'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW ra Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Herinneringen door SAJA SADJA (geb. 1895) Vertellingen bij de Lampoe Tèmplèk atakóe ^ecjendo^, VSD CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, ƒ4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. Nu iets over de Europese samenleving in Koepang. Aan het hoofd stond de Resident (soms werd diens vrouw wel eens spottend betiteld met Resida, als ze al te veel van haar positie liet mer ken), een Ass.-Resident en verder het hele gewone B.B.-scala met of zonder gezin, dan de nodige ambtenaren, een klein garnizoen met als Gewestelijk Militair Commandant een overste, een schip van de Gvts. Marine, kortom: de trekkers. Dan waren er de blijvers, Indische families, de meesten met erg conservatieve ideeën, maar waarvan toch vele dochters met een van de "trekkers" in het huwelijk traden. Voor de gezelligheid had je de soos, vrij druk bezocht. Soms werden er da verende fuiven gegeven, die meestal pas goed werden, als de allerhoogste zich had teruggetrokken. Dan was er een tennisbaan, waar het soms veel te warm was, om iets behoorlijks te pres teren. Een mini overdekt zwembadje en dan had je het wel gehad. Voor ja gers was het een paradijs, maar soms kon het wel eens tegenstaan, want bij enkele drijfjachten, jaarlijks door een der radja's gehouden, leek het meer een massale slachtpartij dan een jacht. De geweerdragende Timorees kreeg uitgemeten voor één schot kruit, maar hij liet als geroutineerde jager het wild altijd tot op erg korte afstand naderen, zodat hij nooit een schot verknoeide. In tegenstelling met de Europese ja gers, die vaak hun moderne, snelvuren- de geweren afvuurden als het wild zich nauwelijks vertoonde. Zo'n grote drijf jacht was echter wel nodig, want her ten en zwijnen berokkenden de land bouwer veel schade. Het was voor mij veel meer interessant om alleen ge wapend met een tjies en een Kodak rond te zwerven. Vogels waren er ge noeg en van allerlei soorten. Het is daar echt savannelandschap en soms lijkt het wel op een Engels park, zo mooi is het. Verder waren er voor de Europese gemeenschap eigenlijk alleen maar de jaarlijkse races, waar letterlijk iedereen aanwezig was, al was het voor de ge zelligheid alleen. Natuurlijk zag je op de baan alleen maar inheemse paar den, die soms verbazend goed liepen. Ook geen ordentelijke jockeys, maar Timorezen met wild fladderende haren onder de hoofddoek. En wat zouden races zonder toto en roulette zijn? Roulette werd in de avonduren in de soos gespeeld; zwaar werd er nooit gegokt. Koninginnedag werd ook ge vierd met optochten, aubades. Eens heeft een der ondernemende Chinezen geprobeerd om de sprekende film te vertonen. Hij begon meteen met de muziekfilm "King of Jazz", maar het geluid leek het meest op: All quiet on the Western Front, zodat het bij die ene poging is gebleven. Voor de rest was de kleine gemeenschap Europea nen op elkaar aangewezen. Veel, heel veel bridge werd er gespeeld. Wat ook opvallend was, tenminste voor de ba- roe's was de intense bestrijding van de malaria, volksvijand nummer een. Onverwachts kwamen er mensen van de malariabestrijding op het erf en speurden naarstig naar onnozele plas jes water, b.v. in weggegooide klapper doppen, lege blikjes en als dat zo was, kreeg de bewoner een fikse boete van 25,in die dagen heel wat, als je bedenkt, dat een huisjongen in de maand vijf gulden verdiende. In de kotta was geen hoger onderwijs dan de Europese Lagere School, wel een handicap voor veel ouders, die ge noodzaakt waren, om hun kinderen naar Java te sturen voor verder onder wijs. De z.g. Kisarese kinderen konden bij Pa van der Steur terecht. (wordt vervolgd.) Kinderspel en Catechisatie Een geliefd spelletje was: OMBAK BE- SAR. Er werd op de grond een grote cirkel getrokken. De "jager" mocht al leen op de cirkelrand lopen en pro beren, de andere spelers te tikken, die zich niet buiten de cirkel mochten be geven. Wie getikt werd, moest uitval len of "jager" worden. Eens in de week hadden we catechisa tie van Ds. Nieuwenhuis. Dan moest ik op de voorste bank zitten, omdat ik altijd kattekwaad uitvoerde. Voordat hij het gebed begon, vroeg hij ons, de ogen te sluiten. Maar vol nieuwsgierig heid staarde ik hem met wijdopen ogen aan, en sloot ze net even voordat het gebed was afgelopen. Toen greep hij boos een lineaal en zei: "Jij mag twee weken lang niet op de catechisatie komen, want jij had je ogen open. "Bru taal antwoordde ik: "Hoe weet U dat? U had Uw eigen ogen dus ook open." "ERUIT!", was alles wat hij zei. n Nadat de aarde bevolkt was met plan ten en dieren vond de oppergod Batara Goeroe, dat er nog wat aan ontbrak. Daarom besloot hij tot het scheppen van mensen. Eerst maakte hij een oven van klei en daarna vervaardigde hij van deeg een paar figuren met mensenge daante. Toen de oven heet genoeg was, plaatste hij een stel deegfiguren erin. Na een poos dacht hij, dat het zo wel genoeg was en haalde de figuren eruit. Maar hij zag, dat ze nog te bleek waren en legde ze zolang op zij. Toen plaatste hij een tweede paar figuren erin en wachtte ditmaal langer. Tot zijn teleurstelling zag hij, dat de figuren zowat verkoold waren. Maar nu had hij genoeg ervaring en nadat hij het derde paar in de oven had geplaatst, wist hij de juiste tijdsduur. En ja, toen hij het derde paar eruit had gehaald, waren ze naar zijn zin. Wat te doen met de andere? Tenslotte waren het toch ook zijn eigen schepselen? Daar om blies hij leven in alle zes en stuurde ze twee aan twee uit om de wereld met mensen te bevolken. En zo komt het, dat er blanken, negers en bruine men sen zijn. De Schepper heeft ze allen lief, maar de bruine vindt hij toch het mooist. 9

Tong Tong | 1973 | | pagina 9