KLATEN Makassaarse Rode Visjes Opgelet Het zwembad in het bergplaatsje Tawang-Manggoe boven Klaten is er nog Het zal de oud-Klatenners misschien interesseren dat ondergetekende in 1971 in Klaten geweest is. Voor wie er dertig jaar geleden is weggegaan als jongen van veertien is er wel erg veel veranderd. Veel huizen zijn verdwenen, de kernen van de ondernemingen Ga- jamprit en Kebonaroem bestaan niet meer, maar de Protestantse kerk, de Boei, het Waterschapskantoor bijvoor beeld staan er nog wel, evenals de twee huizen waar ik vroeger heb ge woond. Nieuw is, naast een groot aan tal huizen en scholen, een zeer moder ne R.K. Kerk op de plaats van de oude. De bijbehorende school staat er nog. Naast de kerk wonen enkele Neder landse pastoors, w.o. Pastoor Woer- kens en Pastoor de Quay, een broer van de oud minister-president. Er is een grote R.K. gemeenschap in en rond Klaten. Klaten is met zijn omstre ken een van de meest welvarende streken van Java. Men ziet het als een voorbeeld van ontwikkeling. Dit uit zich onder andere door het verplaatsen van alle winkels in de hoofdstraat ca. 10 meter naar achteren zodat er een brede moderne winkelstraat zal ont staan. Maar dit betekent ook dat een oud inwoner de stad niet meer zal herkennen! De bomen van de Stations straat zijn vervangen door jonge tje- mara's. Het politiebureau is geheel ver nieuwd, het station en het Tabaksproef station staan er nog, het laatste als schooltje. Het Proefstation is geves tigd in een naastliggend gebouw. De welvaart (relatief) is te zien aan de vele redelijk uitziende scholen en hui zen. Ook aan de geplaveide weg die van Gondang (de fabriek werkt) naar Kebonaroem loopt. Tussen Kebona roem en Gajamprit is de weg nog in de oude staat. De Kalkbranderij is geheel verlaten en gedeeltelijk vernield. Het woongedeelte rondom de vroegere huizen van Coolhaas/Rozema, Middel- burg/Badenhuizen, van der Molen/van der Linde inclusief het straatje dat er door heen liep vormt nu een militair complex. Op de plaats van de Europese school is een geheel ander scholen complex gevestigd. In goede staat is het vroegere huis van Thung van Schreven. Hier bleek het hoofdkwar tier van de leidende politieke partij de ET Golkar gevestigd te zijn. Op een tochtje langs Kebon-Aroem ontmoetten we de Hr. Rooslan, gepen sioneerd opzichter bij de proefvelden van het Tabaksproefstation zoals we begrepen. Hij woonde naast zijn eigen rijstpellerij en kende vele namen van Nederlanders die vroeger op de om ringende ondernemingen woonden. Hetzelfde was het geval bij de vroege re bendy-rijder Djojoharsono die aan de weg woonde die langs het erf van de vroegere administrateur van Kebon- Aroem liep. Zoals men overal in Indonesië ziet zijn de tuinen verdwenen en vaak tot zand vlakten geworden. Wel ziet men soms planten in een soort grote bak maar het gras is wel overal verdwenen om de kleinere huizen. Merkwaardig was de uitzondering die ook hier de regel bevestigde; op de plaats van een zan dige oprit met vijver in het midden van ons laatste huis (Mangka) lag nu een grasveld! Ook hier vonden wij wat we overal zagen, vroegere velden waren nu pisangbossen geworden waardoor men het beeld vaak nauwelijks meer herkent. Veel Klatenners zullen het bergplaatsje Tawang-Manggoe kennen. Ik ben er geweest en heb geconstateerd dat er veel huizen verdwenen zijn en veel bijzonder aardige nieuwe huisjes zijn bijgekomen. Het sportpark is er nog, zij het in verouderde en verwaarloosde toestand. Het cement om en in het zwembad is groen en donker gewor den en de duiktorens waren plankloos. Het dak van de tribune is er niet meer en er is een kleine eetgelegenheid waar men voor 75 cent nassi-goreng kon eten! Het voetbalveld is een bewoond pisangbos geworden. Het terrein bo ven het sportpark is volgebouwd met huisjes. In Tjemara-sewoe staat thans een relay-zender van de televisie zo dat men in Tawang-Manggoe de Dja- kartaanse televisie kan volgen. Van Hotel van Wessem is nog slechts het hoofdgebouw over, ernaast staan en kele kleine overgroeide ruines, over blijfselen van de vroegere logeerbun- galows. Men kan nog altijd paardrijden in Tawang-Manggoe maar het zal wel niet meer voor een dubbeltje per uur zijn! Van Sarangan hoorden we van onze reisgenoten dat men daar nog altijd een confortabel hotel heeft waar 's avonds de bediende een houtvuurtje in uw open haard ontsteekt! Ik hoop dat ik met deze informatie de oud-Kla tenners een genoegen heb kunnen doen. P. H. Middelburg Abonnee P. Kuitert, thans woonachtig in de V.S., bracht begin 1973 een be zoek aan Udjung Pandang (Makassar) en heeft aldaar een lijst met de oude en nieuwe straatnamen samengesteld, die wij hieronder laten volgen. Mis schien kunnen wij een voormalig in woner van de stad helpen, die van plan is, er een bezoek te brengen. Hospitaalweg - Jl. Jend. Sudirman. Hogepad - II. Jend. D. A. Yani. Cantinelaan - Jl. Thamrin. Marosweg - Jl. Gg. Bawakaraeng. Prinsenlaan - Jl. Kajolalido Balai Kota (Gemeentekantoor). Raveleyn- weg - Jl. Slamet Riyadi. Gen. van Dalenweg - Jl. Sultan Hasanuddin. Justitielaan - Jl. Amaima Gappa. Bensbachsteeg - Jl. Ince Nurdin. Tromplaan - Jl. Chairii Anwar. Koningslaan - Jl. Sawerigading. Wil lemslaan - Jl. Sutomo. Prinsesselaan - Jl. Emmy Saelan. Lageweg - Jl. Lasinrang- H. A. Mappanyuki tot Station. Goaweg - Jl. Dr. Sam Ratulangi. Klap perlaan - Jl. Haji Bau - Walter Mongonsidi. Groen- tenlaan - Jl. Lagaligo. Schijfbergweg - Jl. Sunggai Seddang. Maradikajaweg - Jl. Gg. Latimojong. La- djangiroeweg - Jl. Merapi. S.S. weg - Jl. Veteran. 3e Beroestr. - Jl. Bau Massepe. Ie Zeestr. - Jl. Rang gong. 2e Zeestraat - Jl. Ali Malakka. 3e Zeestraat - Mesmanlaan - Jl. Mawas. Bessieweg - Jl. La- maddukelleng. Daeng Tompolaan same Datu Musingweg - same Jl. Osman Jappar. Strandweg - Jl. Somba opu. Wilhelminakade - Pela- buhan Hatta. Julianakade - Jl. Pelabuhan Sukarno. Prauwenhaven - Pelabuhan Perahu. Lae-lae ei land - Pulau Lae-lae. Lae-lae eiland (kunst) - Pulau Lae-lae caddi. Samalona eiland - Pulau Kayangan. Martadinata (K.P.M.-Kantoor). Nusantara Sulawes (Javasche Bank). Gowa Rate (naast Soos). Jampea (naast Grand-Hotel). Kakatua (Mesman Steenfabr.). Gowa Raya (naar Malino). "Grand-Hotel" =same. "Victoria Hotel" voormalig huis Gouv./Res. "P.S. Makassar" Fico flat. 15

Tong Tong | 1973 | | pagina 15