ANATOMISCHE LES Vr';j Nee, dit is geen anatomische les van een walvis, dit is gewoon een "inwen dig portret" (vergroot) van een graan korrel, en kan dus ook beschouwd worden als een "intro" voor een even tuele beschouwing van onze rijstkorrel. Zoals U gemerkt hebt, is de rijstkorrel al vaker in de Tong Tong-kolommen opgedoken. B.v. in het nummer van 1 oktober j.l. met het artikeltje: "De Filo sofie van Ngupojo" welk woord en begrip zijn afgeleid van het Javaanse woord "upo" rijstkorrel en aandacht Vraagt voor de belangrijkheid van ook het kleinste. Dan in het Kerstnummer met het door mevr. Juch-Arnold herinnerde Zuid- Afrikaanse gedicht met de slotregels, gewijd aan het sterven van Christus: "Saterdag is Ek 'n korreltje graan Wat moet sterf in die aarde, om op te staan!" Tussen twee haakjes: onder onze vele lezers was er op zijn minst één, mijn ouwe sobat van het 4de en 9de Bat. van Drimmelen, die getroffen was door de gedachtensprong van deze Paasgedachte naar het Kerst nummer. Thanks, old man. Dat was inderdaad geen "dichterlijke speels heid", maar een dieper doorzicht dat zeker ook bij vele lezers gerijpt is. Deze twee fasen in mijn bewustheid van de graankorrel werden echter pas goed wakker toen ik bij een vluchtige studie van "De Stenen Spreken" en de Egyptische pyramiden mij ook de ontdekking in de opgegraven pyrami den herinnerde van graankorrels die dertig eeuwen lang "als dood" in die stenen graven gelegen hadden, maar tot enorme verbazing van de opgra vers, in aarde geplant tóch nog kon den ontkiemen. Gewoon: een tastbare, echte, Opstanding uit de Dood. Wie en wat was die merkwaardige graankorrel die onoverwinlijk was voor de Dood? Ik herinnerde me dat ik ergens in mijn kast een boek had staan, mij eens ge stuurd door "Van" van Voorthuizen. "Van" is zijn echte naam niet, zullen lezers in Amerika direct begrijpen, maar de voornaam die zowat elke ge- emigreerde nederlander in Amerika krijgt, wiens naam met "van" begint. Van, nu, was na zijn emigratie naar Amerika ook in andere werelddelen werkzaam geweest als adviseur in landbouw-ontwikkelingsgebieden.Maar Tong Tong verzaakte hij niet. Hij is al tijd getroffen geweest door de aan dacht van Lilian en mij voor fundamen tele voedings-ideeën (ongeacht dus of ze chique-Europees zijn of nederig "kampong-sadja") en had me lang te rug dit boek toegestuurd: "Food", The Yearbook of Agriculture 1959, waar ik alleen maar hoogst zelden in kon bla deren, maar dat me toch zó boeide, dat ik het nooit weg heb willen doen. Fragmenten leesstof bleven in mijn geheugen hangen en toen ik dus zocht naar een korte studie over de graan korrel, vond ik dit plaatje. Dat ik als kind al "HAWELDIH" gevonden zou hebben. En dat ik hier dus graag aan U voorleg. Al heb ik de lettertjes en stippellijntjes ook afgedrukt, ik kan er moeilijk op verder gaan, want niet alleen staan die letters tóch voor woorden in het En gels, maar ook zou de verklaring veel te diep gaan en veel te ver voeren. Maar ook zonder uitlegging zult U direct gezien hebben dat deze zorg vuldige openlegging van de graankor rel duidelijk aantoont dat zo'n graan- of rijstkorrel niet domweg een "bolletje meelstof" is maar niet meer of minder dan de complete graanplant van top tot teen. Want niet alleen staan alle weefselsoorten van zo'n plant erop, maar ook (links) "De Gedaante van het Eeuwig Levensmysterie", name lijk het embryonale kiemplantje met blader- en wortelkiemen kant en klaar! Ik vraag me in gemoede af hoe weinig (of hoeveel) lezers van Tong Tong zich bij het aanschouwen van deze teke ning realiseren dat hier het grootste voedingswonder ter wereld en sinds alle eeuwen in zijn kleinste gedaante is geportretteerd. Een wonder, waar zelfs de enormste fabrieken van Duy- vis en Heinz en King Corn op geen stukken na halen, al bestrijken ze nóg zoveel kilometers fabrieks- en han delsterrein en staan hun namen voor ontelbare miljoenen op de aandelen markten. Ja, die ene graankorrel is in staat él het leven op aarde hér op te bouwen en op den duur het leven weer te schenken aan miljarden mensen als NU, op dit moment, al dit leven weg gevaagd zou worden op aarde op één graankorreltje na. Wie door de som bere onheilsvoorspellingen van de laatste tijden zou gaan wanhopen aan het voortbestaan van Het Leven, kan misschien opgelucht ademhalen, want zeker zal, als de hele beschaving weg geblazen wordt, één enkel graankor reltje, zelfs begraven onder vele lagen graniet en beton, zelfs voor duizenden jaren, het Leven terugroepen in een luisterrijk bestaan. Er zijn inderdaad erg veel mensen die dat "geen barst kan schelen" als wij zelf tóch sterven zullen. Maar nu be grijpt U al direct: déze mensen zijn er altijd bij miljarden geweest en dankzij hén is er nooit leven en bewustzijn van leven geweest. Het gaat om de enke lingen die wél geloofden in de Eeuwig heid van het Leven. En om de ontzag- lees verder volgende pag. Ie kolom onderaan 8

Tong Tong | 1974 | | pagina 8