VOETSTAPPEN IN'N ANDERE WERELD OVER VLEERMUIZEN EN EEN SPOOK 18 Binnen de ruime voorraad van fijnge- nuanceerde Indische reukimpressies, is er één, zo uitzonderlijk, dat ik de hoop moet opgeven, die ooit weer te onder gaan. Daartoe zou immers moeten her rijzen, dat gelukkige samenstel van kampoengs, pendopo, aloen-aloen, vil la's, kantoren en sociëteiten, wel on derhouden, fris gekalkt, blakend van welstand - tezamen dat merkwaardige binnenplaatsje vormend, dat Soebang heette. De reiziger, die de Noordhelling van de Prahoe afzakte, dook pardoes in dit aardse paradijs van lommerrijke lanen, wijde grasvlakten en gladgeschoren bamboehagen, waarachter de bouwsels schuil gingen. "Wat ruik ik hier toch?" - "Wacht maar. Kom vanavond een kop thee drinken, dan zal het je duidelijk worden." Daar zaten wij na kantoortijd heerlijk uit te blazen in een van de grote tuinen; de kinderen schommelend in de éne hoek, wij in de andere - ons uitstrek kend in onze tuinstoelen; het hoofd in de nek, starend naar de wolkenloze hemel, van een blauw, dat al iets van het nachtelijk duister vergaarde. En dan opeens was die rust verstoord door getjirp - een vogel? - gepiep - nee sterker: gekrijs, zó snerpend, zó alles doordringend, dat ieder gesprek stokte. De stemmen verstomden en verbijsterd blikte men omhoog. Daar zijn ze! Hoog in de lucht. Een wolk van opeengepakte vleermuizen wentelde, draaide, kwam terug en joeg dan Noordwaarts of de duivel hen op de hielen zat. De eerste zwerm was nauwelijks uit het zicht, of een tweede nam zijn plaats in, amper tijd voor een drietal rondjes boven ons stadje, om daarna hals over kop de achtervolging van het eerste eskadron in te zetten. Zo volgden ze elkaar, minstens een dozijn wolken, steeds indrukwekkend van afmeting en samengesteld uit een nog indrukwekkender aantal individu en. Was de laatste vlucht vertrokken, was de lucht weer vrij van het angst aanjagend gekrijs, dan viel de stilte samen met die van nacht - dan was de zon ondergegaan, en blonk het Zuider kruis als vertrouwde wachter aan de hemel. Waar kwamen zij vandaan - waar gin gen zij heen, dat heir van millioenen? Het antwoord op de eerste vraag kan ik zonder voorbehoud geven. Die op de tweede moet een veronderstelling blijven, zij het een zeer aannemelijke! Kan men namelijk een vleermuis wild rijker jachtvelden toewensen, dan het immense areaal van sawah's ter weers zijden van Tjipoenegara's beneden loop? De lucht stond er stijf van de deinende muskietenzwermen. Op ieder uur van dag en nacht vond de vleer muis er "zijn tafel gedekt". "Zijn bedje gespreid", dat wist hij te liggen in het hart van Soebang. Hier naast het complex van werkplaat sen, garages, magazijnen en laborato rium staat, geisoleerd en verborgen door bomen en bamboes een goedang, een kolossale ruïne van vier muren en een dak. Het glas in de grote ramen is sinds mensenheugenis ter ziele, maar spanten en beren blijken onver woestbaar. Beter onderkomen voor onze gevleugelde vrienden laat zich niet denken. Overdag is het inwendige overdekt met een wriemelende laag een halfgod, roerloos als een tem pelbeeld, zo zit hij daar in mysterieuze schemer, en slaat met licht geneigd ge laat en mijmerend oog zijn danseressen gade uit: De Serimpih's "Kraton" door Johan Fabricius f 3,90 incl. porto zwartbruin leven, waar grote vleugels of soms hele individuen uit losschieten, om direct daarna weer op te gaan in de krioelende zacht piepende massa. De atmosfeer is verzadigd van vocht en schier bedwelmend beladen met een penetrante lucht. Geen wonder. We waden immers in een grijze brei- kos telijke mest, waar de administrateur van de onderneming Soebang, best raad mee weet. leder jaar is de oogst minstens dertig grobaks vol - een por tie concentraat, waar grote arealen ipoekans (zaadbedden) van profiteren. De goedang - een ruïne temidden van zoveel welgeordendheid! Hoe laat zich dit rijmen? Ter verklaring draaien wij de klok een eeuw terug, keren weer naar de tijd te rug, toen de grootmogendheden van het Gedong Gedeh (Het grote Huis) de verre reis naar Batavia ondernamen per koninklijke karos, getrokken door een zesspan van schier volmaakt ge lijke kleur en tekening, met op de bok de Hoogste in de Lande, Pieter Hof land in eigen persoon, geflankeerd door tijgerwelpen "uit eigen tuin" - toen zoonlief, Monsieur Ie Prince de Pamanoekan 2) per eigen jacht naar Monte Carlo stevende, het uitverkoren reisdoel van vele grootgrondbezitters met geldelijke zorgen om daar hun redding te zoeken en steevast hun ondergang te vinden. Een dergelijke staat konden deze he ren zich veroorloven, niet dankzij de nauwelijks bekende kina, hevea, sisal of cassave. Nee, naast de tjoekee padi 3) vormde koffie hun bron van inkom sten. Steunde de stenen Hofland niet op baaltjes Arabica? 4). De ontwerper van Soebang's standbeeld had kenne lijk begrip voor materiële zaken! Edoch, de koffie-blad-vol-schimmel kwam en vaagde van héél Java plus Verre Oost de Arabica weg, met uit zondering van enkele "eilandjes" op Idjen en Yang. De Assamthee nam haar plaats in en alles wat aan koffie herinnerde, ver dween. Waarom bleef die onooglijke loods midden in Soebang staan? "Stil, zeg het zachtjes! Aja djoerig, gan! 5) "U weet toch, dat hier een ronggeng 6) is omgekomen. Werd zij vermoord? Sst! Haar ziel vindt geen rust en waart in en om de goedang rond. Wee degeen, die haar verstoort. Hem wacht onheil." De telefoon rinkelt. Of ik maar naar het Head Office wil komen. Mijn baas wacht. "You see, the godown 7) moet weg. Wij hebben de grond nodig. En dan die stank! Awful! Wil je ervoor zorgen, dat de vleermuizen verdwij nen". Planmatig wordt de massamoord voor bereid en uitgevoerd. De American Cyanamid levert enkele vaatjes venijn; de benkei construeert een apparaat om het giftige gas in de goedang te blazen. Op de fatale dag dicht men nauwgezet gaten en ramen. De poorten, die steeds zo gastvrij open stonden, vallen dicht.

Tong Tong | 1974 | | pagina 18