WEGGEGOOID BROOD (II) ABONNEE'S B WERFT ABONNEES! HERINNERING tot Betalen cJ-uwelieróbedrij} l. h. Biok v/h venbroek 15 We hebben op het stukje onder deze titel in het nummer van 15 Augustus prettig veel response gehad. Waaruit blijkt dat de Indischgasten zich dat vele weggegooide brood toch wel aantrek ken. En gepiekerd hebben over: wat ertegen te doen. Inderdaad is het beste middel er iets mee te doen. Ook al, schreef Ir. Nijholt, omdat eigenlijk vers brood minder goed verteert dan ouder brood. En er zijn met een beetje vindingrijkheid en aandacht allerlei smakelijke hapjes mogelijk! Kortom: als je geen brood wilt weggoien, hoeft het ook niet. Basta. Andere adviezen: vaker vers brood op de dag (net als in Frankrijk) in een grotere variatie van kleine broodjes. Verder: ook brood verkopen in porties van drie, vier sneedjes i.pl.v. minstens een half brood gesneden. Wat tot onze verbazing in b.v Amerika wel kan, maar in Holland niet mogelijk wordt geacht. Overigens onstaat het euvel van "over blijvend brood" hoofdzakelijk toch wel omdat men bezorgd is met het res- tantje brood niet toe te komen en men dus veiligheidshalve een half brood extra neemt. Je kan ook nooit weten of er nog bezoek kan komen, enz. enz. En dat is inderdaad (althans in Indische gezinnen) de grootste oorzaak van overblijvend brood. Het deed me daarom toch wel plezier in een gesprek met een abonnee te horen wat ik graag horen wou: "Nou dan eet je maar een keertje NIET die paar sneetjes. En doe dat maar vaker!" Want inderdaad is de grootste fout van ons beschaafde, rijke leven, dat wij ons niets kunnen ontzeggen, dat we niets kunnen opofferen, niet kunnen vasten, geen één maaltijd kunnen of willen overslaan omdat "onze maag knort", wat beslist vaak verbeelding moet zijn of automatisme. Zoals proe ven met honden hebben aangetoond, die precies op tijd maagsappen ont wikkelen (die eetlust opwekken!), die na een poosje opgelost weer verdwij nen als er geen voedsel wordt opge nomen! Wij zijn allemaal eet-automa- ten geworden. En weten niet eens hoe erg. In een discussie zei een kennis van ons: "Als het hele Nederlandse leger wordt opgedoekt, wordt Nederland wat ze elders het meest ver foeien: een politiestaat. Want of men het lust of niet: gezag moet er zijn!" Maar we geloven niet dat het zo'n vaart zal lopen. Op zijn hoogst krijgen we een politie staat van rechercheurs en koddebeiers Zij die voor het Kerst- en Nieuw jaarsnummer copy willen instu ren, moeten dat liever NU - althans zo gauw mogelijk - doen. In November of October ingezon den copy komt vaak te laat! Echt liever geen lange stukken; denk aan plaatsruimte voor Uw mede-lezers, die zeker evenveel te vertellen hebben als U! Aangezien vele inzenders menen dat wij bij voorkeur religieuze copy zoeken, stellen wij uitdruk kelijk vast dat wij deze copy juist te véél ontvangen en dat er juist behoefte bestaat aan "ge wone" copy: lessen uit het leven van alle dag in heden en ver leden. Geloof en wijsheid zoeken vele mensen veel te ver en veel te diep. Ga rond door de. wereld van Uw herinnering "vederlicht als een tjapoeng". Achter op dit kiekje stond: Bureau 2 - VU, Magelang. Maar wie staan erop? Wie zou uit het grijs verleden deze herinnering nog kunnen ophalen? Wie ooit in militaire dienst geweest is, herkent een paar andere oude be kenden: de compiestafel en compiesstoel (he ten die meubels wérkelijk zo, of noemden we ze alleen zo?) En dan die merkwaardige kaarten die je in alle tangsies zag: een plakaat waaraan op meerkleurige strookjes papier in lusjes gestoken waren: namen en functies, die regelmatig veranderden, en dat kon gemakke lijk door alleen één zo'n strookje te verwisse len. Eigenlijk een reuze efficiente uitvinding, die ik veel later toen ik bij een groot bedrijf personeelschef werd, uit mijn geheugen re construeerde en weer invoerde. Een massa minder paperassen in je kantoor! Vanwege de hoge kosten en de kleinheid van ons bedrijf kunnen wij geen automatische giro-ac- ceptkaarten rondsturen wanneer het voor U tijd wordt om te be talen. Wij doen een beroep op uw eigen verantwoordelijkheid en welwillendheid ieder kwartaal, halfjaar of jaar aan het abonne mentsgeld voor Tong Tong te denken. Voor deze medewerking van het grootste deel van onze abonnee's niets dan dankbaar heid en lof! Er zijn natuurlijk nog lezers die vergeten te betalen en aan hen sturen wij voortaan na een maand een herinneringsgiro. Tot nog toe hebben wij vaak langer dan een kwartaal gewacht, maar wij moe ten thans de teugels van het administratieve beleid iets strak ker houden, omdat anders de achterstand te groot wordt en wij dan voor de 2e maal een herinnering moeten uitsturen. Dit kost tijd en dure portokosten! Dus: bent U achter met betalen, niet erg. Wij sturen U een her innering. Maar wilt U dan binnen 2 weken iets van U laten horen (ook wij kunnen abuis zijn en U kunt al betaald hebben), want wij moeten er nu helaas regel van maken dat, zonder tegenbericht van de abonnee of ontvangen betaling, het abonnement te be ëindigen. Het abonnement heropenen is in een oogwenk gebeurd. U kunt alle gemiste nummers direct toe gestuurd krijgen, maar admini stratief kunnen we ons geen ach terstand permitteren. Voor de abonnees in het buiten land geldt natuurlijk een langer respijt - 2 maanden. Bij voorbaat dank voor uw mede werking, waarover wij nooit veel te klagen hebben gehad! Administratie Tong Tong Boekhorststraat 12, Den Haag, Telefoon 070- 63 64 21 Specialisten in Indonesische gouden sieraden. In- en Verkoop. Ook op bestelling leverbaar. iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiii

Tong Tong | 1973 | | pagina 15