BACCHUS ONDER DE PALMBOMEN EVEN LACHEN 13 een tripje naar de pyramiden en de Sphinx. melen we met sancties en kanonnen... Nee, het drama van het Suez-kanaal gaat véél en véél dieper dan onze bra ve heer v.d. Stoel ooit omvatten kan. Omdat we in Nederland als typisch kortzichtige natie op politiek terrein ons zo gemakkelijk steeds weer laten opjutten als elke domme straatjongen om ons te mengen in allerlei grote kloppartijen - en blind blijven voor fou ten en tekorten in eigen statuur. Daar zullen we nog heel lang menige bittere pijp aan roken, ook op heel andere terreinen dan die van het Suez-kanaal. Waarbij het hoofdzakelijk gaat om één ding: kleineer en haat Uw medemens niet, waar hij ook leeft op aarde. China en Japan hebben ons ook al lesjes ge leerd, die voor herhaling vatbaar zijn. Laten we toch van de "Voorman" van onze Christelijke beschaving in elk ge val één ding leren: nederig zijn en onze naaste liefhebben. Dat is de enige weg uit elke impasse. Met dank aan Klaasje Sevenster voor zijn wijze les in oude plaatjes Rondom "ons" Suez-kanaal nog een paar jaartallen en een anecdote: 2000 v. Chr. Bouw van de pyramiden - inbouwing van de stenen profetie "De Stenen Spreken". 1800 Egyptische oorlog: Napoleon 1859 aanvang graven Suez-kanaal 1967 sluiting Suez-kanaal door Nasser; vijandelijkheden tussen Arab, staten en Israel, afgesloten door bombardemen ten van Suez en Port Said. Wapenstil stand 1973. Tijdens de ontzaglijke graafwerkzaam heden aan het Suez-kanaal, waardoor Europa en Azië pas goed naar elkaar toe kwamen en milliarden ponden aan geld en arbeid door het Suez-kanaal heen en weer zouden gaan, kwam een tourist aan het terrein der werkzaam heden. En getroffen door wat arme, magere, en hongerige fellahi met "stom graafwerk" tot stand brachten voor de toekomstige welvaart van millioenen vreemdelingen, voelde hij de behoefte de mensen toe te spreken. Maar omdat hij hun taal niet verstond, kon hij slechts zijn armen opheffen en ze één woord toe schreeuwen: "Mohamed!" De koelie's begrepen de zonderlinge groet echter meteen, en riepen als één man óók één woord terug: "Napoleon!" De felle schrijver Bas Veth, die van deze anecdote vernam, schreef later sarcastisch: "Als het Indonesiërs ge- Cé .de beroemde toko van Simon Arzt weest zouden zijn die één woord zou den roepen om ons hormat te betuigen, zouden ze misschien gebruld hebben: "Kotperdom!" Toch keek Bas Veth veel verder en dieper dan de meesten van ons wel denken, en hij keek b.v. tóen al dwars door de linkse poppenkasterij van het anti-kolonialisme heen! Ook in de tropen werd en wordt er aan Bacchus geofferd, niet zo zeer door de merendeels Mohammedaanse bewoners, maar wel door "Stropianen zoals ze wel eens zichzelf aanduidden. Er was een uitgebreid assortiment om uit te kiezen: de klassieke Bolles, Klos- terbier, bier tjap Koeda, Asahi-bier, la ter Javabier. Maar behalve deze waren er ook nog voortbrengselen van eigen bodem, waar we wel enkele dingen van weten, maar niet het fijne, b.v. Arak rijstewijn. Wat is precies Arak Obat? Op Timor werd Laroe gemaakt (van de lontarpalm?) In de Molukken werd Sagoweer of Sa- goeëer van het sago-palmsap gebrou wen. Ons is bekend, dat je van onbeheerst drinken van sagoweer - al dan niet vermengd met Catz Elixer - volkomen en onverwachts buiten westen raakt. Misschien gaan bij velen het rode her inneringslichtje branden, als ik verder ook noem: THEEBIER, omstreeks 1930 de rage. Niet alcoholisch. Het smaakte inderdaad goed, maar om die troep te zien tijdens de bereiding, daar kon ik niet tegen. Wie weet meer te vertellen over deze producten van eigen fabrikaat? V. N. Moens Klein broertje lag met mazelen te bed en werd volgestopt met allerlei lekkers. Grote zus ziet alles met lede ogen aan en vraagt moeder "Als broertje klaar is met de mazelen, mag ik hem dan een poosje hebben?" Broertje heeft een boek met mooie Bij belse verhalen en leest met veel aan dacht de spannende geschiedenis van Noach en zijn Ark. Vraagt hij diep na denkend aan zijn moeder: Mam, hoe heeft Noach toch kunnen vissen als hij toch maar twee wurmpjes had?

Tong Tong | 1974 | | pagina 13