Van Vliegen Etende Adelaars Wij zoeken een rechterhand Van verschillende kanten kreeg ik krantenknipsels toegestuurd, waarin boeken van Hein Buitenweg "op de hak genomen" worden. Ze zijn gesig neerd met namen die suggereren dat het literaire critieken zijn, maar het zijn doodgewone schampere zure opmer kingen die uit lagere regionen komen, zoals we na zovele jaren TV, radio en Pers zo zoetjes aan al met één oog opslag hebben leren herkennen. Het zijn soms die kleine daden, die een mens - ja de hele maatschappij achter hem - aan de kaak kunnen stellen als onwaardig, kleingeestig, dom en wreed. Een mens kan dan om zo'n kleine daad buiten zichzelf raken van woede. On langs las ik over de schrijver Somerset Maugham, een bedaard, minzaam man, dat hij met een vriend, een even be roemd letterkundige, wandelde door een tuin, toen een nietig diertje, een slak of torretje, het pad overstak. Waarop Somerset's vriend (misschien in gedachten) een schop gaf in de richting van het insect. Plotseling riep Maugham: "Doe dat niet!" Maar de vriend merkte de nadrukkelijkheid in de stem niet op en gaf nóg een trap. Opeens wierp de slome Somerset zich als een lawine op zijn vriend, hem slaand en ranselend waar hij hem maar raken kon. Deze heeft het nooit kunnen begrijpen, evenmin als de blijvende vijandschap die erdoor ontstond. De daad werd toegeschreven aan een vlaag van verstandsverbijstering. Maar begrijpt U het? Wel, Hein Buitenweg vinden sommige mensen, is zo'n "nietig insect". Hij is het NIET, herhaal ik hier nadrukkelijk. In zijn pink heeft hij meer gevoel voor de schoonheid uit het oude Indië dan hele dozijnen literaire kampioenstrui dragers in Holland. Maar hij is gewoon een vriendelijke Hollander met ruim besef van eenvoudige schoonheden. Maar goed, in de ogen van de Neder landse letterkundigen, die het zo heer lijk vinden te papegaaien met namen als Kaffka, Baudelaire, Shakespeare en zo, is Hein Buitenweg zó klein, dat hij gewoon "ausradiert" is. Okay. Laat hem zijn gang gaan, toch? Hij doet werkelijk niemand kwaad en blijft b.v. de Nederlandse cultuurgroten uit de weg. Maar wat gebeurt nou af en toe? Dat er een culturele "kandjeng besar" een paar stappen opzij gaat (net als die vriend van Somerset Maugham) spe ciaal om naar Hein te trappen. Als het niet zo ellendig klein was, zouden we het infaam noemen. Al is "infaam" misschien juist goed, omdat het het tegengestelde uitdrukt van wat befaamd, vereerd is. Dit houdt ook in: grootmoedig zijn, als adelaar niet naar vliegen happen: een karakter kwaliteit die meer en meer verdwijnt. Topletterkundigen dienen kwaliteiten te bezitten, die hen verering deelachtig doen worden. Die verspeelt men, als men naar insecten trapt. Daar kunnen beschouwingen over literaire waarden verder gerust buiten blijven. Men ver gelijkt Somerset Maugham en zijn gelijken ook niet met insecten om lite raire waarden, nietwaar? Eén van tweeën moet dus waar zijn: 1. zij die zich aan zulk gedrag schuldig maken, verdienen de hun gebrachte verering niet, 2. hun prestaties zijn to taliter vals en ze behoren tot de nietig heden, waar ze anderen naar toe trap pen. Kies zelf. Zoals echter reeds zopas werd gezegd: men is aan deze valse maatstaven al zó gewend geraakt dat men het niet meer weet. En dat is waar, als men aandachtiger om zich heen kijkt. B.v. op vele sportterreinen, waar vaak al leen het wereldkampioenschap en ver handelbaarheid in tonnen of miljoenen iemand's waarde bepalen - en alles wat klein is, mag geplukt, vernederd en uit gestoten worden. En waar men, als men geld niet het enige en hoogste acht, ook wel noemt de Gezondheid om in de sport te vereren, maar geen mens denkt nog aan ridderlijkheid en de eer om een zwakkere broeder "menselij ker" te verslaan. En in de politiek: het hoog-triomfante- lijke anti-kolonialisme, dat in sommige kringen nog steeds kakelend (niet kraaiend!) van de daken wordt gekre ten over "kleine insecten" zoals In- dischgasten of kleine voorbije machtjes zoals Portugal (maar vooral klein moe ten ze zijn!), terwijl men zich kronkelt van serviel eerbetoon aan communis tische en neo-kolonialen van een veel erger soort (daar zit de wereld schrik barend vol van, maar daar verdient men vaak goed aan!) Maar ach, zo'n hand jevol Indischgasten in de avond van hun leven en een klein volkje als de Portugezen neemt men graag telkens weer "te grazen", daarbij telkens ap- plausjes verwachtend van een publiek dat om de een of andere verbijsterende reden nog steeds even stom applaudi- seert voor elke uitnodiging om zulks te te doen op stomme TV-uitzendingen. En rol je gewoonweg van je stoel van verbazing als anti-koloniale woordvoer ders met opgestroopte mouwen aan kondigen muilperen uit te delen, en wat dóen ze? Een kruidenier op z'n vestje spugen voor koffie! (Waarbij ik móet toegeven dat men zo'n anti-kolo niaal voorvechter vaak met treiterende persvragen in een hoek gedreven heeft, waar hij op het laatst niet meer uit kon). Maar ook dat is klein en laf: niet vech ten, maar treiteren, sarren, "voeren". Ja, het IS een kleine tijd - de tijd van de Hordemensen. Hier is geen ontko men meer mogelijk. Hein Buitenweg, "know, you are licked" (besef dat je geslagen bent!). Want dit kleinheids patroon wordt alleen maar erger en erger. Want ach, het is niet wat U denkt: een klein weggescholen rotberichtje in de krant, dat men toch gauw vergeet. Liefst een vrouwelijke. Voor Lilian in kantoor en toko. Ijverig, zelfstandig, van alles aan pakkend, serieus, met hart voor Tong Tong. Bel eens op of schrijf. Want we zitten vaak erg omhoog, weet U. Deze berichtjes worden zorgvuldig bijeen gegaard en in enorm veelvoud gemultipliceerd regelmatig verspreid onder boekhandelaren. Deze lezen na tuurlijk niet alles wat gedrukt wordt, maar laten zich leiden door deze lijsten van krantenknipsels, geschreven door De Adelaars Der Letterkunde. En die boekhandelaren kopen de "gesigna leerde" boeken dan natuurlijk niet. Dus Hein ligt er lelijker uit dan U denkt. En dat gebeurt over de hele linie met veel meer schrijvers dan U wel denkt, die al lang in de klauwen gevallen zijn van de Club der Adelaren. Die Club heeft Adelaren op divers ge bied, zoals b.v. het anti-kolonialisme, het neo-fascisme, het anti-Christelijk streven, enz. enz. Ze hebben zich alle maal zeer welbespraakt ingedekt met schone leuzen en beginselen. Ze hebben allemaal twee dingen ge meen: het zijn lafaards en ze hebben een sadistisch plezier in het vertrappen van mensen die klein verklaard zijn. En ze hebben de absolute macht. Wee ons. Wee ons. Maar vooral: wee de kinderen en kindskinderen na ons. Want waar valse adelaars het verkeer de voorbeeld geven, en op enorme schaal worden nageaapt door eenden, kippen en ganzen, zijn langzamerhand lafheid en sadistisch plezier normale maatschappelijk structuur geworden. Berichtjes als hiérnaast geciteerd zijn regel geworden in de maatschappij T.R. MAN IN WATER GEGOOID - TIEN MAANDEN DE HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de broers P. J. L. (21) en Th. A. L. (26) uit Den Haag ieder veroor deeld tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek van voorar rest. In de nacht van op 4 maart gooi den zij na een café-ruzie de Marokkaan Mohammed Abous- har (35) in een singel. De man kon niet zwemmen, en verdronk. Omstanders hadden geen poging gedaan de man te redden. (Zowel dit type moord als zijn vergoelijkende straf zijn sympto matisch geworden in onze be schaving - Red. TT.) 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3