HET GELUK VAN HET IAGEN Uiterst verfijnd precisiewerk, uitge- Nog iets over onze watersnippen yyhlt^orth staal! Dit artikel klinkt een beetje als "Baas bonen baas" vergeleken bij het snippen- verhaal van Botja Semawis in TT No. 2, maar is in feite een typisch voorbeeld- van exposeren van andere aspecten van de jacht en jachtgeweren, waar b.v. een wapen-expert als Görlitz nóg weer veel extraas bovenop zou kunnen leggen. Jacht en jachtwapens vormen in feite een ontzaglijk studieveld, waar de door snee Indischman altijd weinig van ge weten heeft, maar dat nochtans echt en mousserend!) bestaan heeft. Sekianlah! "Botja Semawis" (Is "Semawis" geen Kromo Deso? Net zo-iets als "Soero- pringgo" voor Soerabaja. Blijft "Sema- fang" ook in het Kromo-Javaans niet ongewijzigd? En als het nu eens WÉL Semawis is, waarom dan niet LARÉ SEMAWIS inplaats van Botja(h) Sema wis?) schrijft in T.T. No. 2 van 1 Augus tus j.l. een interesstant stuk over de jacht op de bertjet (boertjet-blekek). Ik zou zijn artikeltje hier en daar wat willen aanvullen en van schoonheids- fouten ontdoen. In de eerste plaats dit: Het neerstrijken van veerwild op de aasplaatsen noemt men niet "neerval len", maar "invallen". De uitdrukking is niet "jagen voor de voeten uit", maar "voor de voet". De vertaling "fabric - loaded" voor "door de fabriek geladen patronen" of fa- brieksladingen is natuurlijk maar een grapje! "Fabrics zijn vezels! Jacht patronen worden niet geladen met ve zels, maar met hagel! Het is dus niet fabric - loaded, maar factory-loaded of factory-loadings. De heer Botja Semawis grijpt wel heel ver terug in het verleden, als hij het heeft over "F" kruit! Ja ja, de Romaniet- fabriek van Batavia! F kruit, FF en FFF! Zelfs ik (kun je nagaan wat een ver schrikkelijk oude heer of ik ben) schoot in mijn jeugd met Nasserbrand Pulver (I!) E.C. 3, Smokeless Diamond, Modi fied Smokeless Diamond, Schultz, Am- berite of Empire. U ziet het. We waren hoogst modern! Iets over boringen vah jachtgeweer lopen. Men onderscheidt de: cylinderboring. 40% van het aantal hagelkorrels in de patroon treffen de schijf met een diameter van 75 cm. op een afstand van 35 mtr. Verbeterde cylinder met 50% treffers. 1/4 choke (55%), 1/2 choke (60%), choke (65%), choke (70%) en full choke met 75% treffers in de schijf. Een patroon van het kaliber 12 met een lading van 1'/s Engelse ounce gewicht 20 J voerd door de meest ervaren vaklieden. "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire Het gebruikte materiaal is van de aller- van het menselijk geluk". allerbeste kwaliteit. Het lopenstaal: JOSé ORTEGA Y GASSET Cap en Cap's compound, Cocquerill, Siemens-Martin, Poldi, Böhler, Holtzer, Toledo, Nickel Toledo en het zeer dure Het kolvenhout. Voor het fijne hand- werkgeweer wordt de kolf gemaakt (31,89 gram) hagel nummer 9 (snippe- van Frans wortelnoothout, dat uit de hagel) bevat ongeveer 663 korrels. Als Jura komt. Het heeft een prachtige ik met zo'n patroon schiet met een full warme kleur, het leeft! choke-loop op een schijf van 75 cm. |-|et "choken" van de lopen is wel een doorsnee op een afstand van 35 meter, zeer nauwkeurige bezigheid. Als ik de dan moeten er 75/0 van 663-497 tref- opdracht geef: ik wens in de rechter- ters zijn. |00p een verbeterde cylinder mèt ha- Een cirkel met een middellijn van 75 gel no. 7 en de linker een half choke, cm. heeft een oppervlakte van 4415 dan is de rechterloop een verbeterde vierkante centimeter, m.a.w. in iedere cylinder en de linker een half choke! vierkante decimeter zitten maar liefst Dan komen met de rechterloop 50% 11 (elf) treffers! Okay? Theoretisch al- treffers en de andere 60 En niet thans. Ik neem voor het gemak de meer en niet minder. Maar wat boven- grootte van een bertjet gelijk aan een al telt, die treffers zijn egaal over de vierkante decimeter. Hij krijgt dus the- schijf verdeeld. Er komen in het tref- oretisch 11 hagels te verwerken, onze ferbeeld geen "holle gaten" of open arme boertjet, terwijl twee of drie stuks plekken voor waar het wild doorheen al voldoende zijn om hem te doen kan glippen. En dat egaal verdelen is sneuvelen. Waarom dan in hemelsnaam bijzonder tijdrovend en dus kostbaar. 11? U moet goed begrijpen, dat het Dat maakt deze spuiten zo verschrik- hier gaat over een afstand van 35 kelijk duur. Maar ze zijn hun geld meer meter. En hoe is de uitwerking op 20 dan waard. Toen Faroek trouwde kreeg meter? Krijgt onze bertjet dan het hij van de Engelse koning een stel Pur- dubbele aantal hagelkorrels? Want op dey's cadeau. Een vorstelijk geschenk! deze afstand heeft de hagelkolom zich Voor een stel Purdey's betaalde je in helemaal nog niet gespreid. Bij een de vijftiger jaren ongeveer tienduizend treffer ziet de bertjet er dan ook uit gulden. Levertijd: 14 maanden, als een bal gehakt", mince-meat zeg- De onvervalste Engelse Lord gaat naar gen de Amerikanen en mijn katjoong: Schotland om op de "moors" grouse remeg babar pisan! U ziet wel dat al- te schieten en heeft dan een stel thans voor de snippenjacht een geweer Purdey's bij zich. Laden wordt voor met full choke lopen totaal ongeschikt hem gedaan door de "loader". De Lord is. Een half-choke dan? De cijfers: schiet, reikt het lege geweer aan zijn 60% van 663-397 korrels of 9 hagels loader, die hem het andere geladen in een vierkante decimeter. Eveneens wapen aanreikt. Daar komt een klucht ongeschikt. De allerbeste boring in een "grouse" aandichterdichter... snippengeweer is helemaal geen bo- ja noubeng-beng, doublet! Twee ring, d.z., de true cylinders of cylinder- vogels smakken tegen de grond lopen. 40% treffers in de schijf of ge- bliksemsnel heeft de loader het andere middeld 6 per vierkante decimeter en geweer aangereiktde schutter dat is ruim voldoende. De meeste draait zich ombeng-beng, doublet! jachtgeweren welke in het oude Indië En weer gaan er twee grouse naar werden verkocht hadden meest een omlaag I I! I Een Engelsman die dat linkerloop met een z.g.n. full choke gezien heeft trekt extra aan z'n pijp. loop, de rechter half. Het waren goed- "Well, he's a very good shot, I dare kope exportdingen, die bij controle een say, a very good shot indeed I I I" spreiding vertoonden om van te huilen. De kolf, of het nu van een kogel-of e hnkerloop bleek een ha f te zijn en hagelgeweer is, dient aangepast te zijn e rechter een full. De full schoot 80 aan de lichaamsbouw van de schutter, procent en de inker 40. Hopeloos. Als waardoor het epauleren vlug en ge- een klopte dan had je makkelijk gaat en het geweer snel op 9eu° W3t JC j°U V°°r 150 het 0)061 te brengen is. Veel oefenen, guden. Bij dure en zeer dure geweren veel aanslagen doen is zeer aan te komen zulke dingen niet voor. De aller- bevelen. En als het dan allemaal klopt, beste Engelse geweren zijn: we| dan gaan we weer onze sawah's De Purdey (en geen Perdy s.v.p.) opzoeken tussen Waroe en Gedangan. Westley-Richards Links of rechts van de weg, dat doet Holland and Holland er njet toe Tussen de maaynden Janu. de minder bekende zijn: Scott, Webley, ari en maart a,s de di ongeveer knie- - ?°rIL hoog is. Flubberend en blubberend, i e 9ie- Cordy, Lebeau Courally en balancerend op spekgladde galangans ranco e. tjett j daar gaat er een links Uit Oostenrijk: Ferlach! terr I I tjett II!nou een rechts Dit zijn spuiten van betoel-betoel top- torrr I I I Ajooo tjooonggolek klasse. Waarom ze zo duur zijn? De tjooong I I I bovenste drie zijn hand-made geweren. Weet U nog? G. H. Bartman

Tong Tong | 1973 | | pagina 20