„Operatie Neushoorn" Het land waar de gamelan klinkt 19,50 Wat wij in ons hart sloten (herdruk) f 19,50 "TEMPO DOELOE" Een Boek van Avontuur en Leven en van "Thuis"! schouwing, want in elk geval weet ik uit ervaring dat het een zegen is, die het leven mildheid geeft en goodwill, en ook berooft van angst voor tekorten aan zaken en aan mensen. Toen ik dus met dit werk begon, ja lang voordat het "Tong Tong" heette en vóórdat er een N.V. bestond, (maar toen het werk steeds krankzinniger groeide bij een chronisch gebrek aan competente helpers), heb ik al bepaald dat om altijd dreigende onzuiverheden en tekortkomingen al bij voorbaat te bestrijden alle inkomsten uit mijn "Pie- kerans van een Straatslijper" altijd voor Tong Tong zouden zijn. En dat is ook gebeurd. En dat is heus véél, ja! Of liever: dat is "tjoekoep". Het is in derdaad een vreemde geste voor wes terse begrippen en het staat buiten de begrippen royaal of nobel of stom die men er naar believen aan hechten kan, want het is gewoon die "sewolas", de elfde vrucht op de tien! En in een samenleving, in een geestes gesteldheid als die van onze Tong Tong Club, waar geven natuur is, (of net zo'n "bodemgesteldheid" als het doen ontstaan van bronnen), is het iets vanzelfsprekends, een soort filosofie zonder einde, waarin een groot aantal beschavings-onlusten gewoonweg niet meer bestaan U begrijpt dit wel, ja lezer. En U be grijpt ook dat als het geven niet langer bestaat bij Tong Tong, dat ook het ab solute einde betekent voor Tong Tong. Want dan is er in onze maatschappij geen levensvatbaarheid meer Maar zo lang die levensvatbaarheid er nog wél is, poekoel teroes, mijn waar den, hoe gek de wereld ook lopen mag! T.R. Noot van de Redactie: Overigens is het verschijnsel niet nieuw en zelfs niet typisch Indisch of Indonesisch, zoals onlangs ook getuigd werd door de ex-burgemeester van Wassenaar (en ex-minister van Bin nenlandse Zaken) Geertsema: In Wassenaar hadden we het "fonds van de burgemeester". Daarin kon iedere burger geld storten als hij per se iets kwijt wilde en de opbrengst daarvan kon ik naar eigen inzicht voor een goed doel besteden". Enkele jaren geleden kreeg mr. Geertsema als minister van Bin nenlandse Zaken toezicht over de ruim 800 Nederlandse burger vaders en het was hem snel duidelijk dat iedere achterdocht tegen de eerste burgers onge grond was. Let s.v.p op het meervoud: "eerste burgerS". Achterdocht en verdacht making bestaan kennelijk tegen alle Elke Indischman kent de "badak" en hei schiereiland Udjung Kuion op zijn minst van horen zeggen. En als dus het oorspronkelijke boek "Operasi badak" onder de naam "Operatie Neushoorn" op de nederlandse boekenmarkt ver schijnt, weten wij dat het hier een studie-expeditie betreft naar een van Indonesië's oudste natuurreservaten en wel speciaal gericht op de Javaanse neushoorn of Rhinoceros Sondaicus. Met financiering van het World Wild life Fund heeft inderdaad de Internatio nale Unie voor Natuurbehoud de des kundige Zwitser R. Schenkel, destijds voor andere soortgelijke taken in Afri ka, bereid gevonden de expeditie naar Java te maken om de Javaanse rhinoce ros te bestuderen en zo nodig aanwij zingen te geven voor eventuele be scherming. Tot ons genoegen is het een door-en door menselijk verhaal geworden, vlot leesbaar en ondanks de schat van ver zamelde wetenschappelijke gegevens verre van droog of taai, en met een wijde interesse voor nevenverschijnse len in de natuur en leuke waarnemin gen van plant en dier, mensen en toe standen in ons geliefde Indonesië. In niet geringe mate is dit boek zo gezellig wijd georienteerd door het feit dat Schenkel op deze expeditie werd vergezeld van zijn vrouw Lotte, die ook natuuronderzoekster is, maar even avontuurlijk en door het leven ge boeid als haar man. Het hele boek kwam ons, vooral door de ons zo be kende achtergrond, even nabij en ver trouwd voor als zo menig tong-tong- verhaal en we hebben het dus werke lijk in één adem uit gelezen. Met het vaste voornemen om het in de komende weken nog vaker ter hand te nemen. Boeiend zijn ook de vele foto's en te keningen in het boek, alsmede de vele kleurenfoto's van uit het leven gegre pen momentopnamen die ons een vol maakt thuis-gevoel gaven. Wij willen de lezer vooral niet méér verklappen en ze menige spannende episode van a tot z zelf laten doorleven. Na al het geürm en gejammer van reizigers die burgemeesters. En het is helaas type rend voor de Indische gemeenschap in Nederland dat hier élke verdachtma king en élke achterdocht welig tiert. In feite zó in het Indische gemeen schapsleven is ingekankerd dat er nooit tijd is overgeschoten voor daden van grootser allure op cultureel, so ciaal of politiek gebied. De historie na ons zal niet oordelen over de Indischgasten die faalden, maar over de enorme massa die ver beneden elke maat bleef- T.R. zich om allerlei redenen tekort gedaan of bedrogen voelen door Indonesië, is de expeditie ook leerzaam om de wijze waarop Schenkel en zijn vrouw zich niet in de luren hebben laten leg gen door hier en daar afzetters of be driegers, maar met een goed humeur of resolute aanpak door hun lastigste reis-ervaringen heen kwamen. Last but not least is men na lezing van het boek een heel brok ervaring en kennis van Indonesië rijker geworden. Wat gelukkig zijn wij Indischgasten door onze Indische herinneringen die ons in staat stellen zo'n boek als "Operatie Neushoorn" met smaak en vreugde te savoureren buiten al die zogenaamd onmisbare westerse 'blaas kakerij' van cultuur en porno Neem zelf de proef maar en veel ple zier ermee! T.R. R. Schenkel: "Operatie Neushoorn". Uitg. La Rivière en Voorhoeve, 19,50 plus 1,75 porto. In onze boekhandel verkrijgbaar. 2 prachtige FOTOBOEKEN van HEIN BUITENWEG: Bestel nu per giro 6685, boekhandel Tong Tong (geen bedrag invullen, portokosten komen er nog bij) Eindelijk herdrukt! door E. BRETON DE NIJS Foto's uit het Indië van een eeuw ge leden. Markante beelden uit een his torie die nooit vergeten zal en mag worden. Een boeiend document dat in iedere Indische (en Nederlandse) boekenverzameling niet mag ontbre ken! f 29,porto 2,25 7

Tong Tong | 1973 | | pagina 7