MANA STRIP Islamitisch gebed van een oud en wijs volk Bij het Mil. Hospitaal te Batavia diende de korporaal B, hij was getrouwd met een Indonesische vrouw en woonde in kampong Kwitang. Op een morgen dat hij naar het hospitaal was, kwam er een Javaans sergeant bij zijn vrouw met de heuglijke tijding dat haar laki sergeant was geworden en of zij zo goed wou zijn om zijn mantel en atilla (jas) mee te geven, daar er andere strepen op moesten en tevens vroeg hij nog om 5,omdat haar laki dit geld nodig had om een paar kamera den te kunnen trakteren. De sergeant werd uitgenodigd om op het goede nieuws een kopje koffie te drinken en in die tussentijd ging mevrouw de man tel, atilla en de vijf pop halen. Hij maak te het daarna niet meer lang en stapte zo vlug hij kon het erf af. Tegen de tijd dat haar man thuis moest komen, ging ze al op de weg naar hem staan uit kijken en toen hij vlak bij haar was en ze merkte dat hij de korporaalstrepen nog op z'n jas had, toen vroeg ze: "Manah strip?" Hij snapte er niet veel van maar toen ze hem alles had verteld kreeq ze van hem te horen: "Loe bo- dok". P.S. Achteraf is gebleken dat die Ja vaanse sergeant een gedroste Inheem se fuselier van Tjimahi was. JEKA Het Indonesische volk is een heel oud en heel wijs volk. Veel ouder en wijzer dan het Europesedat anderhalve eeuw geleden het Vermogen om te Geloven als ballast over boord gooide. Dat het religieus beleven van de Tijd een aparte bekoring heeft die onze plastic-bescha ving eigenlijk node mist, bewijzen deze drie foto's rondom de Lebaran in Surabaya. Een stukje echt leven van de vrouw in Indonesië. Dan wordt de "ruqu" over alles heen aange trokken en in een eenvoudig wit gewaad voor God en voor elkaar gelijk, de sloffen of san dalen uit, worden de voorgeschreven gebeden verricht. Dan worden de visites gebracht aan oudere familileden en kennissen om vergiffenis te vragen en om een goede Lebaran te wensen. (Foto's M. Soetjahjo) Van boven naar onder: ook al is de godsdienst oefening al begonnen, van alle kanten stromen nog gasten toe, die per sé mee willen doen. Men is dan de hele nacht tevoren nog bezig geweest met b.v. het toebereiden van de altijd grote en rijke) Lebaran maaltijd, gauw op de brommer naar de aloon-aloon, desnoods op sloffen en met een bloesje over de shorts heen. En dan een goed plaatsje gezocht.

Tong Tong | 1974 | | pagina 14