TOKO MAS INDONESIA ONDERGANG dan Singer m Zeer Geachte Heren Buaja Gundu van het begin onzer jaartelling in Betawie, kunt U het nog? Zó knikkerenDat was tussen twee haak jes iets heel typisch van West Java, meer in het bijzonder van Betawie! In Oost en Midden Java knikkerden ze door de middelvinger met knikker ver naar achteren te halen en dan terug te laten veren. Zulke schoten waren gewoonweg explosief In Betawie echter was de kunst subtieler, een gecombineerd manuaal met de vingers van twee handen, waarmee naar believen hard of zacht "geleld" kon worden. En als door een meester-biljarter allerlei geraffineerde effecten van "olès" en "srampang" konden worden be werkstelligd, die ademloos gevolgd konden worden door iedere toeschouwer. Zoals deze foto minstens even ademloos vastlegt! Wat kon je met het bezit van een handjevol knikkers en één versleten tjelana monjet en zelfs geen schoenen aan je voeten of hemd onder je hansop) rijk zijn! (Foto: Rogier Elke ondergang (van elk mens en elke beschaving) voltrekt zich altijd tegelij kertijd op twee "aanvalsfronten". Bij de ouder wordende mens door ver zwakking, slijtage, afbraak, van goede weefsels; door verergering of ontwik keling van kwade ziekten, gebreken, kwade gewoonten (zoals drankmis bruik, overeten, overwerken). Bij instortende beschavingen door om laag halen of verdacht maken van alles wat goed is; door steelsgewijs ontwik kelen en verheerlijken van alles wat slecht is. Opmerkzame toeschouwers van de Europese maatschappij weten dat dit "dubbele aanvalsfront" in de laatste decennia steeds acuter optreedt. De grote massa's weten nog steeds niets - of worden zonder het te beseffen ge bruikt in diverse processen van dit verval, en verhaasten de ondergang. Zij die voor het Kerst- en Nieuw jaarsnummer copy willen instu ren, moeten dat liever NU - althans zo gauw mogelijk - doen. In November of eind Oktober in gezonden copy komt vaak te laat! Echt liever geen lange stukken; denk aan plaatsruimte voor Uw mede-lezers, die zeker evenveel te vertellen hebben als U! Aangezien vele inzenders menen dat wij bij voorkeur religieuze copy zoeken, stellen wij uitdruk kelijk vast dat wij deze copy juist te véél ontvangen en dat er juist behoefte bestaat aan "ge wone" copy: lessen uit het leven van alle dag in heden en ver leden. Geloof en wijsheid zoeken vele mensen veel te ver en veel te diep. Ga rond door de wereld van Uw herinnering "vederlicht als een tjapoeng". Cora Vreede-de Stuers: The Indonesian Woman, struggles and achievements Een wetenschappelijke studie o- ver de maatschappelijke ontwik keling van de vrouw in Indonesië (Engels) f 34,50, porto 1,75 BLADVULLING In onze kaartenbak is dezer dagen een verhuiskaart gekomen en daar staat achter Beroep in ferm handschrift neer geschreven: "bankrover, alias toekang boeka doerèn". Wie nog 'ns werk voor hem heeft DIJ UW drogist of apotheker The Singer Import b.v. - Leusden Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (Rijksgoedgekeurd) JUWELEN 22 KR. GOUD GEZET MET BRILJANTEN (origineel Indonesisch mo del) Markies ringen met 18 en 13 briljanten. Rijringen, slagrin- gen, fantasieringen en tiffa- nyringen etc., gezet met bril janten. Markies hangers, ati, wadjik, kembang, anggur. Markies oorknoppen, bun der, satu of mata banjak. Origineel IMPORT GOUDEN SIERADEN Armbanden Srikit brede armbanden, Kendari armbanden. Gebloemde schakel armbanden 10 tot 50 gr. Armban den met Chinese letter of naga, Krontjong armbanden, schakel armbanden 45 gr. Ringen Krontjongringen, schakelringen, stempelringen. Markiesringen met rode steen (wadjik) Fantasie- ringen, met rode, blauwe, groene steen. Ringen gezet met echte ster Saffiers, Robijnen, etc. Diversen Kalung 10 tot 30 gram, ketimun, padi, blokjes, etc. Oorknoppen, oorhangers, met of zonder steen. Hangers etc., met en zonder steen. Voor bejaarden kunnen wij thuis bezorgen bij aankoop van meer dan f 350, Albert Cuypstraat 142, Amsterdam, (vanuit Centraal Sta tion tramlijn 16, 24 of 25.) Tel. 020 - 71 87 28. Na 18.00 uur 020-44 17 94. ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost $21.-; zeepost $17.-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang!

Tong Tong | 1973 | | pagina 13