Fonteijn Co - ^"l0B# Gedurende de UITVERKOOP van 19 juli tot en met 9 augustus op ALLE artikelen 10% tot 20% korting ^Ratu i£ara 3^J.dul Inkoop Verkoop Bodes en Bode dagen ten Residentiehuize logeerde. "Mijn" Resident was de alom bekende wijlen de Heer M. B. van der Jagt. Twee jaren na mijn vertrek uit Mage- lang kwam de benoeming van de Resi dent tot Gouverneur van Soerakarta, waar hij zijn volle diensttijd heeft uit gediend. Intussen was mijn standplaats Batavia geworden. Op een middag, terwijl ik op het per ron van het Station Gambir (Konings plein) op en neer liep, op de trein naar Buitenzorg wachtende, zag ik een klein mannetje, fijn uitgedost in Ja vaanse klederdracht, het station binnen komen met een bestuurspet in zijn lin ker- en een degen in zijn rechterhand, Ik herkende Pak Karto. Met tranen in de ogen begroetten we elkaar, Karto vertelde me dat de gepensioneerde Gouverneur M. B. van der Jagt, zijn baas, zonet naar Nederland was ver trokken. Pak Karto zou het voor zijn verdere leven aan niets ontbreken, aangezien zijn heer voor het nodige had gezorgd. Kunt U zich indenken, wat zich in het hart van Pak Karto afspeelde? En kan Uw filosofie de ware betekenis ver staan van de gift van de gepensioneer de Gouverneur van der Jagt van zijn bestuurspet en degen aan zijn eenvou dige Javaanse verzorger? Pak Karto had wijlen de Heer M. B. van der Jagt, gedurende het grootste gedeelte van zijn diensttijd verzorgd. Ik herinner mij Gouverneur M. B. van der Jagt, als een flinke, goede en zeer menselijke ambtenaar. Hij had een o- pen oog voor de belangen van het volk en van de kleine ambtenaar. Abonné. Herinneringen door SAJA SADJA (geb. 1895) Uit mijn H.B.S. tijd Huib van Mook had alleen tienen op zijn rapport; hij was ouder dan ik en zat twee klassen hoger, moet dus eind examen hebben gedaan in 1911. Het meest geliefde spel, wanneer wij meisjes en jongens bij elkaar thuis op bezoek waren, was "Charade en Ac tion". En dit is echt: toen Huib van Mook op bezoek was, werd als chara de bepaald: de aankomst van de nieu we G.G. in Indië. Huib werd uitgekozen, uitgedost met een lint over één schou der en een sjerp en medailles, om de nieuwe G.G. uit te beelden. En de rest van de groep riep maar: DERR, DOERRR, DERR - het geluid van sa luutschoten nabootsend. En de rest van de aanwezigen maar raden ledereen weet, dat Huib het hoge ambt heeft bekleed. Vreemd! Hij ruste nu in vrede. Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 46 46 47 In de loop der jaren hebben wij van onze abonnees verschillende lezingen geplaatst over Rata Lara Kidul. Wij la ten over deze figuur volgen, wat H. A. van Hien in zijn werk: "De Javaansche Geestenwereld" hierover schrijft. Rara Woedoe, ook Ratoe Lara Kidoel of Nijai-gede Segara Kidoel, de schoo- ne prinses en dochter van den Vorst Praboe Moending Wangi, heerscher van het rijk Padjadjaran, die weigerde in het huwelijk te treden en daarom door haar vader werd vervloekt en ver bannen naar de Zuidkust van Java op het gebergte Koembang. Daar werd zij aangetast door een kwaal en op haar verzoek om hulp, werd zij door boze geesten in den oceaan geworpen en na haar dood volgens de Javaansche fabellleer tot Koningin der Zuidzee ge kozen. Zij stichtte op den bodem des oceaans een paleis, bewaakt door een heirleger van geesten, die de kust be waken. Zij wordt voorgesteld als een jonge vrouw, die zich ten volle bewust van en trotsch op de onovertroffen schoonheid harer onberispelijke vor men, deze ook vrijmoedig geheel on bedekt ten toon spreidt en zich het hoofd niet breekt met allerlei kleeding- stukken, ofschoon het haar daaraan geenszins ontbreekt. Zij wil echter toch niet door een men- schelijk wezen bespied of gezien wor den en wordt de ongelukkige, die haar toevallig te zien krijgt of ontmoet, steeds door haar met zware ziekte ge straft, terwijl hij daarbij tevens ver plicht wordt, zekere overeenkomst met haar te sluiten, waarbij zij aanneemt, hem gedurende een bepaalden tijd rijk te maken en op allerlei wijzen te be gunstigen, doch hij op zijn beurt haar beloven moet, dat hij haar na zijn dood naar haar paleis volgen en verder die nen zal, tenzij dat een andere hoogere macht hem uit dezen ellendigen staat verlost. Zij is de machtige beschermster der zich in de spleten en grotten langs Noesakambangan, Karang-bollong, Goenoeng-Kidoel, Loedojo en Karang- tritis, ook Parang-wedang genoemd ge nesteld hebbende zeezwaluwen of Sa- langanen. In laatstgenoemde grot verhoort zij de genen, die haar aanroepen om raad geving in gewichtige gevallen en wel in den droom dergenen, die in de grot overnachten. Te Karang-bollong be vindt zich in een daarvoor gebouwde loods een praalbed, waarop een in zij de gekleed beeld van Ratoe Lara Ki doel ligt. Daar wordt aan haar geofferd en haar veel eer bewezen door kustvaarders en hen, die het gevaarlijke bedrijf uit oefenen van het zoeken naar de beken de vogelnesten. Wij geven hoge prijzen voor oude Ind. sieraden kunstvoorwerpen. en grote collectie edel- en sierstenen Dennen weg 50 Den Haag Telefoon 070 - 64 99 50 Nieuwe Spiegelstr. 30 Amsterdam Telefoon 020 - 23 1 3 1 0 11

Tong Tong | 1973 | | pagina 11