VIJFTIEN JAAR BOVEN-DIGOEL GOUDEN KLOOSTERJUBSLEUM Zr. ALBERTE Dit is de titel van een boek, dat I.F.M. Salim - broeder van de in veel wijder kring bekende Hadji Agus Salim - het licht heeft doen zien. Hij was van de begin-periode van de vestiging van het befaamde verbanningsoord in Bo ven Digoel geinterneerd als vurig na tionalist; hij zal wel de enige Indo nesiër van de 1300 geïnterneerden zijn, die kort na de vestiging van het verbanningsoord derwaarts vertrok ken, die nog in leven is. Hij was er van 1928 tot 1943. Deze ex-banneling, gedurende de vruchtbaarste jaren van zijn leven op geborgen in een vrijwel ontoegankelijk stuk rimboe, afgesloten van de buiten wereld, van familie en vrienden, leeft en woont nu al jaren inNederland. Hij is getrouwd met een nederlandse vrouw. Hij maakt deel uit van de staf van de indonesische ambassade. Een heel merkwaardig man dus. Wie hem als zodanig herkent zal verstaan, dat zijn boek óók een merkwaardig ge schrift moet zijn. Dat is het ook. Nog veel merkwaardiger dan u - misschien - denkt. Want wie meent, dat een man die door de regering van Nederlands- Indië vijftien jaar lang werd opgeslo ten omdat hij streed voor zijn ideaal, niet omdat hij een halsmisdaad op zijn geweten had, nu vol haat het relaas van zijn lijden aan het nederlandse volk bekend wil maken heeft het zo volledig mis, dat het bijna belachelijk klinkt. Dit is een mild boek van een haast onvoorstelbare boven-partijdigheid. De gouverneur-generaal De Graaff, de man, uiteindelijk verantwoordelijk voor zijn internering, wordt beschreven als een man met "een open oog voor de behoeften en verdere ontwik keling van ons volk". Ook anderen, die ongetwijfeld thuisbehoren in de categorie der "koloniale" tegenstan ders van Salim en de zijnen komen ter sprake met een zeldzame objec tiviteit. Alleen een geest, die de be trekkelijkheid aller dingen heeft be grepen, kan met zulk een onbevangen heid en eerlijkheid oordelen Misschien zullen een paar citaten de geest van dit boek - dat veel meer geeft dan een memorandum van de belevenissen in Digoel - het best ka rakteriseren. Wanneer Salim in 1943 uit Digoel naar Australië wordt overgebracht - er zijn dan nog tegen de 400 geïnterneerden - en na een driejarig verblijf daar voor de keus staat naar huis of naar Neder land te gaan kiest hij om gezondheids redenen het laatste. Wanneer hij dan met de "Volendam" in de indische wateren vaart op weg naar Colombo en vergeefs poogt een glimp op te vangen van zijn vaderland valt het hem op "dat óók een aantal Nederlanders, over de verschansing geleund stil en verlangend in dezelfde richting staar- deIk begreep, dat degenen die kennelijk óók heimwee naar Indië had den, vrijwel uitsluitend de in mijn land geboren Indische Nederlanders waren. Voor hen allen betekende immers het afscheid aan onze archipel even eens het verlies vaneen vader land! En voor het eerst van mijn leven kreeg ik met deze groep blanke en getinte Nederlanders een diep me delijdenImmers, deze indische Nederlanders hadden zich in dit voor malig nederlands imperium ten volle kunnen ontplooien. Zij hadden er rond gezworven, gewerkt engebouwd!" En hoe, argumenteert Salim enige bladzijden verder in zijn Nabeschou wing: "Het is volgens mij volkomen onjuist het voormalig Nederlands-Oost -Indië uitsluitend als een wingewest van de Hollanders - wel eens smalend "oliekoningen", Suikerlords" of "thee jonkers", dan wel "kruideniers" en "krentenwegers" genoemd - voor te stellen. Integendeel, de Nederlanders hebben in het enorme eilandenrijk - tot heil van beide volken en in volle dige harmonische samenwerking met ons, Indonesiërs - zoals hun eerste gouverneur-generaal, Jan Pieterszoon Coen eens voorspelde - "iets groots verricht". U zult het wel met mij eens zijn: een merkwaardig boek, van een merkwaar dig man. Salim's boek is verkrijgbaar bij onze boekhandel. De prijs is f 42,50 2,50 porto 45, J.H.R. Van Zr. Alberte de Vries die op 11 november j.l. haar gouden Klooster jubileum herdacht (zie het artikel in T.T. no 7, pag 12) ontvingen wij het onderstaande schrijven waarin zij de zeer velen die haar gelukwensten langs deze weg wil danken. "Het is niet doenlijk, hoe graag ik ook zou willen, ieder apart te bedanken voor het meeleven op deze voor mij zo betekenisvolle dag van mijn Gou den Kloosterjubilé. Mag ik U allen dan langs deze weg heel hartelijk danken voor de vele brieven, tele grammen en andere fijne attenties, 't Was werkelijk hartverwarmend zoveel blijken van belangstelling en meeleven te mogen ervaren, zowel uit binnen- als buitenland. Het is voor mij een on vergetelijke dag geweest. Nu het nieu we jaar net is begonnen, wil ik graag van deze gelegenheid gebruik maken om U allen veel goeds toe te wensen voor 1974. Met hartelijke groeten en nogmaals vee! dank! Zuster Alberte de Vries Logeeradressen in Indonesië JAKARTA A. Djoenaedi, gepens. Jaksa Tinggi, j. M.P.R. III/3, Cilandak Kebayoran Baru, Jakarta. BANDUNG Nj. Arnolts-Onong Djayanegara, jl. Riauw 79, Bandung. Mevr. C. Sijnjal, jl. Cipto 17, Bandung. fam. Nataningrat-Supil, jl. Damar 5 (weg naar Lembang) mooi uit zicht. Auto aanwezig, kan als gids behulpzaam zijn. fam. Pallenkaoe. jl. Cisitu 45B. tel. 82420, Bandung 300,— per maand, voll. verzorging echtpaar YOGYAKARTA Dr. Martohoesodo, jl. Sangadji 43, Yogyakarta. MALANG Ir. Tahir, jl. Tenaga 1, Blimbing (Malang). Drs. J. Mayor Polak, gep. ass. res. 1e kl., jl. Banten 3, Malang organiseert desgewenst ook rei zen en assisteert bij immigratie formaliteiten, teneinde oud-ln- dischgasten en anderen tegen geringe kosten bij te staan. Correspondentie aan boven staande adressen desgewenst in het Nederlands. Schrijft U ge ruime tijd van te voren om zeker te zijn van plaats. Meer adressen zijn welkom! Wie wat te weten komt (en zeker is van de juistheid) over een lo geeradres, geve het ons door. Voor hen die een paar maanden in Bandung willen blijven: te huur: huis met 3 slaapkamers, 2 badk., WC, grote woonruimte, eetkmr., keuken, compl. gem. plus bedienden, 750,per maand, evt 2 echtparen. Mevr. I. Sastrowardjojo wil uw gast vrouw zijn, maar U kunt ook alles zelf regelen, blandja, koken etc. etc. Net als vroeger. Huis ligt in rustige buurt, vroeger "Dennnelust", tussen Lembang en Tjiumbuleuit. Schrijft U aan Mevr. I. Sastrowardjojo, jl. Kap ten Tendean 37, Hegarmanah, Bandung. "Voor een INDONESISCHE JONGEN van 8 jaar, die al geruime tijd in een kindertehuis is en graag naar een gezin wil, zoeken wij een pleeggezin met jonge kinderen. Reakties graag naar: "Kinderzorg- Utrecht", Arnhemseweg 67, Amers foort. t.a.v. Mej. T. de Jong."

Tong Tong | 1974 | | pagina 7