ALTIJD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT Nogmaals TOPOH en z'n IJSHUISJE VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Het K.N.I.L. overleden op 26 juli 1950 De tropenzon daalt, zacht zweeft een kalong in de lucht, Men hoort haast de stilte, geen enkel gerucht. Als dan de koperen ploert aan de einder verdwijnt, Ginds waar het nog licht is, een leger verdwijnt. Tamboer, bekleed Uw trom met floers en sla een roffel, dof en zacht, Want daarginds wordt een kameraad naar zijn graf gebracht. Trompetter blaas "geef acht" voor de laatste keer, Want wat daar voorbij trekt keert nimmer weer. Wie zijn het, die aan het hoofd van de schimmenstoet rijden? Daar gaat Koning Éénoog, generaal van der Heyden, En plechtig en fier schrijdt de faam aan zijn zij, Want met haar trekt het Indische leger voorbij. Nog éénmaal komen ze van overal uit hun graf, En van Heutz neemt de laatste parade af. Zie, daar gaan Kohier, van Swieten, Swart en van Daalen, Een oneindige stoet van slechts kolonialen. Daar wordt ook van Ham stervend in een tandoe gesjouwd. En is dat niet Spoor, op wie onz' laatste brug was gebouwd? Omringd door Jappen en Kromo's en Ambonnezen Soldaten uit Timor en Menadonezen? En wie loopt er met hen mee? Helm af, dat is de marechaussee! Trompetten blaast nu het Wilhelmus van Nassouwen, Als laatste groet aan al die getrouwen. En dan klinkt het uit alle dessa's van Indië heel zacht: "Dank broeders, gij hebt ons eens rust en vrede gebracht". Vaarwel Krul, strijdend trok ge door oerwoud en sawah's heen, Om thans te verdwijnen in de modder van het Maarsseveen. A. J. de J. - S. oooooooooooooooooooooooooooo hotel ,ardjoena' oooooooooooooooooooooooooooc 5 Jaren terug schreef Jan Ball in Tong Tong over Topoh: Topoh was de man met het peukje sigaar dat onafscheidelijk van hem was en die een halve eeuw geleden gelijke lijk stroop en ijs-pasrah verkocht aan herenzoontjes en boeaja's en die ge kleed ging in een "Madras-sarong" met daarboven een z.g. badjoe kaos. En die zijn houten waronkje had te Soerabaja bij de brug op Genteng Kali. Inderdaad zo wordt Topoh de oude sobat van de meeste schooljongens het beste getypeerd. Maar wat nergens vermeld stond, is dat zijn ijshuisje toenmaals "Noord pool" heette en dat een handige con current een dergelijk huisje had opge zet aan de overkant van de kali en dat "Zuidpool" had gedoopt. Wat pleit voor de enorme bekendheid welke Topoh had onder zijn afnemers. Ik spreek hier van 1914, terwijl Jan Ball het had over zijn herinnering uit de jaren 1925 en 1926. Zo lang had Topoh dus al zijn beroemde ijshuisje. Ik zat toen nog op de oude H.B.S. tegenover de stadstuin en onze "Dirk" was de heer Prange. Daar werden toen 's a- vonds ook nog lessen gegeven aan de z.g. Burgeravondschool. Toen al verkocht Topoh aan z'n klan ten z'n Poetih of Tjoklat of Merah of hoe die ijs pasrahs mochten heten. Wij, H.B.S.'ers hadden de goeie Topoh benoemd tot onze"opperkroegbaas" en waren de beste maatjes met hem, ja plaagden hem maar al te vaak, waarbij hij dan maar gul lachte of ons verma nend berispte omdat we teveel lawaai maakten. En als er betaling werd ver langd, plaagden wij hem soms met "Ajo, Topoh, schrijf het maar op je buik" waarbij wij schaterden van de lach en naar zijn wonderlijk grote puntbuik wezen. Topoh lachte maar goedig en riep "Djangan begitoe, njo Want er werd soms een keet ge maakt dat de Noordpool er van scheen te schudden op z'n grondvesten. Hier werd de reputatie van menig leraar te grabbel gegooid. Topoh grinnikte dan mee of hij alles begreep. Hij stond bekend als rijk en daarom mochten die onstuimige sinjo's wel een potje bre ken. Maar bekender nog was Topoh, als het punt waar we onze kontjo's opwachtten om gezamelijk onze exploratietochten per fiets te beginnen. Niet in de laatste plaats naar de Genteng-school die niet ver daar vandaan lag. Daar fietsten wij, jongelui van de H.B.S. heen, met onze zwarte petjes op met 'n kroontje boven de klep en keken uit naar de "keetjes", dat waren de meisjes van het pension- naat van de Gentengschooi. Zodra de jongedames dan naar buiten kwamen werden we overmoedig en zwaaiden we, elkaar met één arm om de schou ders vasthoudend het erf op. Onver wachts klonk dan de stem van een Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, ƒ4,20 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. (Weet U het nog?) surveillante onder de kolossale wa- ringin op het vóórerf die ons comman deerde onmiddellijk rechtsomkeert te maken, want anders werd de politie gewaarschuwd. Waarop we in koor het bekende refrein aanhielden "maar eerst moet ik m'n nichtje spreken, juffrouw Jan van der Schalk o O O O O O O O O O O O r> Logeren in Den Haag? dan natuurlijk bij Moderne kamers, prima service, prettige sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In iedere kamer warm en koud stromend water. Vanaf f 20,per persoon per nacht. Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 o O O O O O O O O O O O O

Tong Tong | 1973 | | pagina 5