Onze lezers: de bronnen van Tong Tong Van een lezer ontvingen wij deze "Tip Ter Navolging", een eenvoudige vrien delijke tip, maar toch een typische tip van een echte Tong-Tonger, immers een tip om EEN BRON aan te boren: "TIP TER NAVOLGING" "Papa, wil je eens aan je verlanglijst denken? Toet en Deetje, Toos en Koos hebben er ook al naar gevraagd!" Alle mensen, dat is waar ook! Over enkele weken is het weer zo ver. Dan gaan wij met een nieuwe levenscyclus beginnen, - een gebeurtenis, die op tra ditionele wijze gevierd dient te worden. Ik zie al de schare der liefhebbers, die zich opmaakt om mij met een stoffelijke blijk van hun tedere gevoelens te ver rassen. Of ik nu maar met een dozijn wensen op de proppen wil komen. Wat een opgave! Ik kijk naar mijn uitpuilende boekenkast, waar drie kwart van de bandjes sinds jaar en dag op wat be langstelling wacht en de rest hoog no dig herlezen moet worden. Ergo: Spaar mij voor meer lectuur. Die stapel muziek is toereikend voor vele mensenlevens. Hoe lief ook be doeld, kom niet met nog meer onster felijke composities aandragen. En wat mijn tuingereedschap en foto-appara- tuur betreft, - met hetgeen ik nu heb, had ik allang modelprestaties moeten leveren. Is deze overdaad aan stoffelijk bezit niet zinloos en - in het besef, dat naast onze deur gebrek aan primaire be hoeften wordt geleden - echt bescha mend? Tong Tong vertelt ons van Gikt en van de Steurtjes, mijn broeders uit de Japanse gevangenschap. Dus grijp ik naar een enveloppe. "Voor het goe de doel" komt er in rode letters op te staan. Zie zo, nu behoeven de lieve gevers hun hersenen niet meer te pijnigen over de keuze van een cadeau. Schuif centen of biljetje in deze zak en weet, dat VOOR DEN JUBILARIS niets feestelijkers denkbaar is, dan onze vrienden onder de tropen te laten voelen, dat wij hen niet vergeten. Si Totok Het is een heel bescheiden tip, haast schuchter gepresenteerd, maar waar we tóch graag aandacht voor yragen. Omdat inderdaad de "geef-lust" na het vullen van het Fonds 60.000 uitge droogd schijnt te zijn. Voorheen wemel de het van kleine schenkingen van het type "rest-hou-maar' bij expres iets (of veel) te hoog gehouden betalingen aan Tong Tong. Enfin, U weet het web Al die kleine schenkinkjes liepen toch wel mooi op: op den duur werd Fonds 60.000 ermee "vol gegooid" en in éen moeite door schoot er toch wel veel over voor onze Bruine Bus, waar voort durend geld uit gaat naar allerlei groe pen en ongelukkige enkelingen in In donesië. En zelfs bleef er altijd wat over om onze eigen noden wat bij te lappen", b.v. onze vaste pot van gratis (of halve) abonnementen voor adiks, die het al lang niet meer kunnen betalen. Dat is een hele opsomming, nietwaar! En ik weet niet wat buitenstaanders zullen denken en zeggen, b.v. dat zón der die geeflust de onderneming Tong Tong zeker niet bestaan kon hebben, maar dat is de point niet. De point is, dat onze Indische mentaliteit uit Z|ch- zelf altijd geven wil, en geven blijft. Het is een habitus, een karaktertrek, een natuurlijke eigenschap, die zelden om motieven of aansporingen vraagt (ja vaak juist beschroomd terug stapt als men zich aangepord voelt!). Maar on geveer werkt als een bron, die uitzich- zelf altijd borrelen moet, nodig of niet nodig, gevraagd of ongevraagd. Pas als we hier langer over denken en we rea liseren ons dat bronnen over de hele wereld de rivieren "veroorzaken' en meren en zeeën, kortom alles wat ver kwikkend en voedend en levengevend is, weten we hoe essentieel voor het bestaan der wereld deze kleine bron nen zijn die meestal niemand ziet of kent! Soms valt een buitenstaander deze wonderlijke vrijgevigheid opeens op. B v de directeur van een enorm kran ten en tijdschriften-concern. Toen ik eens bij hem zat te praten en hem ronduit bewonderde voor zijn fantas tisch organisatie-talent, antwoordde hij: "Nee, dat is niet zo geweldig, dat is know-how, dat kan je leren. Maar wat jij met jouw tong tong doet, is een WONDER, want juist omdat ik in het drukkersvak zit, weet ik dat j°uw niet bestaan KAN. Hoe lap je dat^ Toen vertelde ik over wat ik noemde de "niet eindigende geeflust" van mijn abonnees, waar hij óók niets van snap te want waardoor wordt zoiets dan op gewekt? Daar bleef ik het antwoord op schuldig. Alleen als ik denk aan de bronnen die ik heel hoog in de 9oe" noeng wel eens gezien heb, weet ik wat het voor een soort verschijnsel is. En ik ben gewoon eindeloos dank baar. Een andere keer zat ik met mijn finan cieel adviseur sinds een jaar (ik wou dat ik hem langer kende) onze cijfers te bestuderen. Deze sobat heet Jaap, als middelbaar scholier naar Holland gekomen en sindsdien nooit meer te rug geweest, maar Indië (Indonesië) zit hem door en door diep geroest in het lijf. Hij heeft veel motorgereden in In dië (net als "Wharrr, wharrrr, wharrrrr!" van Vincent Mahieu) en hóe gek het ook klinkt, maar wie de Gordel van Smaragd geproefd heeft met een don derende, razende motor over woeste wegen, heeft een aparte liefde voor Indië gewonnen die hij NOOIT kwijt raakt en beter is dan alle literaire lief des bij elkaar. Howgh! Wel, Jaap dan zei me eens: het won derlijkste van Tong Tong is dat het zonder enige inspanning en uit totaal vrije wil al in een paar keren meer bij mekaar heeft gebracht dan het hele oprichtingskapitaal van de N.V.! En dat is waar. Meer dan dat: terwijl het drij ven van deze zaak met zijn minimale oprichtingskapitaaltje (dat vaker op verlies dan op winst werkt, zo weinig zakelijk levenskrachtig is het!), een voortdurende ellende is, blijken wij let terlijk in leven en overeind gehouden te zijn door wat ons gegeven werd. Jaap was ook de eerste die een beetje zorqelijk aankeek tegen de kleine git ten die binnenkomen zonder enige aanduiding van herkomst of bestem ming. Hij vond dat toch wel minder leuk" al begreep ik het aanvankelijk niet, want ik zei: "Als donatie van hTN. komen ze immers altijd goed terecht. Maar later begreep ik die min of meer sinistere bezorgdheid wel, want in elke boekhouding is alle geld traceerbaar, maar waar blijft het geld dat zoek raakt, door Tjalie vergeten wordt af te dragen bij de administrateur of op andere manier "verdwijnt". Hoe is dat ooit vast te leggen? Natuurlijk is dat niet vast te leggen. Wie in elk geval niet met een boekhoudkundige knobbel ge boren is, kan niet vastleggen wat even tueel verdwijnt? Maar wat doen primitieve volken, die zeker willen zijn dat ze nooit een ander te kort kunnen doen? Altijd iets extra's geven "op de koop toe", een elfde sawoh bij elke tien sawohs b.v. U herinnert zich dat nog wel van vroeger. (J weet ook wat "korban" is, offer? Bij elke handeling, elke on derneming die het ons vergund is tot stand te brengen, geef iets uit dankbaarheid dat het gebeuren mag. Men noemt dat in het westen bijgeloof, maar of het dat nu wer kelijk is of niet, laat ik buiten be- 6

Tong Tong | 1973 | | pagina 6