juwelier eigen import DE MAN IN DE REGEN EXOTISCHE SIERADEN VAN 22 krt. INDISCH GOUD Kies een flonkerend Kerstgeschenk! Laatste goede daad van "ADER" I J. M. VAN EXEL's j t i Fahrenheitstraat 608, Deri Haag, Tel. 070-65 76 65 (voorheen Surabaya) Grote keuze halskettingen, ringen, armbanden, broches, oorclips en -hangers. Onze specialiteit is: Briljanten Ook uitvoering van eigen ontwerpen - reparaties Van 15 November tot eind December 1973 10 korting op alle artikelen. Zoals in diverse dagbladen en andere publiciteitsmedia is bekend gesteld is in de eerste helft van de vorige maand in alle eenvoud en rust overleden en ter aarde besteld de eens zo felle en onvermoeide I.E.V.-vechter A. F. J. de Rozario, wijder bekend bij zijn pseudo niem "Ader". Zijn scherpe pen bezorg de hem vele vijanden en heeft tenslotte ook_ gemaakt dat hij bijkans vergeten werd. Overigens een typisch verschijn sel in de Indische maatschappij, waar men graag minnetjes optelt en plusjes vergeet, en NOOIT in staat schijnt om een faire eindbalans te maken: de laat ste wraak der Brave Hendrikken. Men vergete echter NOOIT, dat Ader een belangrijk steentje bijdroeg tot de betere rechtspositie van de Indo-Euro peaan, waarvan ongeteld velen tot op de dag van heden althans vette pen sioenen in de wacht sleepten. Door een strijdvaardigheid met een soort onver zoenlijkheid, die ook de Europese poli tiek en maatschappij in ALLE politieke partijen en strijdtonelen (links én rechts) getypeerd heeft, maar waar men in elk geval een carrière wist af te sluiten met een eerlijke "sluitsteen". Overigens is dit ook de oorzaak van het feit dat wij geen geschiedenis heb ben. Historie moet niets hebben van het "uitwissen" van bijzondere mensen Dat de Rozario in veel opzichten toch nog voorbij zijn dood aan het lot van de Indo dacht, werd ons weer duidelijk toen wij een brief kregen van de we duwe de Rozario, waaruit wij de vol gende passage lichten: Niet lang vóór zijn overlijden heeft mijn man mij nog gezegd: "als ik dood ben, laten ze mij dan géén bloemen geven! Laten ze liever geld geven voor die arme donders in Indonesië!" Nu hebben enkele van de vele mensen, die mijn man de laatste eer hebben bewezen, inderdaad geld voor dat doel gegeven. Daarom maak ik per postgiro de door mij in totaal ontvangen 100,over, met het dringende verzoek aan u, om dit bedrag te besteden voor Kerst-krandjangs, zoals in Tong-Tong van 15 no vember j.l. werd beschreven, op dat inderdaad nog enkele arme landgenoten geholpen zullen wor den, overeenkomstig de wens van mijn man. Wat jammer dat de Brave Hendrikken alle eeuwen door dat de Indo bestaat in hun laatste wil nóóit dachten aan de Kleine Boengs; ons hele bestaan zou er ingrijpend door veranderd geweest zijn Ader, terima in dank en respect! Beste Tjalie, Je weet dat ik je bewonder, ik durf dit zelfs in je gezicht te zeggen zonder angst dat je me coor een vleier aan zult zien. Ik vind je niet verbitterd, ik vind je niet hard, ik ben het vaak maar lang niet altijd met je eens, ik vind je een man uit één stuk. Je ontboezeming over de druipnatte kerel op z'n blote voeten in de regen die zo stevig en lenig en onverzettelijk op je toe komt met z'n bedok op z'n heup is zó fijn (je bent het zo zelf) dat je gerust Bau delaire en Kaf ka even een paar spetters mee mag geven, ze kunnen er wel tegen, en de co- lombijntjes etende Proust desnoods ook nog wel. Ik ben niet zo'n mannetjesputter als die knaap van de voorplaat en ik sop ook nooit colom- bijntjes in slappe thee met melk (gedver!) - maar dat je me in "Over Bikkelen en Cultuur blijkbaar met de grote hoop ineens méé van de tafel hebt geveegd Dit is maar een grapje hoor Tjalie om je met Lilian een hart onder de riem te steken. Ik loop graag mee door de regen en zon. Ik volg jullie werk met intense belangstelling. Tong- Tong is een van de tijdschriften die ik nooit onverschillig lees, altijd "warm"Dat is jullie sfeer. Hou vol! ]e Hans Warren We vergeten de complimenten, maar zijn blij dat we in Hans een Nederlands letterkundige (herlees laatste alinea ar tikeltje "Over Bikkelen en Cultuur", pag. 15, Nr. 15 Nov.) hebben gevonden, de enige die Tong Tong nog steeds met aandacht leest en begrijpt. En daarmee bewijst (en dat verheugt ons het meest) dat hij nog steeds een echte spoor zoeker is "met de bedok op de heup", ook al schijnt hij volkomen verloren te zijn vergaan in de beton-, glas- en plastic-jungle van de moderne tijd. Wie even probeert zich diep in te denken in de geest van "De Man in de Regen" (en zich realiseert dat Geest inderdaad ook leeft in iedere vezel van elk weefsel en in het bloed!) beseft dat de moderne typmachine-cultuur NIETS te maken heeft met het Leven van "de man met de bedok", maar alleen een verwordingsverschijnsel is van een in ontbinding verkerende be schaving. Een echo van het Leven. Dat Hans die echo gehoord heeft verheugt ons. Hij leeft nog! Misschien ook om dat hij nog steeds in zon en regen loopt. Selamat djalan, saudara! - T.R. "De sonore stilte gaat boven m'n petje, sorry, maar de rest van het artikel aseesee, Peh' Natuurlijk is sonore stilte niet onder een petje te vinden. Gooi weg dat petje en kom mee naar de oetan van Sumatra en Borneo. Dan weet je weer wat de echte oer-stilte is en je zal weten dat die inderdaad sonoor is. T.R. Schoenhandel I Jt alleen Reinkenstraat 29 t Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- schoenen met hoge of lage hak t in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 J t Nu nog enkele paren J I in kleine maten, j 4

Tong Tong | 1973 | | pagina 4