Opgewekt 1974 In - Met Bekkens En Cymbalen Nog vóór we het (door futurologen voorspelde) crisisjaar 1974 goed en wel in konden gaan, had het Lot reeds toegeslagen en ons onze oliecrisis bezorgd (die dekselse Arabieren met hun harem!) en proberen we met man en macht de eerste gaten in ons schip van staat te dichten. Uiteraard gaat e.e.a. gepaard met heel wat gescheld op Exc. v.d. Stoel. Hetgeen bewijst dat we Exc. Luns alweer vergeten zijn met zijn Irian- en Indonesië avontuur. En zijn we helaas ook ver geten hoe dom we toentertijd waren en ons met kleinburgerlijke poeha en brallerij hebben laten opjutten. Dat gebeurt nu wéér (en als we straks ook v.d. Stoel gewipt hebben, doen we het weer met een nieuwe redder des vaderlands), maar één ding kunnen we maar niet inzien: dat 90% van onze fouten en blunders veroorzaakt wordt door onze kleine en lage statuur, waar door we niet verder kunnen zien. En door onze kleinheid van geest, waar door we ons gauw laten opjutten in ruzies en geen bouwkracht over heb ben voor groter projecten. We blijven klein modderen, omdat het patroon voor onze cultuur en internationale po litiek de buurtruzie blijft. Zelfs met een nog lang niet afgewende olie-crisis weten we NU al, dat daarna nog aan de beurt komen een paar "rot-affaires" die reeds geruime tijd lekker in de pan liggen te sudderen. We zijn alleen te redden door een harde hand tegen onze eigen klein heid. Zolang echter niet de leeuw onze nationale mascotte is, maar het keffende schippershondje, blijft het wachten op mensen en mentaliteiten van beter allure vergeefs. Merkwaardig dat we niet in de gaten hebben dat een bekoorlijke en zwij gende geste van H.M. de Koningin totaal onbegrepen is gebleven: Konin gin Juliana heeft namelijk als haar lie velingshond gekozen een Basenji, en dat is een hond die nooit blaft (niet blaffen kan, overigens!). Als we ons zouden spiegelen aan dat hondje, zou Holland het in de toekomst in alle opzichten steeds beter gaan. Mochten we ons overigens te hoog achten om vergeleken te worden met een hond laat ons dan betreuren dat wij onze geschiedenis vergeten zijn. En de Stichter des Vaderlands die Willem die De Zwijger heette. Juist omdat we gezegend zijn met een leider in de buitenlandse politiek die letter lijk bij voorkeur op een zwetsstoel zit. Nu blijven we - welke partij of partijen combinatie ook regeert - knus voort bouwen aan fouten in de nabije toe komst. Enkele nieuwe: 1de verslonsing van onze gastarbei ders (die gewoon minderwaardig wor den geacht en het eerst op de nomi natie zijn om uit het land gebonjourd te worden als de zorgen stijgen) die in heel Noord West Europa zal leiden tot een tweede volksopstand als van Spartacus in het Romeinse Rijk. 2. het stelselmatig slopen van onze weermacht en ons politie-apparaat leidt onafwendbaar tot gezagsloosheid die zich wreken zal, als "aangeboren vrijheidszin" zal leiden tot zulke his torische excessen als van "Het Kaas en Broodvolk", de "Beeldenstorm", de "Spaanse Furie" en de "Franse Furie", de moord op de De Witten op het Groene Zootje, het Palingoproer, enz. enz. waarvan ieder huichelaartje zich natuurlijk ijverig distancieert. Maar als het er eenmaal IS, zoals de tijger in de kebon of de slang in de rozentuin, kunnen zij elk moment toeslaan. Wees waakzaam. Politieke of partij-garanties, dat weet elke Indischman zo zoetjes aan ook wel, zijn alleen praatjes voor de vaakEn ons nationale gezags- apparaat is vooral door de activiteiten van onze minister-Vredesapostel van Defensie schrikbarend aan het ver brokkelen. Het voorbeeld van de hoofdstad des lands met zijn linkse burgemeester (eertijds zelfs Minister van Justitie!) is niet bepaald opwekkend, zo niet uit zichtloos te noemen, met een op ape gapen liggende begroting en een voort durend stijgende criminaliteit (in 1973 met 12 En in méér dan één opzicht is het nationale patroon terug te vinden in het Amsterdamse! Ook al is het idealistisch de stad van "Paradiso" 3. De aantasting en sloping van het rechtsgevoel en de rechtsorde in de staat heeft een voortdurende toene mende onveiligheid van de maatschap pij veroorzaakt, waarbij de massa won derlijk ongeinteresseerd toekijkt, hoe wel de ergst aangetaste groep de jeugd is, dus: de nabije toekomst. 4. Er is voorlopig geen eind in zicht aan de toenemende passiviteit van de "schuldeloze toeschouwer" die geen vinger uitsteekt naar mensen in nood en stelsels in nood, hoewel iedereen weet dat Kwaad geen constante is, maar altijd voert tot erger en erger. Men is op deze wijze getuige geweest van de totale aftakeling van alle taal wetten en taalgevoel (terwijl b.v. het Frans, Engels en Duits geen afbraak toestonden) en accepteert dat via ra dio, TV en Onderwijs immoraliteit en zedeloosheid de maatschappij steeds dieper indringen. Zoals ook de Heler net zo erg is als de Steler, is ook de passieve toeschouwer van tuchteloos heid zelf tuchteloos. Normaler wordend straatbeeld: een stel nozems tuigt een meisje of oude grijze vrouw af; een dozijn mannen kijkt toe. 5. Wij gaan voort volslagen buiten staanders tegen ons in het harnas te jagen: Portugal, Spanje, Griekenland, Chili, Vietnam, Japan, Amerika, Indo nesië, China (de Nederlandse gasten van de Chinese regering hadden "het wel bekeken" na een paar weken: China is "een ontwikkelingsland"), enz. enz. waarbij het totaal zinloze en nut teloze van al die standjes en "vliegen- mepperijtjes" opvalt. En de verwaten heid van het eigen superieure voor beeld mateloos kan ergeren. Wij zijn bezig een groot aantal nuttige en on misbare vrienden blijvend van ons te vervreemden. In tijden van nood zullen wij "glanzend isoliert" staan. Tot op zekere hoogte kan men het die andere volken kwalijk nemen dat ze zelf zo kleinzielig zijn, maar zonder over proporties te praten: men kan ook op een doodgewone gonzende vlieg op den duur razend worden, niet waar? Die buitenstaanders kennen ook de ware toedracht niet. Hoe namelijk veel bluf en grote bek op internationaal terrein eigenlijk alleen een soort "ver toon voor de galerij" is. Want al deze jaren bij al ons ge-jéns op bekkens en cymbalen en kilome ters lange optochten van studenten en fabrieksjongens, culturelen en scho lieren, is er nog nooit één vrijwilliger gesneuveld voor welke "heilige bui tenlandse zaak ook. We kijken weratje wel uit! Soms vraag je je wel af hoe we er eigenlijk op staan in het buiten land (denk maar aan Indonesië!) We maken niet écht oorlog (we kijken wel uitmaar voeren scherts- legers ten tonele. Eventueel vooraf gegaan door majoretten-corpsjes met berenmutsen en russische laarsjes. Met spandoeken met krijgsleuzen. De schertslegers der oude Chinezen, ge wapend "met bekkens en cymbalen" en met veel oorlogsgeschreeuw. Maar die legers hadden ook nog een echt leger "achter de hand". En dat hebben wij NIET. We hebben dus alleen de "bek". Sec. Dit zijn de meest nabije bedreigingen, leder op zich misschien niet fataal, maar de Club van Rome heeft ook gewaarschuwd voor de mogelijkheid dat twee of meer van die gevaren tegelijk optreden en dan is het hek wél van de dam. Behalve bovengenoemde vijf dreigin gen zijn er nog twee acute die "iets later" zuller optreden, maar ook zij zijn onafwendbaar. a.Onze wereldvoedsel-zekerheid hangt aan een zijden draad, dat is de tot nog toe succesvolle graanbouw in Amerika en Canada. Maar één jaar met mis oogsten zal ons allen in de verschrik kelijkste hongersnood storten. Die we mede veroorzaakt hebben door a. de minachting voor de boerenstand, b. de onverantwoordelijk massale over schakeling van akkerbouw op indus triebouw en wegenbouw. lees verder pag. 11, le kolom, onderaan 4

Tong Tong | 1974 | | pagina 4