INDISCHMAN WAAR IS DIE TONG-TONG? KLEINE QUIZ Een van de rijkste dingen uitje Indische jeugd was dat je prachtige en trouwe vriendschappen kon hebben over ras en stand heen. Pas in deze ingebeelde stand- en rasbewuste wereld besef je dat meer en meer. Samen een hobby hebben zoals knikkeren, gala asin, vliegeren, bandar (plaatjes-dobbelen), een sport of zelfs een gemeenschappe lijke vijand, kon je a.h.w. vast smeden aan een kerel, die je nooit meer ver geten kon. Door zo'n vriendschap kon je doordringen in een heel andere wereld die als geheel vreemd of vij andig kon zijn. Maar een Hoetagaloeng, een Pelupessy, een Midoen of een Harry Oey maakte je tot clangenoot en ras-genoot. Verhief je in hogere standen of maakte je aanvaardbaar on der paria's Hierdoor kreeg je leven een ongekende rijkheid die voor immer onvergeetlijk bleef. Later (met meer levenservaring) wist je dat het altijd een bepaald soort karakters was, dat in staat bleek ras- en standsverschillen te overbruggen. Het waren b.v. altijd avontuurlijke men sen, die graag voorbij gebiedsgrenzen zwierven. Het waren nimmer kleinbur- gelijke, bekrompen mensen. En het waren tot slot mensen die een gewel dige eigen persoonlijkheid hadden, die zich dus nooit ondergeschikt hoefden te maken aan kongsie-vooroordelen. Eén zo'n wonderlijk mens (want het zijn wonderlijke mensen in deze wereld die stikt van de conventionaliteiten!) was Rudi Pirngadie, wiens doodsbericht me dezer dagen bereikte uit het verre In donesië. Eerlijk gezegd weet ik niet eens welke bijzondere verdiensten op zijn credit stonden, noch of hij mis schien ook fouten of gebreken had (al zou hij mij er even lief om gebleven zijn), maar om één eigenschap was hij mij extra dierbaar: hij hield door dik en dun, en met de hele inzet van zijn persoon, van krontjong. En van de echte Indo die veel van krontjong houdt. Dit betreft niet alleen de muzi kale kant van zijn talent, maar hij be greep de wonderlijke "mengbloedige en universele" psychologie van deze muziek, waarin de adem klinkt van de Saudade en waarin het bloed ruist van de conquistadores die eens alle we reldzeeën bedwongen. Rudi was zélf zo: zelfs als nationalist was hij zich altijd bewust van de broederschap al ler mensen. Was dit soort mensen er maar méér. We zouden minder oorlo gen hebben en veel meer internationale vriendschappen! Ook wist Rudi ongetwijfeld dat kolonia lisme even eeuwig zal bestaan als er mensen bestaan, maar dat er vormen van kolonialisme mogelijk zijn, waarin de universele mens het best tot ont plooiing komt. Zo'n mens begrijpt mu ziek als krontjong, de muziek van zwervers over verre zeeën, van men sen op zoek naar nieuwe broeders Hij is ongemerkt uit onze wereld weg gegaan. Waarin hij de haast Olympisch te noemen gemeenschapszin van de oude Indische burgerij steeds meer gemist zal hebben. Want hoe gek het ook moge klinken-, deze Indonesiër in hart en nieren was een Indischman van de bovenste plank! Vaarwel, ouwe kontjo! ATTENTIE Wij maken onze lezers erop at tent dat per 1 september a.s. de briefporti weer verhoogd worden en wel tot f 0,40. Wilt U s.v.p. bij het frankeren van Uw brieven rekening houden met het nieuwe tarief? Strafporti tengevolge van aan ons gerichte, te laag gefran keerde brieven brengen voor ons op den duur grote extra kosten mee DE VERZEKERDE DIEFSTAL Korte tijd terug meldden wij dat er bij Tong Tong was ingebroken en dat bij een gesprek met de expertise ver nomen was dat wij geen cent van de verzekering zouden krijgen. Zonder een moment te aarzelen zijn tientallen le zers in hun giroboekjes geklommen om ons met allerlei giften over onze nieu we moeilijkheden heen te helpen. Waarvoor nogmaals onze dank. Maar zoals de lezer misschien ook wel weet, adverteert een Assurantie Bedrijf, "Argo", regelmatig in Tong Tong. Directeur hiervan is de heer IJssel de Schepper, die ongemerkt maar direct meteen óók de handen uit de mouwen stak. Toen pas drong goed tot ons door dat ook "Argo" voor de inbraak mede-assuradeur was, en zich dus ook verantwoordelijk achtte. De expertise-man, die ons had opgezocht was van een andere verzekeringsmaat schappij. Hoe dan ook: door deze inzet van de heer IJssel de Schepper bleek dat er sprake was van een paar mis verstanden tegelijk, en die werden di rect aangepakt. Vandaag kwam het laatste aanvullende bedrag tot de laat ste cent binnen. Wij zijn werkelijk zéér dankbaar en zeker onze lezers mét ons! Nu komt natuurlijk nog de plicht om contact op te nemen met de schenkers van de giften voor die diefstal en dat wordt natuurlijk toch nog wel een langdurige uitpluizerij. Ook wel we tend dat zeer zeker in een zaak als deze de lezers zullen denken"Eens gegeven, blijft gegeven. Vind maar een andere goede pot!" hebben wij beslo ten al deze verzekerings-giftjes over te hevelen naar onze Poekoel Teroes Pot, tenzij er natuurlijk lezers een an dere bestemming prefereren. In dat qeval horen we het nog wel even van U, ja? Intussen: Eind goed - al goed! Mevrouw A. Gaillard-de Vries mist haar Tong Tong. Nee, niet haar exemplaar van het Enige Indische blad ter Wereld, maar een "echte" tong-tong, een dier bare herinnering aan een langdurig verblijf op Java, plm. één meter lang en 35 cm breed en diep. Zij en haar inmiddels overleden echtgenoot brach ten die mee uit het Djemberse in 1931; ze hadden die tong-tong als souvernir gekregen bij hun afscheid. Nu is hij gestolen. Mevrouw Gaillard vraagt ons om, in dien deze voor haar zeer kostbare herinnering aan een onzer lezers te koop zou worden aangeboden haar (adres Monsterse weg 10 te 's-Graven- hage, tel. 25 39 63) of de Haagse politie (61 41 41 - toestel 2157) te willen waar schuwen. Zij zou het op hoge prijs stellen, haar tong-tong, waarvan de handelswaarde gering maar de senti mentele groot is, na 42 jaar trouwe dienst weer in haar bezit te krijgen. Zie de antwoorden op pagina 5) Had U voor de dieren- en eterijenquiz een voldoende? Geslaagd voor quiz diploma B. En nu hopen we, dat U voor deze "gebouwen"-quiz ook zult slagen. Daar gaat-ie QUIZ over "gebouwen" 1. Het gebouw van het Dept. van Ver keer en Waterstaat in Bandung heet in de volksmond 2. G.G. Daendels liet in het begin van de vorige eeuw in het pas gestichte Weltevreden een knots van een gebouw opzetten, waar vroeger o.a. het Dept.van Financiën was geves tigd. Dit heet in de volksmond 3. In Tjipanas staat het 4. Het Instituut Pasteur staat in 5. Wat stond er op de zuil van het toen geheten Waterlooplein? 6. Er waren op Java twee krankzinni gengestichten, n.l. in en 7. Op Java waren twee spoorwegtun nels, n.l. bijen 8. Je moest altijd overstappen van de SS op de NIS en omgekeerd. Waar om? 9. In Semarang kwamen vier spoor lijnen samen. Uit welke richtingen? 10. Welke plaats was bekend door de fabricatie van hoeden?

Tong Tong | 1973 | | pagina 3