Herinneringen Aan Het Verlovingsfeest Van Prinses Juliana Met Prins Bernhard Soerakarta, 1936 Het Gouverneurshuis in Solo in feestverlichting ter van het Prinselijk Paar. van de viering van de verloving Oude herinneringen zijn niet meer weg te denken. Als ik in Tong Tong de liefde voor oud-Indische verhalen lees, lijkt mijn hartslag weer op een kipas en mijn bloeddruk op gloeiende areng, als ik aan de Kraton terug denk, aan de erva ringen uit de ambtsperiode van wijlen mijn man. M. j. Treur. Mijn gedachten gaan steeds weer terug naar grote gebeurtenissen in de Kraton, waar de hoogste gasten uit Oost en IY/est getuige waren van de fantastische sprookjesfeesten. Officiële gasten wer den meestal door de bevoegde instan ties in Batavia bij Z.V.H. de Soenan geïntroduceerd. In die jaren hebben wij veel grootheden zien komen en gaan. Het Belgische Kroonprinselijk Paar, de Koning 'van Stam, Z. Excellentie van Karnebeek, Commissaris van H.M. Ko ningin Wilhelmina, Vice-Admiraal Ber- thelot (Frankrijk) en de Gouverneur- Generaal van de Philipijnen. Vervol gens hele gezelschappen uit Amerika, Italië en Duitsland. Onze vorst was Pakoe Boewono X (P.B.X.), dit betekende letterlijk "Spij ker der Wereld" en zijn gemalin was "Ratoe Mas" de gouden Vorstin. Het dochtertje, toen IS jaar, Prinses Pembajoen. was het enige kind van de Soesoehoenan dat uit een gelijkgradig huwelijk geboren was. Mijn inleiding is slechts een persoonlijk verhaal van het officiële Gala-feest dat ter heugelijke viering van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard in 1936 in het Gouverneurshuis plaats vond. Reeds weken tevoren begon de voor bereiding en besprekingen tussen Gou verneurshuis en Kraton, betreffende het algemene programma van een te hou den feestweek voor de burgerij. Koorts achtige weken binnen en buiten het huis. Ik vroeg mij af, wat ik zou kunnen doen om het witgekalkte marmeren pa leis 'n feestelijk aanzien te geven. Da genlang piekerde ik over mogelijke ideeën om te kunnen slagen! Mijn man liet mij in dit opzicht vrij, omdat zijn be-, zigheden te druk waren. Zo hielp mij de Houtvester, die twee lorries denne- groen stuurde, om de Troonzaal, te vens de 52 mtr. lange voor- en achter galerij met 14 zuilen, te versieren, waar tevens het Gala-diner zou worden ge geven. Dagenlang werd er door 15 bedienden met grote ijver aan ge werkt, om het Gouverneurshuis in een nieuw kleed te steken. Het moeilijkste was om met het dennegroen van het lange, hoge plafond een Kerkkoepel te improviseren. Langs de muur hingen anjelieren-bouquets met groen en wit zijden linten - verlicht door elektrische ppren. Het portret van het Prinselijk verloofde paar stond er levensgroot geschilderd door Mevr. See. De ruimte schitterde geweldig door drievoudige kroonluchters met de laag hangende kristal-bloemen over de prachtige met zilver en bloemen ver sierde feesttafels voor over de honderd genodigden. De Verlovingsdag zou in alle vroegte ingewijd worden door klokgelui en kerkgang. Het was een ontroerende aanblik, het schip van de Kerk en al taar zo prachtig met bloemen versierd te zien. De feestelijke dienst eindigde een uur later met de zegen voor het Verloofde Paar en het Koninklijke Huis. Vergezeld door de leden van het B.B.- Korps in groot ambtscostuum, bereik ten wij weer het Gouverneurshuis in zijn jeugdig dennegroen. Veel tijd voor een koele dronk hadden wij niet, want het volgende programmapunt was de ontvangst van Rijksdienaren en Eu ropees Bestuur uit de omliggende dis tricten, die intussen reeds aanwezig waren om hun opwachting te maken en gelukwensen aan te bieden. Klokslag 11 uur begon de Kinderauba de van alle scholen. Het was een aller aardigst gezicht om de kleuters op het erf opgesteld te zien. met hun oranje vlaggetjes, om hun liederen ten gehore te brengen, onder leiding van de diri gent. Tegen 12 uur vertrokken de files auto's huiswaarts. Nu kregen wijzelf in de afmattende hitte een korte rustpauze, want om drie uur stonden wij weer klaar om de hon derden receptiegasten te ontvangen, alvorens de Vorstelijke Hoogheden zouden arriveren. Intussen was heel Solo op de been en was ieder plekje rond het Gouverneurs gebouw bezet, dat streng bewaakt was door de politie. Overal wapperde de nationale driekleur. Het geroezemoes in de menigte toonde aan, dat de eerste stoet onderweg was met muziek van het Mangkoenegoro Regiment aan de spits. Hunne Vorstelijke Hoogheden Mangkoenegoro VII en Ratoe Timoer werden begeleid door bereden Officie ren naast de statiekoets hetgeen een bijzonder mooie opening van de stoet was. Door de Gouverneur en de geno digden hartelijk verwelkomd, werd het Vorstenpaar naar de Troonzaal geleid. Intussen kreeg de Gouverneur gelegen heid een ijlbode naar de Kraton te stu ren om mede te delen, dat de Gouver neur gereed was, Z.V.H. de Soenan te ontvangen. Aankomst van de Soenan. Door de opgewonden mensenmenigte op straat heerste er een ongekende drukte en wachtte iedereen op de aan komst van de Kratonstoet. Van verre was nu paardengetrappel te horen en het geven van commando's. Op het erf stonden aan weerszijden Cavalerie en Infanterie opgesteld. Voortdurend speelde het gamelan-orkest op het grasveld. Het grote schitterende mo ment brak aan, toen honderden Kraton beambten in hun fantastische costuums en hoofddeksels, het erf op kwamen met hun kleurrijke parasols, die in de zon geweldige regenbogen leken. Onder tromgeroffel volgden op schou ders gedragen vier glazen baldakijns met daarin zittend Prinsessen, okergeel geschminkt, gouden kroonversiersels op de diepzwarte glimmende haren en gekleed voor de Srimpidans. Achter hen de gouden koets, getrok ken door zes paarden van edel ras, daarnaast lakeien, die de teugels vast hielden. De calèche werd gevolgd door alle vorstelijke familieleden, Regen ten en Radenajoes. Toen de calèche voor de ingang stil stond klonken de eerste saluutschoten, en werd een klein trapje naar beneden gelaten, om de Vorst en Vorstin te helpen bij het 6

Tong Tong | 1973 | | pagina 6