"LASTIG EN VIES!" vervanger te hebben, waar men ten volle op kon vertrouwen. Op zekere dag kwam onverwachts de Arbeids-lnspectie de diverse afdelingen bezoeken, vergezeld van twee tolken, de koelies ondervragen: of er gesla gen werd, en ook, of ze op tijd thuis waren, enz. Ook inzage van de loonboeken op 't kantoor met het oog op voorschotten bij het tekenen van een nieuw contract van drie of één jaar. Daarvan mocht iedere maand maar één derde ingehouden worden. Op zekere dag vertelde Sakri mij, dat hij een tijgerspoor gevonden had. 't Was niet zover van zijn huis. We trof fen elkaar op mijn en zijn grews. Ik zei, dat ik 's middags om half vier klaar was met 't werk en dat ik zou komen kijken. We vonden sporen, ook op een dikke half-vermolmde boomstam, die over 't riviertje lag en het struikgewas ver toonde ook een spoor. Ik liet een tijger klem van "Baley" komen. Mijn baas gaf ons weinig kans om zo'n dier in een klem te vangen. We gingen het proberen, echter zonder resultaat. We besloten toen op een vrije dag een valkooi te maken op de naderende vrije dag. Met vijf man, hij en ik en drie koelies, waren we een hele dag bezig geweest. Tegen dat het donker werd, een geitje erin. Het was oersterk, daar waren wij 't over eens. De volgende dag, toen ik 's middags om twaalf uur thuis kwam om te eten, wist Paimo me al te vertellen, dat de hele valkooi in elkaar lag, dus weer zonder succes. Nog twee keer kreeg ik een kans een. tijger te schieten, maar beide malen had ik mijn Mauserkarabijn niet bij me. De ene keer 's morgens om zes uur in een block, waar niet gewerkt werd en dat was binnen schot-afstand. De andere keer met een vracht-auto 's avonds om half twaalf. Ik zat naast de chauffeur. We hadden het beest in de schijnwerper. Hij was verblind door de lamp. Wel heb ik eens drie verwilderde kar bouwen neer kunnen knallen. Dat kwam zo. Ik en enkele mannen en vrou wen van de wiedploeg waren al enkele malen door deze beesten overvallen op diverse plaatsen in mijn afdeling. Nu waren we op weg naar huis. Op een middag, zo ongeveer vier uur, moesten we benen maken voor deze binatangs. Ik was niet zover van mijn huis af en toen was de maat vol. Ik haalde mijn karabijn patroongordel ging er weer op uit, om ze neer te knallen. Een van mijn mandoers zag me gaan en kwam mij met enkele koe lies achterop. Ik riep hem op afstand te blijven. Pas, toen ik enkele schoten gelost had, kwamen ze mij te hulp. Ze hadden allen parangs bij zich. Ik zie het nog gebeuren. Toen de bees ten aangeschoten waren, deed de man doer het andere werk. Hij hakte met ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost $21.-; zeepost $17.-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang! zijn parang op de achterpoten, zodat de beesten geen kans meer kregen er vandoor te gaan. Inmiddels werd het al schemer. Nog meer koelies en mandoers kwamen te hulp en er werden fakkels gemaakt van "damarhout", zodat we bij de slachterij behoorlijk licht hadden en gingen we het vlees verdelen. Ik had er zelf plezier in. Alles werd verdeeld; diverse levers voor sobat Sakri en voor mij en mijn baas. 't Was echt kabar-angin, want Sakri zijn mensen kwamen ook naar de slachterij gelopen; ook mijn trouwe kampongvrienden Aman, Siti en Pa Gareng werden niet vergeten. Het was een leuk moment. Je merkt, dat je het zo eens bent met de mensen. Ik liep 's avonds langs de pondoks. Wat rook het er lekker. Alles waren ze aan het braden in de klapperolie en 't werd vrij laat, voordat allen gingen slapen. Zo'n jachttafreel zou ik nog weieens willen beleven, maar dat gebeurde niet meer, tenminste niet meer op karbou wen. Ik had me allang voorgenomen, dit land nooit meer te verlaten, niet meer terug naar Europa; met Sakri sprak ik ook vaak in die geest. Ik hield van dit land en zijn bewoners en weinige planters, die er bleven. Ik kon niet begrijpen, dat ze teruggingen naar 't land van zeven maanden winter en drie maanden zomer. In Indonesië kon je ook wel oud wor den en vooral in een koel klimaat, mits je verstandig leefde, niet te veel paitjes dronk. Dat was het, dan nog eerder biertjes of lemon. Ik droomde toen al van een kleine koffie-kebon, samen met Sakri. Tevens ook groenten en fruit: sinaasappelen en druiven; in feite eigenlijk een kleine boerderij met wat vee. (klein vee). Een stuk grond in erfpacht, van 25 H.A., of meer, was aan te komen. In mijn naaste omgeving waren vele oud-planters, die een kleine onder neming opgezet hadden, o.a. de gebr. Veenhuizen, zoons van een Assistent Resident. Koffie met als onderplanting aardappelen, want zoals de lezer wel weet, is koffie de eerste vier jaar nog zonder opbrengst. Wat was zo'n mok koffie toch lekker in de vroege morgen. Betere soorten, dan wat we nu in Holland drinken. Daarover zal iedere Indischman het wel met mij eens zijn. Ook, wat de levenswijze betreft. Ja, men leefde er ruim, niet dat bekrompe- ne, want er is toch immers een ge zegde: "In de Oost komt alles terecht" en dat was ook inderdaad het geval! Alleen, wat onze kleding al betrof; een linnen (drill) rijbroek met puttees en een wit shirt met op de borst twee buiten-model zakken voor je paperas sen: mandoerboekje, blocknote, siga rettenkoker of tabaksdoos, want men zag mij 't meeste met een pijp. Verder een koortsthermometer en enkel kini- netabletten, want malaria-aanvallen on der de koelies kwamen in het werk vaak voor. Ter completering van mijn kleding droeg ik de algemene helmhoed, groen, langwerpig model en de onafscheide lijke stok van rotan. Dat was de plan tersuitrusting. Een heel verschil met de oostkust (Deli), daar was alles mo del, zo heette het, om je prestige hoog te houden. Dus altijd in 't pakean toe- toep;pakean-deftig - open witte jas of in andere kleur was op vrije dagen, dus op Hari-besar veel in zwang en bij feestjes. De planters, vooral de Boedjangs, wa ren een apart volkje, die sprongen nog weieens uit de band, vooral indertijd in Deli, als de "Bangsawan van Miss Riboet" uit Java over was. Echt leuk en last but not least, men kon er ook een biertje kopen. Schrijver dezes weet, waarover hij spreekt en schrijft. En zo stond het aangegeven "Besok Malem lain programma" met o.a. Opera Lohengrin. Dat moest het dan voor stellen! Maar zuiver Inlands toneel. A. J. M. Keukenschrijver Dit jaar (dus voor het volgende jaar, 1974!) is de "Enkhuizer Almanak" op eens leuk voor de dag gekomen met die ouwe rubriek "Lastig en Vies" (on gedierte in huis). Waren voorheen de besprekingen droog en saai, nu zijn de wenken humoristisch en anecdo- tisch. En geïllustreerd ook nog! Verder is de almanak zoals gewoonlijk goed gedocumenteerd en zullen ook de Temperatuurvoorspellingen ons voor 1974 niet teleurstellen. Als U het nog niet zélf ontdekt hebt: een enkele uit schieter uitgezonderd is de tempera- tuurvoorspelling van de Enkhuizer Al manak betrouwbaarder dan de weer voorspelling van de krant en als U het mij vraagt zelfs betrouwbaarder dan het weer zélf in Holland Verder blijft de almanak het goedkoop ste boekje van de markt: 2,50 incl. porto. 17

Tong Tong | 1973 | | pagina 17