iif uliJ HET GELUK VAN HET JAGEN Nog meer Harimau's (tijgers) In de droge tijd zwerven de harimau's dieper het bos in. Prooidieren zijn herten, varkens, kidangs en ook wel boskippen. Bij het volgen van een kudde olifanten, waaronder baby's kon ik wel eens een harimau snappen, die om deze kudde sloop. Of het hem te doen is om de baby-olifanten, dan wel alleen om de door de kudde opgeschrikte herten, kidangs en varkens te kunnen opvan gen, heb ik nimmer kunnen vaststellen. Ik heb hem nog nooit een baby-olifant zien aanvallen, hoewel hij wel in staat is dit ongeveer één meter twintig ho ge dier te doden. De moeder olifant houdt haar baby steeds in de gaten en bij dreigend gevaar kruipt het kleintje tussen de voorpoten van de moeder in en dan is er geen harimau hoe groot ook, brani om de olifant te naderen, want mama olifant is in staat met haar slurf de tijger te omstrengelen en hem daarna dood te trappen. Door een kudde olifanten opgeschrikte dieren gaan niet aan de haal, maar blijven als aan de grond genageld staan en het is geen zeldzaamheid dat een hert door trekkende olifanten wordt doodgetrapt. De achter de kudde slui pende tijger komt dan op een zeer een voudige wijze aan zijn maaltijd. Het verhaal dat een tijger alleen een door hem gedode prooi verorbert is niet juist. Ik had eens bezoek van twee jagers uit Soerabaja, die jacht wilden maken op tijgers, olifanten en beren. Reeds enige tijd kwamen berichten van een tijger die kampong Gilas onveilig maakte. Kambings en honden had hij reeds buitgemaakt. Op een avond dat het spoorwegper soneel op de trap van hun verblijfloods aan het ngobrollen was, kwam een tijger om een hond te pakken, die tussen de benen van zijn baas lag te dutten. De sprong was echter niet goed berekend en in plaats van de hond, klauwde het roofdier in de baas z'n knieën. Deze schreeuwde moord en brand van schrik en pijn. De overige op de trap zittende mensen kwamen te hulp en de tijger moest met lege poten afdruipen. De gewonde man werd op een lorrie naar het ziekenhuis gebracht. Sindsdien werd er na donker niet meer op de trap voor de loods gedon- gengd, arme zieltjes, want deze ar beiders waren Javanen, die ver van hun land echt gezellig over hun ge boortestreek konden praten. Maar aan teruggaan dachten zij niet, want bij de Staatsspoor werd goed verdiend en achter de loods bracht een eigen 18 "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van hel menselijk geluk" lOSé ORTEGA Y GASSET groententuin meer op dan gebruikt kon worden; het surplus werd op de markt verkocht en zo sneed het mes van twee kanten. Daar zij de traditionele kous om het geld in te bewaren niet bezaten, werden de contanten door moeder de vrouw omgezet in mooie gouden dinars, die met Lebaran op de kabaja werden gespeld. Maar om op de harimau terug te ko men. Een der jagers, de heer Lobry ging mee naar Gilas, waar wij ons door de spoormensen lieten voorlichten. El ke morgen kon men tussen de treinrails in het zand de verse sporen aantreffen van de rover, die in de omgeving rond zwierf. De spoorwerkers hadden juist een koe geslacht voor een te houden sedekah, omdat hun vriend het er levend van had afgebracht. Ik stelde de arbeiders voor de geslachte koe aan ons over te doen om als lokaas voor de tijger te dienen. Als deze ge schoten was konden zij een dubbele sedekah houden, één voor hun collega en één voor de harimau. Zij gingen hier mee accoord en voor 25 gulden waren wij eigenaar van de koe, die wij naar een bosje naast de treinrails lie ten vervoeren, om daar aan een boom te worden vastgebonden. Een mooie hoogzit van ongeveer 4 meter werd in een andere gemaakt, waar wij voor het vallen van de avond in plaats namen. In het begin zaten wij comfortabel, en zacht op een bed van bladeren, maar na enige uren werd het toch wel hard en echt wat je noemt klas kambing! Het was half donker toen de laatste trein naar Martapoera om ongeveer 7 uur voorbij denderde. Toen om 8 uur de tijger nog steeds door afwezigheid schitterde, braken wij op en gingen naar huis terug. De volgende middag namen wij onze zitplaatsen weer in, de heer Lobry ge wapend met een Mauser kaliber .404, terwijl ik een dubbelloops kaliber 12 tjap Sauer hanteerde. Weer kwam de laatste trein aandaveren en ter hoogte van onze boom zagen wij de tijger vlak voor de locomotief de railbaan over steken en in de richting van de vast gebonden koe wegduiken. Toen de trein was voorbijgeraasd probeerde de tij ger het aas weg te trekken en toen dit niet lukte, begon hij ter plaatse aan de maaltijd. Aan het luide smakken hoorden wij dat het vlees van de koe, die hij niet zelf had gedood, hem bijzonder goed smaakte. De heer Lobry ontstak zijn electrische lamp, welke op zijn geweer was ge monteerd, bekeek nog even de tijger, die zich van het licht niets aantrok en knalde toen. Het goed gemikte schot deed de harimau omtuimelen. Wij hoorden de deuren van de koeli- loods openslaan en zagen daarna enige personen met fakkels in de hand nader bij komen. Toen ik zei, dat zij gerust konden komen was het een wedloop wie als eerste de harimau zou zien. Wij waren intussen uit de boom ge klommen om onze buit te beschermen tegen eventuele beschadigingen, die de opgewonden mensen met hun mee gebrachte parangs en speren konden toebrengen, zulks ter genoegdoening. Ook de snorharen moest je safe stel len. Die gebruikte men bij kiespijn om in een holle kies te steken en als door een wonder was de pijn verdwenen! Een zweefsleutelbeentje van een mat jan in je beurs bewaard, zorgde ervoor dat die steeds gevuld bleef. Een mannetjes tijger heeft voorpoten, die van boven breed zijn en naar on deren smal toelopen; bij de wijfjes zijn ze nagenoeg recht toe recht aan. De tekening van het mannetje is ook veel mooier en contrastrijker. Het vlees wordt gegeten om je even brani te maken als de tijger zelf. Telkens als ik er een had geschoten kwamen mensen om een stuk vlees. Ik heb eerder nooit geweten, dat in mijn omgeving zoveel lafaards waren. Men deed ook wel vers tijgervlees als obat op een open wond; of het geholpen heeft? Ik heb het nooit gevraagd. Is een tijgerjacht gevaarlijk? Zo lang je vanuit een hoogzit schiet, neen, want een tijger kan niet klimmen. Ik ben in het bos vaak tijgers tegenge komen, die mij ziende ervan door gin gen. Een aangeschoten en in het nauw gedreven harimau kan gevaarlijk zijn. Maar als men in een gebied loopt waar een maneater is gesignaleerd dient men zich wel terdege in acht te nemen; zij zijn brutaal genoeg om uit een ge zelschap, mits in gehurkte houding, zijn slachtoffer uit te zoeken. Ik heb ook verscheidene tijgers vanaf de begane grond geschoten.

Tong Tong | 1973 | | pagina 18