REACTIES/COMMENTAREN OP KLEINE QUIZ Reactie op Timor Koepang! t Disco t Bolland t Indonesië kampt met nieuwe inflatie Wij en "het" schandaal voor hadden gesloten. Meestal was het erg hard werken, niet alleen als duiker, maar ook als schepeling. Na ommekomst werden ze met de z.g. "ka- pal Broome" teruggebracht, dik in de centen, een aardig mondjevol Engels sprekend, keurig in de kleren gestoken en natuurlijk was het daarna Wein, Weib und Gesang, ze strooiden het zuurverdiende geld met handenvol rond, zodat ze al gauw blut waren. Ja, en zo was het begrijpelijk, dat velen van hen terug gingen. Lie Soe Njan zelf is akelig aan z'n eind gekomen: een contractant, die zich te kort gedaan voelde, heeft hem op de trap van zijn winkel doodgestoken. Toen Timor ge heel in Japanse handen was gevallen, waren er in Broome nogal veel Timore- zen afgesneden van hun geboorteland. Enkelen hebben dienst genomen bij de Koninklijke Marine, die hun zeeman schap zeer goed kon gebruiken. Tenslotte enkele dingen over Portugees Timor. Vooreerst moet men bedenken, dat Portugees Timor werd gebruikt als verbanningsoord en dat Portugal alleen het hoogst nodige voor zijn eilandhelft deed, soms helemaal niets: wat viel er trouwens van te halen? Met gevolg, dat de hoofdstad Timor Dilly nou niet direct eruit zag als een vakantieoord, om het heel voorzichtig uit te drukken. Maar dat deed niets af aan de hartelijkheid en gulheid van de Portugezen, waarbij uiteraard veel Indo-typen waren. Ook op de andere helft leefden de Timore- zen hoofdzakelijk van paardenteelt en aan de grens kwam het nog al eens tot incidentjes over verdwaald vee of Ti- morezen, die de vrijheid verkozen. Eens in het jaar kwam er in Koepang een groep Portugezen voor een vriend schappelijk bezoek, dat altijd heel pret tig verliep. Wie heeft er ooit gehoord van de jaarlijkse "Internationale" Por tugees Timor - Nederlands Indië? Eerst was er een uitgebreide rijsttafel, waarbij je deksels goed op je glas moest letten, dat de gulle Portugezen telkens bijschonken met hun heerlijke sopi manis. O.a. Lacrimae Christi en La Ranja de Setubal. Voor je het wist, had je hem om en als je erna moest voetballen, nog wel in die hitte, kun je je voorstellen, hoe zo'n internationale wel verliep. Ook waren er tenniswed strijden. En in de avond zongen ze de echte Portugese liederen, zodat je kon beluisteren, welke bronnen de kront jong had. Zo had Koepang zijn speciale beko ring, net als iedere andere willekeurige plaats in Indonesië, maar je moest le ren om je ogen en hersens te gebrui ken en je niet blind te staren op het heerlijke Java. Zelfs de opsteller had niet alle tien vra gen van de "kleine Quiz", T.T. 15-6-73, foutloos kunnen beantwoorden. In ge dachten zie ik hem als een tjapoeng- vanger, die het puntje van een lidi in de getah nangka draaide en daarmee op de tjapoengjacht ging. Heel geschikt overigens, want dat diertje bleef dan aan de getah vastzitten. Echter - de ge tah nangka is niet geschikt voor de vo gelvangst. Vraag 10 - antwoord - als vogellijm wordt gebruikt de getah van de BENDO-boom. Abonnee. Een Javaanse vogelvanger gaf eens aan Si Rambut Pitu twee pakjes, is pisang blad verpakt. Het ene bevatte de getah van de BENDO-boom, verkregen door inkervingen in de stam te maken, het andere bevatte fijngemaakte bladeren van de daun ragiplant, die aan de voet van de bendoboom groeit: een middel om de getah niet te laten stollen. Zelfs grotere vogels worden hiermee gevan gen. Uit de Encyclopaedie van Neder- landsch-lndië namen wij over: Benda, bendo, teureup (Sundanees), Artocarpus Elastica, familie van de broodboom, nangka en tjampedak. Be halve voor vogellijm gebruikt men ook de bast voor het maken van touw, de geroosterde zaden zijn eetbaar. Rambut Pitu. De heer Th. Buur schreef: Beurtelings kwam er elke week een KPM-schip uit Soerabaja en Makassar aan. Op zulke dagen leefde Koepang weer op, immers, contact met Java be tekende voor velen een afwisseling van het leven op de eenzame plaats. De Chinese handelaar Tjay voer ruim 30 jaar als dekpassagier op de lijndienst Koepang-Soerabaja. Op de tussenlig gende havenplaatsen nam hij bestellin gen op, meest voor Chinese tokohou ders, die Tjay dan op de terugreis af leverde; een soort "klontong ter zee" dus. Enig in het oude Indië. Stationsweg 143 tel. 070 X 60 17 03 DEN HAAG t Stationsweg 77 tel. 070 T 60 15 12 DEN HAAG T Herenstraat 157 tel. 070 1 86 32 01 VOORBURG I Fred. Hendrlkl. 161 X tel. 070- 55 66 97 X DEN HAAG X Waarom zoekt U zo lang als U weet dat X wij alle Indische platen en krontjong voor- X radig hebben? X Fabritius sprookjes op z'n Indisch f 13,90; X Lief Java ƒ10,Nafirl Tuan uit Modjokerto, X The Real Krontjong met Sam Saimun, bekend door Bert Garthof, Annie Landouw, X L.P.'s, enz. enz. X Ook vele Importplaten voorradig o.a. uit X HAWAII. X In het laatste juni-nummer van het ame- rikaanse nieuwsweekblad Time staat een bericht over een te verwachten rijst schaarste in Zuid-Oost Azië. Indonesië wordt met name genoemd als een van de landen, waar een rijsttekort tot grote moeilijkheden kan leiden. Onafhankelijk daarvan wijst een briefschrijver in Ja karta daar eveneens op in een ons ter inzage gegeven epistel. Hij schrijft: "Ik maak mij zorgen over de rijstsituatie. De regering wil een bufferstock aanleg gen om de periode tussen de oogsten te kunnen overbruggen en doet nu po gingen de tani te dwingen zijn rijst te verkopen tegen Rp 25.- per kg, terwijl de handel Rp 50.- biedt. De handel is nu "illegaal" verklaard, maar dat helpt niet veel omdat de tani's weigeren te verkopen. Het bestuur komt daardoor tegenover de plattelandsbevolking in een moeilijke positie. Er is nogal wat onrust onder de boerenbevolking en de prijzen vliegen de hoogte in. Bovendien is, zoals je weet, de Rupiah gekoppeld aan de dollar en deze eens zo machtige en krachtige valuta blijft als maar zak ken - de Rp dus ook. Op 1 juli zijn de electriciteitstarieven met 50 ver hoogd. De prijzen van vele andere da gelijkse levensbehoeften zijn de laatste paar maanden met 10-25% gestegen." Geen prettige brief, ditmaalmaar overigens treft ons een zekere parallel in de ontwikkelingen daar en hier, of eigenlijk over de hele wereld. Geldont waarding, financiële en monetaire moei lijkheden, prijsstijgingen. Zoals onze briefschrijver besluit: "Watje ook doet, ook al heb je je levenslang rt gewerkt om voor een redelijke oudedag te zor gen, je holt automatisch achteruit!" Een belangrijk deel van ons leven heb ben Tjalie en ik samengewerkt: eerst aan het Bataviaasch Nieuwsblad, later aan de Nieuwsgier. Beide bladen von den huisvesting in het bekende kran tengebouw aan de Sluisbrugstraat, thans Jalan Pintu Air. Het mag wat ge zocht klinken, maar dat feit betrekt ons bij het Watergate schandaal, dat thans zoveel drukinkt kost, om van be langrijker zaken maar te zwijgen. Uit Jakarta schrijft men ons namelijk: "Je weet natuurlijk hoe men hier het Watergateschandaal noemt: Skandal Pintu Air. Nou, jullie hadden toch vroeger je kantoor in JIn Pintu Air!" Wel, eerlijk gezegd, we wisten niet, hoe men in Indonesië dit politieke schan daal noemde, maar we zijn nu gewaar schuwd, dat we elk ogenblik een ver zoek kunnen ontvangen om te getuigen in het Skandal Pintu Air JHR 13

Tong Tong | 1973 | | pagina 13