Adieu Suez-Kanaal 12 de goochelende verkopers van kralenket tingen een Sphinx!) waarbij alleen de meest belezenen onder ons vluchtig gedacht zullen hebben aan de veldslag van Napoleon ("Souvenez vous que du haute de ces pyramides quarante siècles vous contemplent!en welk verschil in geestelijke afstand tussen de Britse ontdekkers van de graven der Pharao's en de Britse ar tilleristen die met hun kanonnen schiet oefeningen hielden op de Sphinx zoals wij in Batoedjadjarleuk! Toch is dit geen sentimenteel terugzien naar iets wat (dom genoeg!, zegt men) tóch voorgoed voorbij is. Want in elk geval rijper en eerlijker Indischgasten realiseren zich goed genoeg dat wij al die jaren, ja eeuwen!, met de Grote Kolonialen meegedaan hebben rijk te worden óók ten koste van de Arabie ren, wier culturele bijdragen aan de westerse beschaving (filosofie, litera tuur, geneeskunde, mathematica, enz. enz.) wij ondankbaar vergaten om ons verder alleen nog vrolijk te maken met hun "harem", waarvan wij maar niet begrijpen willen, dat het een instituut is van hun Profeet (dus op zijn minst aanspraak heeft op ons respect). Ter wijl wij verder alle eeuwen door alleen arrogante minachting hebben gehad voor hun woestijn-armoede en nooit een cent medegevoel, terwijl op een wonderlijke manier God (of het Lot, fiere vrijdenkers!) milliarden-schatten onder hun voeten had bewaard. En nu de Arabieren op slag schat- en schat rijk geworden zijn, komen we (in naam der gerechtigheid en humaniteit) zó met de wijsvinger: "Hier komen, non- deju met je olie of anders..." (en ram- terwijl een strijkje terras-wijsjes speelde. Aan de ene kant was daar bet standbeeld van De Lesseps. Van "Klaasje Sevenster", van wie we reeds menige bijdrage voor Tong Tong ontvingen, kregen wij deze foto's toe gestuurd van beelden van het Suez- kanaal, die menige oud-gast wel een prop in de keel zullen geven. Hoe zor geloos was het leven toen en wie had toen ooit kunnen denken dat eens het kanaal afgesloten zou worden en het middelpunt van een bittere oorlog met lange afstands geschut, raketten en super-bombers! En ergens zouden nog atoombommen verborgen liggen ook! Wat een kolossale sprong van het be daard met de kabbelende golfjes van het kanaal mee wiegen, terwijl een strijkje terras-wijsjes speelde van het Leidse plein! De zee was net zo blauw als op de ansichtkaarten en vrolijke djongossen brachten pêche Melba rond. 's Avonds was er altijd bal mas qué en de nachten waren vol roman tiek. Dat was tóen, weet je nog? Aan de ene kant was daar in Suez het standbeeld van De Lesseps aan de hete Rode Zee, en aan de andere kant het rommelige Port Said (nu beide in puin) met zijn "Kijke, kijke, niet kope!" -van de goochelende verkopers van kralenkettingen, kleedjes en de eerste obscene briefkaarten van je leven (stie- kum achter prentjes van de pyramiden en de sfinx. Had je toen kunnen ge loven dat ze 25 jaar later open en bloot in de Hollandse kiosken zouden prijken?) En natuurlijk de wereldbe roemde toko van Simon Artz met zijn fijne parfums en Russische sigaretten, chique, man! Met voor de gelukkigsten onder ons een touristisch tripje naar de Pyra miden en de Sphinx (met op zak zo'n fantastisch blikje Masphero Frères Su per de Luxe - donkerblauw blikje met

Tong Tong | 1974 | | pagina 12