. Eerst met de rechterhand en als deze sèngklèh was met de linker om ver volgens het koord aan één der grote tenen te binden en met de voet door te gaan want zo ging het toch ook. Wws, bbt, kie...èt Jelahjerot ja! Ach, hoe beroerd het ook moge klin ken, de romantiek is naar de knoppen. Teugenswoordig heeft een ieder een elektrieke vent. Je beroert maar een of andere knop van die fen en die draait door maar door al heen en weer. Binnenkort ga ik naar Soerabaja en nglentjerrend door mijn oude stad zal ik zeer beslist ook het pand opzoeken waar eens mijn Figaro, Haramoeroe- kam, zijn zaak had. Later werd mijn "adonisateur" van der Laan die zijn potong ramboet-winkel had op de hoek van de Societeitstraat. Weet U wie Radjiek is? Radjiek was de dikke Madoerese verkoper van "Wa pen- en Munitiehandel Munaut Frères". Radjiek zag er steeds tot in de puntjes verzorgd uit. Trompah's aan de voeten, de kain volgens alle regelen der kunst gevouwen en gedragen, vallend in ele gante plooien, keurig overhemd, prach tige batik hoofddoek met trotse punt steil omhoog. Nog zie ik hem zitten, silo, in de rech terhand de kruitmaat, vullend onze pa tronen"Soedah kelar Djiek? Boe- roeng bertjet tida bisa toenggoeh loh!" "Beloen toean moedabanjak ker- djadjangan marah toean moeda Hij we I! En dat zijn zo een paar van de vele, vele mensen die wij gekend hebben. Nog een laatste vraag Wie maakte de lekkerste es pas- rahAntwoord:si Topo! (Ajo Po.odjo kakèhen H2O jo Po) G. H. Bartman N.V. Azië Zwitserland Handel Mij. Sinds 1916 ELECTRISCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68 - 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!IIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:ii Sa minimi11111111111111immuun1 Als U er niet aan gedacht mocht heb ben (en als het er nog niet te laat voor is): geef voor vaderdag een batik shirt cadeau voor de warme zomerse dagen die tanggoeng komen gaan. U zult mer ken dat "de ouweheer" er enorm mee in zijn schik is door de feestelijke thuis-sfeer die dat batik hemdje bren gen zal. Als U er nergens een vinden kunt, kom dan in Toko Tong Tong. Daar slaagt U beslist! Tot overmaat van ramp (terwijl we het al moeilijk genoeg hebben) werd in ons kantoor ingebroken en onze kas ge forceerd; met het papiergeld a 31/2 mille verdween de dief spoorloos. Er was toevallig zoveel in kas omdat onze toko de afgelopen dagen ongewoon goede zaken had gedaan en op Vrijdagoch tend de normale afdrage aan de bank zou gebeuren. De nacht (of ochtend) ervóór gebeurde de inbraak. Het on derzoek wordt goed geleid. Eerste vraag: was er tegen inbraak verzekerd? Antwoord: ja. Maar wat bleek toen de verzekerings man kwam opdraven? Dat het nog hele maal niet zo zeker is dat wij vergoeding krijgen, omdat niet duidelijk tekenen van inbraak aan de buitenkant van ons kantoor geconstateerd konden worden (dus b.v. verbroken grendels, sloten, panelen of ruiten), daar de dief een valse sleutel gebruikt móet hebben. De desbetreffende paragrafen in het contract zijn op zijn zachtst gezegd "onduidelijk" en wij raden al onze le zers met polissen tegen inbraak aan, hun contract nog eens terdege hierop te controleren en eventueel het con tract op te zeggen. Want het is natuur lijk onzin om jaar in jaar uit te betalen voor niets! Zoals altijd leert een mens altijd te laat. Een goede kennis vertelde ons dat hij wel wist dat alleen bij duidelijke sporen van buitenbraak restitutie kon volgen. Wat deed hij dus toen hij een keer door vergeetachtigheid zijn sleu tel op de deur had laten zitten van zijn kantoor en inderdaad prompt de vol gende ochtend dieven op bezoek ble ken te zijn geweest? Hij smeerde met groene zeep de glazen deur van zijn kantoor in en brak de ruit, aldus over duidelijk bewijs makend dat er een dief geweest was. Hij kreeg zonder manke ren het totale gestolen bedrag uitbe taald Verder weiden we niet uit. Maar lezer: leer uw les!

Tong Tong | 1973 | | pagina 4