BRIEF VAN EEN "SENTIMENTELE" HOLLANDER OPROEP OPROEP 8 hotel ,ardjoena' 8 Zoek oude vriend Bob of Robert Zonneveld. Vroeger student te Ban doeng. Zijn vader was bij de N.I.S. te Djokja. Inl. aan: Theo Schoon, 1/25 Dolphinstr., Randwick Sydney 2031 N.S.W. Australia. Al en heeft het bijna altijd met trots over de nuchtere Hollander. Sentimen tele Hollanders bestaan echter ook. Nuchter is "by the way" vaak een synoniem voor: hard, berekenend, "re ëel", gevoelloos. In elk geval moeten mensen "uit de Oost" niet veel hebben van die "nuchterheid" en het is heel typisch dat een "sentimentele" Hollan der als de schrijver van deze brief zich bij al zijn vrijgevigheid tegenover zijn Balische vrienden bewust blijft van de nuchtere waarschuwing: "Geef je ze een vinger, dan nemen ze je hele hand!" maar dan in de mildere Indonesische opvatting: "wie een handreiking aan vaardt, wil gedragen worden" van het: kasih tangan - minta gendongals een zwakker kind dat eigenlijk door de sterkere broeder gedragen MOET wor den. Werd de hulp aan "ontwikkelings landen" maar zo gezien - niet als "ren teloos voorschot" dat langs een omweg terugkomen MOET! - Red. Lieve Tong Tong, Ik ben kunstschilder en pas korte tijd geleden zond iemand mij ongeveer 20 exemplaren van Tong Tong, die ik bijna letterlijk verslonden heb. Ondanks het feit, dat ik in de laatste jaren al drie keer terug ben gweest in Indonesia vanuit Australië, zijn al die Indische herinneringen toch diep roe rend. Ik ben elke trip naar Bali geweest en hoop daar uiteindelijk weer perma nent te kunnen wonen en werken als vroeger. In tussentijd honderden kleu ren dia's houden me warm en kan alles tot de kleinste details genieten. Bali is nog net zo mooi als het ooit tevoren was, de veranderingen zijn al leen maar opvallend in Den Passar. Voor de rest heeft de tijd stil gestaan. Als het U interesseert, zal ik U een verslag van die ervaring shrijven voor Tong Tong - gratis - natuurlijk. Na bijna 35 jaar ben ik nogal erg taalarm geworden in het Nederlands, maar ik zal er mijn best op doen. Ik heb een probleem: (zie de adverten tie hiernevens). Elke keer, wanneer ik van het vliegveld in Bali in een taxi het binnenland inrijd, en de atmosfeer langs de weg opneem, barst ik in tranen uit. Ik ben alles behal ve een huilebalk, maar, wanneer je voelt, dat dit je werkelijke "thuis" is, vloeien de tranen als kalies over je wangen. De volgende keer zal ik mijn geboorteplaats nog eens opzoeken. Keboemen in Kedoe. Voor mij is het terugzien van Indonesia geen tegenvaller. Het is zelfs nog mooier dan ik me kon herinneren. Mis schien dat een schildersoog, ver scherpt door de tijd, nog meer ziet dan een rustejoos jongmens. Als je daar 's nachts in de regentijd dat orkest van kwang-kwong van de kik kers weer hoort, gaat er plotseling in het geheugen een grote deur open. De tjitjaks en tokèhs doen er hun deel bij. Als kunstlievende mensen in Hol land er enige interesse in hebben iets te doen voor Balinese schilders, er is een onverzadigbare nieuwsgierigheid en weetgierigheid, om alles te weten over de kunst in de buitenwereld. Kunstboeken, die voor velen van ons een beetje uit de tijd zijn, zijn voor hen nog het nieuwste van het nieuwste. Ik heb zelf mijn eigen bibliotheek geheel weg gegeven en zelfs een hele bom boeken, die ik van vrienden heb kunnen krijgen. Omdat er zoveel verdwijnt bij de pos terijen, zend ik die altijd met iemand, mee, die zelf naar Bali gaat en het per soonlijk overhandigt. Wat ik gezonden heb in twee jaren tijd, heeft een enorme invloed ten goede gehad, omdat kunst van een hoog ge halte nu eenmaal niet de rimboe ingaat. Inspiratie komt gewoonlijk van het slechtste en goedkoopste. Ik ben blij, dat ik als individu een won der teweeg kan brengen, waar het of ficiële niets anders biedt dan het dooie en suffe of het totaal onbegrijpelijke voor de Oosterling. Om goed en juist te kiezen, is in dit geval een kunst op zichzelf, en dat op persoonlijk manier is uitgekozen. Misschien zijn er die er iets voor voelen, om met datzelfde gevoel en inzicht iets aan de nieuwe en toekom stige kunst van Bali bij te dragen - op een of andere manier, zonder er iets voor terug te vragen, of een arme Balische kunstenaar gratis een schilde rij af te troggelen. Ik heb daar zelf de grootste moeite mee gehad, waar verschillenden in dankbaarheid mij een schilderij zonden en ik moest harde woorden gebruiken, om daar een eind aan te maken. Voor de meeste Europeanen blijven de Balische kunstenaars anonieme we zens. Het is roerend te zien, hoe ze met liefde reageren, wanneer je ze als individuen en als mens erkent en be denkt met menselijke attenties. Er wordt gezegd: kasih tangan - minta gendong, maar hun gulheid is beslist beschamend, als de vriendschap echt en warm is. Theo Schoon Mochten onder onze lezers mensen zijn, die zulke boeken willen weggeven aan Baliërs, maar hun adres niet we ten, stuur dan alles naar de Jajasan Giki, Jalan Pemuda 64, Surabaya, Indo nesia, eventueel via ons, maar stuur ons dan ook een giro'tje met een ade quaat bedrag voor de geschatte ver zendkosten. Wij weten dat de directie van de GIKI vele Balische vrienden heeft, dus vast wel goede ontvangst adressen voor U in Bali vindt (of even tueel van andere Indonesische kunste naars). In deze keiharde wereld, waarin zoveel "hulp" aan ontwikkelingslanden keihard terugbetaald moet worden, staan wij telkens weer verbaasd over vanzelf opwellende geeflust bij onze lezers, waar ze ook zitten ter wereld! Red. TT. Zoek erfgenamen wijlen de heren H. H. Zwaan sr. en jr. en Mevr. A. M. Zwaan-v.d. Spiegel, ge woond hebbende te Malang, in zake liquidatie-slotuitkering N.V. SOERABAJASCH HANDELS BLAD DRUKKERIJ. Inlichtingen tel 070- 55 64 76. DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O u o Logeren in Den Haag? g O dan natuurlijk bij O q Moderne kamers, prima service, prettige q q sfeer Iedere kamer EIGEN douche-cel. In q q iedere kamer warm en koud stromend water, q O Vanaf f 20,per persoon per nacht. O g Gr Hertoqmnel. 205 ml 070/39 03 g OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur! Wandtegel inclusief porto 7,50 In de winkel f 6,50. (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken) 16

Tong Tong | 1973 | | pagina 16