"ünója <zA[[aW' Wat vindt u van indonesië AMERIKA Denkt U er om! Echte Balinese Beelden! Velen van U hebben thans het foto boek van Co Rentmeester en Hel la Haasse in bezit 'en ongetwijfeld ook een eigen oordeel erover. Boekrecensenten zullen er zeker ook wel hun zegje over schrijven en, Indo nesië misschien niet of niet zo goed kennende als U Tong Tong lezer(es), ook een andere kijk hebben op de in houd. Maar om Uw kijk, Uw oordeel over "Indonesië" gaat het, daar zijn wij be nieuwd naar. Er moeten in die impres sies van de fotograaf Rentmeester, in de tekst van Hella Haasse toch wel iets zijn dat U getroffen heeft. Of niet? Tong Tong wil het graag weten. Schrijft ons Uw kritiek, goed of slecht maar EERLIJK. U mag Uw mening in een kort stukje weer geven en inzenden tot UITERLIJK 20 DECEMBER A.S. De raakste, geestigste, best ge motiveerde kritiek - mag lovend of afbrekend zijn - belonen wij met 50,Daarmee heeft U dan uw "Indonesië" terugver diend! Dus: Hoe vindt U de foto's? Ma ken ze indruk op U? Vertellen ze voldoende over het Indonesië dat U kent? Wat vindt U van de tekst van Hella Haasse? Inzendingen aan redactie Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Links boven van de kaart of envelop zetten: Indonesië. Jij weet ook wat vasthouden en door bijten betekent. In een protestantse kerk in Bazel las ik in 1951: Alles auf Erde hat seine Zeit Frühling und Winter Freude und Leid. sorg aber sorge nicht zu viel alles geht doch wie Gott's haben will! Tan E.D. De bekende rubriekschrijfster Harriet Freezer (o.a. Alg. Dagblad) die terecht enorm veel lezers heeft in heel Neder land, zit nu in Amerika enze steekt onbevreesd en zelfverzekerd de lof trompet over het land van de Yanks. Ze begint: "Wat is dat gevoel van vrijheid dat een reis door de Ver. Sta ten je geeft? Allereerst de ruimte Enz. Enz. Tal van verrukte uitlatingen van Har riet spraken wij voor het eerst uit in Tong Tong jaren en nog eens jaren ge leden, toen wij uit eigen vrije wil de emigratie naar de States aanmoedig denen prompt door alles wat ja loers of bekrompen Hollands was, scherp werden aangevallen. Natuurlijk in koor en zonder vermogen tot eer lijke critiek nageaapt door trossen In- dischgasten. Dat heeft ons tot de dag van heden talloze verontwaardigde be dankjes van abonnees gekost, die het als de grootste deugd beschouwden (en nog steeds beschouwen) om ser viel te accepteren wat de "Hollandse publieke opinie" decreteert. Want iedereen weet toch dat het Hol landse onderwijs het beste is van de hele wereld en dito-dito: de wegen bouw, de bruggen bouw, de cultuur Pfff! Dat grote Amerika beeldt zich maar wat in, want in werkelijkheid stelt het niets voor Later merkten we steeds weer hoe van Tong Tong eindeloos verlangd wordt: botweg en critiekloos met de publieke opinie meegaan, hoe vaak die ook ver andert. Dat heeft ons bij afwisseling afval en bijval van Indonesische senti menten (met verlies van abonnees) ge kost. Tong Tong was ook het eerste blad dat ronduit de grote (en zelfs ge niale) vernieuwing van China bewon derde - en meteen als communistisch gesignaleerd werd. NU maken zelfs Nederlandse minsters en kamerleden met het hoedje in het handje reizen naar De Grote Muurmaar heeft men toch ook wel gauw zoals onze onvolprezen heer Vondeling "het zaak je wel bekeken" na een paar weekjes en meent dat China een "ontwikke lingsland" is. Nu schampert en vloekt men braaf mee op Griekenland en Portugal en de Ara bische landen. We wachten alleen tot de wind van de wereldpolitiek weer wat met onze huik uitvoert en blaten we weer mee met de tegengestelde waar den. Als we maar druk en gewichtig kunnen blijven doen, dan geeft het Zoals gewoonlijk trekken wij de laatste twee nummers van het jaar samen tot één nummer: nr. 11-12 dat vóór Kerst mis uitkomt, omstreeks 20 december. Dit Kerst- en Nieuwjaarsnummer is een extra-dik blad van 32 pagina's. Het daarop volgende nummer, no. 13, ver schijnt dus op 15 januari 1974. Zoals degenen die al langere tijd abon nee van ons blad zijn, weten, doen wij dit wegens het feit dat in de december maand de drukkerij overstelpt is met extra-werk, bij de posterijen alles eer der moet zijn gepost voor de bestelling vóór Kerstmis en op ons kantoor in verband met de jaarafsluiting december een extra-drukke maand is. Ons kantoor is gesloten van 22 decem ber tot 2 januari. Redactie ZONDEBOK Nu we in een lelijk conflict met de Arabische landen in nationale olienood gekomen zijn, houden we niet op ons diep te beklagen dat we "de zonde bok" gemaakt zijn. Maar we weten toch wel dat het "zondebokschap" een na tionaal verschijnsel is? Om de haver klap zijn ze gevallen en zullen ze blij ven vallen (U herinnert zich "Barbertje" van Multatuli toch nog wel?) en nie mand die er écht om maalt of de zondebok ooit wérkelijk schuldig is of niet. Het IS in feite ook alleen het op een primitieve wijze afreageren van zijn lagere instincten. Ons cultuurpa troon is er schijnbaar onuitwisbaar mee besmet, alhoewel het nationaal zondebok zijn er misschien een eind aan kan maken verder niets of we toch fünfundzwanzig Jahre zu spat zijn Langzamerhand is ook de hele oude, vrije Indischman ingekapseld geraakt in het vaderlandse patroon van de kladlust (naast het domme naapen) door lakeien en knechten van hun meesters: de wérkelijk leidende volken in de wereld. Het is wel een hele val na de tempo doeloe toen we nog toean besar waren T.R. Diverse prijzen. Een mooi cadeau voor St. Nic. of Kerst of voor Uw eigen huis. Te bezichtigen na tel. afspraak. Tel. 070 - 65 40 29. Geen Handelaars. PRACHTIG VUURWERK. Knalpakket B. voetz-luchth- kanonsl. etc. 500 schoten f 20,95 dubbel pakket B f 38,50. Knalpakket C astron-mitr. vuur etc. 950 sch. f 25,50. 2 maal C 45,95. Fraai pakket D. kraanvogels parachutes-toverfront-etc. 40 st. f 24,95. 2 maal D f 45,25. Pijlen pakket F. 48 st. 22,95 dubbele 41,50. Kanonslagen 500 st. f 25,50. Astron. 400 st. 24,50. Donderslg. 240 st. 28,50 Mitr. vuur 1.10 mtr. per 8 strengen f 27,50. Bel NU 05100-2 51 00 of schrijf ASTOR. Antw. nr. 5, Leeuwarden. Kat. gratis. Verk. 18 jr. 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3