I Verhuisd Nagehomen Nieuwjaarswensen Eens te meer F O N T E IJ N van DJOKJA Den Haag Disco Bolland Familie, Vrienden en Bekenden Gelukkig 1974 toe gewenst door J. F. Beynon-Vecht, Cura?aostr. 43 hs., Amsterdam-17. Sobats, in 1974 keep smiling. Every cloud has a silver lining. Jeany en Theo Bieler-Reintjes, Miel en Terence, Clavecymbelstr. 68 B, Maastricht. Wij wensen alle mensen een warm, zonnig en leefbaar jaar. Tine en Baud de Bruin, Neptunes 37, Hoogeveen. Gelukkig Nieuwjaar. W. M. Carp-Sell, Berkenstr. 23, Krommenie. Gezegend 1974. Mevr. E. Davids, 7605 Sebagord, Bethesda; M.D. 20034 U.S.A. Al onze Vrienden een Voorspoedig 1974. Ben mijn adressenboek kwijt. Geef mij opnieuw jullie adres sen. Aud en Ruud van der Hout, Jan Doret 46, Curagao. -r ath ~iy T-r t Vlamingstraat 5 Gelukkig Nieuwjaar toegewenst door Mevr. J. Hoorn -Sleteripg, Vlielandstraat 78, Breda. Peter en Benita Nagel wensen alle vrienden een voorspoedig 1974! P. A. W. Nagel en echtgenote, Mozartweg 28 C, Amersfoort. Gelukkig Nieuwjaar toegewenst door J. Pothoff, Slauerhoffstr. 2-2e, Amsterdam. Gelukkig Nieuwjaar toegewenst door A. Roeloff, Rijksstraatweg 27-1, Duivendrecht. Vrienden en Kennissen Voorspoedig 1974 toege wenst door Fam. S. P. A. Soumokil, ODL 1048001, 19760 S. Falson 655-5936, Oregon City, Oregon 97045. Slamat Tahun 1974. Ch. W. Vieane, v. Aerssen- straat 138, Den Haag. Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070-55 66 97 Giro 406636 DEN HAAG Zojuist geheel nieuwe collectie import pla ten ontvangen. Uit Singapore: oude kront jong, gamelan en popkrontjong en ook voor drachten uit de Koran. Uit U.S.A.: een schat aan nieuwe cowboy platen, zoals nog nimmer vertoond. Wie het eerst komt, boft! Geen correspondentie zonder antwoordze- gels en van beide soorten zijn geen folders voorhanden, veelal enkele stuks. Vervolg: "Opgewekt 1974 in" En de tweede "verre dreiging: de voortgaande verontreiniging van onze levende natuur en de overlading van lucht, aarde en water met schadelij ke chemische producten zullen onze bevattelijkheid voor ziekte-kiemen ver groten, zodat ook plotselinge raadsel achtige epidemieën een serieuze be dreiging vormen aan de kim. Wanneer worden we echt wakker? Na deze oriëntering aan het begin van het jaar, waarin we onze zorgen de revue hebben laten passeren, sluiten we wederom af met de conclusie: we zullen er wel weer doorheen rollen zonder al te veel kleerscheuren. En dat blijft er dan toch wel weer de moed in houden. Selamat djalan dus! T.R. naar Mariahoeve Den Haag Telefoon 070-85 51 34 Geachte Redactie, Eens te meer heeft Tong-Tong het recht en het nut van zijn rijk bestaan bewezen, ditmaal door publicatie van het voortreffelijke artikel van pater van Belkom over de identificatie van Me vrouw van Kleyntjes, waarin zeer waardevolle documentatie op het cul tuur-historische vlak voor goed is vast gelegd. Maar nu in dit artikel de informatie met betrekking tot de drie zonen van Mevrouw C. H. van Aart beperkt is gebleven tot Cornelis, wil ik nog enige aanvulling verschaffen over de beide anderen,zoals ik die gekend heb tij dens mijn eerste verblijf op Ambon (1937-1943). In die jaren voerde Carel Johan Hen drik het beheer over het hotel "Es planade", een moeilijke en ondank bare taak. Dit hotel was in de plaatse lijke samenleving een onmisbare in stelling, maar stond nogal eens bloot aan critiek van de gasten, een critiek overigens, waarvan de beheerder "niet wakker placht te liggen." Johannes Lambertus Adrianus (alge-* meen bekend als "Janti van Aart") was in die dagen secretaris van de Ambon- raad, in welke functie hij vanuit zijn administratieve en technische kwali teiten land en volk van Ambon talrijke goede en nuttige diensten heeft be wezen. In tegenstelling met zijn wat terug getrokken broer Carel, was Johannes een extroverte persoonlijkheid en de beminnelijkheid zelve. Evenals zijn moeder was hij over het hele eiland (en ver daar buiten) bekend, een raadsman voor allen en een vertrou wenspersoon voor velen. Zijn plaat sing in de samenleving was uniek. Johannes van Aart heeft de ellende tijdens de oorlog op Ambon niet over leefd en is eind 1944 of begin 1945 overleden. Als ik goed ben geïnformeerd stierf Carel van Aart op Java in 1945 of 1946. In bovengenoemde periode heb ik Kati-Kati enige malen bezocht. Het werd toen bewoond door een Mej. Hoedt. Ondanks de boedelscheiding waren er nog altijd vele antiquiteiten en curiosa te bewonderen, zelfs nog uit de Portugese tijd. Na de oorlog stond Kati-Kati nog over eind en werd al spoedig betrokken door de Amerikaanse zendelingsfami lie Devin. Deze familie opende reeds in 1937 een kleine missie in Ambon en zette dit werk na de oorlog weer voort. In 1946 werd op Kati-Kati zelfs het huwelijk van de oudste dochter vol trokken; een bewijs, dat dit eerbied waardige gebouw in die tijd weer een gezinsleven binnen zijn muren herberg de. Medio 1947 verliet ik Ambon voor de tweede maal en verder reikt mijn informatie niet. Ingesloten nog een foto uit 1937, ge nomen te Kajoepoetih, een kleine ne derzetting, halfweg tussen de stad Ambon en de negorij Soya, (zie foto) De heer Johannes van Aart is de vier- ^de persoon van rechts. Duidelijk blijkt "^Öe treffende gelijkenis met zijn moe der, zoals afgebeeld in het boek van v. d. Woude. Ik hoop U met deze informatie van dienst te zijn geweest, waarover U kunt beschikken naar goedvinden. A. H. Ruibing 11

Tong Tong | 1974 | | pagina 11