VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD ■vr Het Spook van Barak no. 8 dari Singer :il.i REINOSAN 11 Het gebeurde in het jaar 1950 in barak no. 8 in Kloofkamp, Hollandia, Ned, Nieuw-Guinea. Ik was indertijd als DETA (De Econo mische Technische Afdeling) contrac tant naar Ned. Nieuw-Guinea vertrok ken. We werden ondergebracht in een ex- Amerikaans Legerkamp, Kloofkamp ge heten. De naam zegt het al. Het kamp was gelegen in een kloof. De barak ken zagen er uit als in de lengte door gesneden cylinders, waarvan de gebo gen kant, het dak was en het vlakke gedeelte, de vloer. Het dak bestond uit gebogen gegolfd zinken platen, terwijl de vloer uit multiplex bestond. Verder stonden de barakken ongeveer een meter van de grond, op palen. Waar schijnlijk om de kou van de grond te weren. Zo'n barak was, voorzover ik het me kon herinneren plm. 25 meter lang, met aan beide zijden een ingang. In het midden in de lengte richting van de barak een looppad, terwijl aan beide zijden van het pad, onze veldbedden stonden, mannetje aan mannetje. In zo'n barak lagen, alweer voorzover ik me dit kan herinneren plm. 40 man. Om 10 uur 's avonds moesten de hoofdlichten worden uit- en de nacht lampjes aangedraaid en de klamboes moesten neergelaten worden. De eerste dag al, toen we ons intrek daar namen, vertelden andere jongens, die eerder waren aangekomen dan wij, dat het in barak 8 spookte. Er zou 's nachts een grote Amerikaanse neger rondsluipen. We schonken echter geen aandacht aan het verhaal. Op een morgen, voordat we naar het werk gingen, ging Rud van Ligten, die schuins tegenover me sliep, aan de andere zijde van het middenpad op mijn veldbed naast mij zitten en ver telde met zijn ernstige rustige stem: "Weet je Boyd, ik dacht dat ik van nacht stierf van angst. Ik werd plotse ling wakker in de nacht en door de klamboe zag ik de gestalte van een grote zwarte man. Ik voelde aan, dat het geen mens was. Ik lag als verlamd van angst en kon geen vin verroeren. Het was of mijn keel werd dichtgekne pen. Opeens was hij weer verdwenen." Ik twijfelde geen ogenblik aan het ver haal van Rud. Dus, dat was die grote Amerikaanse neger, dacht ik. Weken gingen voorbij zonder dat er iets gebeurde. Maarop een nacht werd ik wakker, omdat ik (het klinkt ongelooflijk, maar het is de waarheid) het gevoel had, dat iemand door mijn slapend lichaam liep. Ik werd wakker en hoorde aan mijn rechterkant het holle geluid van bong bong. Eerst dacht ik, dat mijn rechter slapie op de planken bonkten, maar toen besefte ik, dat iedereen sliep. Het kon niet anders, het moest het spook zijn en dat bong, bong waren zijn verwijderende voet stappen naar de ene uitgang van de barak. Toen was het stil. Mijn haren rezen ten berge, dat kunt u zich wel indenken. De volgende morgen vertelde ik het gebeurde aan Rud van Ligten. Een jonge jongen stond mee te luisteren. Hij begon ongelovig te lachen. Ik vroeg hem niet zo te lachen, aangezien ik geen onzin aan het vertellen was. Deze jonge man was Boetje Palm. Hij sliep schuins links tegenover mij, aan de andere zijde van het looppad/midden pad. Wat ik in deze ervaring vreemd vond, was, dat dat wezen door mijn slapend lichaam heen liep, waardoor ik wakker was geworden. Dit was wel een heel vreemde gewaarwording. Zo iets vergeet men zijn leven lang niet. Het andere, wat ik vreemd vond, was het geluid van de voetstappen, terwijl zo'n wezen toch een etherisch lichaam moest hebben? Weer ging er een tijd voorbij zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Maar op een nacht. Ik was in diepe slaap verzonken, toen ik plotseling wakker schrok, omdat iemand zomaar pardoes op mijn buik sprong. U kunt wel begrijpen, midden in de nacht, in diepe rust en dan zoiets. Tegelijk hoor de ik die iemand zeggen: "Steek de hoofdlichten aan! Op mijn verantwoor ding, steek toch de hoofdlichten aan". Maar ik realiseerde me, dat het beter was het niet te doen, omdat ik de jongens veel te goed kende. De vol gende morgen zouden zij mopperen, dat zij niet geslapen hadden, etc, etc. Maar in elk geval was de persoon die pardoes op mij gesprongen was, Boet je Palm. Ik zat naast hem op mijn veld bed en probeerde hem tot kalmte te brengen. Ik vertelde hem, dat ik bij hem zou blijven waken tot de volgende mor gen. Toen ik mijn hand op Boetje's borst legde, schrok ik, want dat hart ging hevig te keer! Ik drukte mijn hand tegen het hevig bonkende hart. Zo bleef ik tot de ochtend, waken. Maar wat was er in feite gebeurd? Wel, het bekende spook stond die nacht voor Boetje's klamboe! Weer ging er een tijd voorbij, zonder iets bijzonders. Maar op een nacht kon ik de slaap maar niet vatten. Toen werd het twaalf uur en hoorde ik vanuit de rechter uitgang langzaam voetstappen naderen, bong, bong. Er was geen twijfel aan. Dat was hij. Wat moest ik doen? Zou ik de benen nemen en de andere uitgang uitvluchten? Maar waar heen? Misschien zou ik door het spook worden nagelopen. Maar met de angst werd óók mijn nieuwsgierigheid ge wekt. Hoe zou zo'n wezen er wel uit zien? Een kat in het nauw gedreven maakt rare sprongen. Ik kroop heel voorzichtig uit de klamboe en bleef links naast mijn veldbed op mijn hur ken wachten. Mijn hart bonsde van angst en mijn haren stonden recht overeind. Als het wezen, of wat het ook was, ongeveer een meter van mij verwijderd zou zijn, wilde ik plotseling de klamboe opzij schuiven en dan zou ik oog in oog tegenover dat wezen komen te staan. Misschien zou ik dan flauw vallen van de aanblik, maar in ieder geval zou ik het hebben gezien. Maar het geluid van de voetstappen bleef op een afstand van ongeveer vijf meter staan. Het was doodstil. De spanning was bijna niet te "dragen. Toenongelooflijk, hoorde ik de voetstappen zich weer verwijderen en ik had niet de moed om op te springen en te kijken of na te lopen. Jammer. Adam Boyd bij uw drogist of apotheker The Singer Import b.v. - Leusden "HERINNERINGEN" uit het oude Indiè 1890-1917 door W. Ch. Bastiaans Verkrijgbaar b(J Boekhandel Tong Tong Verlaagd in prijs tot f 3, f 0,90 porto 20

Tong Tong | 1973 | | pagina 20