Si djangkung DISCO BOLLAND -k" Dit is niet de naam van een olifant, hert of beer, maar van een medewerker. Hij heette Saimin en werd vanwege zijn lengte Si Djangkung genoemd. Als een echte anak Betawie zat hij vol grappen en grollen, maar als er een patrouille over zee op het programma stond, was Si Djangkung nergens. Dat was hem niet kwalijk te nemen, want hij had eens een droom gehad en in die droom viel hij in het water om te ontwaken op het moment dat hij dit aardse tranendal vaarwel ging zeggen. Op een keer gaf hij zich eigener be weging op voor de eerst volgende wa terpatrouille, want wat was het geval? Saimin was niet alleen lang en mager, maar ook verre van sterk, zodat geen enkele empok te vinden was die met hem lief, laat staan leed wilde delen. Een doekoen geraadpleegd gaf hem de raad een stukje krokodillevlees te dro gen, een aftreksel hiervan te maken en dit geregeld te drinken. "Tjoba", adviseerde de doekoen met klem. Maar hoe aan een krokodil te komen? De oplossing vond hij door mee te gaan op waterpatrouille en proberen onder weg een leverancier van obat kuat te schieten. Hij bofte, want ik was van plan de Ban- joe-Asin op te varen en deze rivier her bergde een onnoemelijk aantal kaai mannen. Maar Si Djangkoeng had nog een ander verlangen, dat met de "em pok" niets uitstaande had; hij had reuze zin in zelfgevangen grote udangs, die overal in de rivieren leefden. Als wij even stilhielden gooide hij lijnen uit, maar niet alleen de empoks, maar ook de udangs hielden niet van Si Djangkung. De volgende dag na vertrek voeren wij de Banjoe-Asin op en bleven vlak langs de linker-oever aanhouden. Onze boot was een Soengsang-prauw van onge veer 13 meter lang met een Chevrolet auto-motor als krachtbron voor het ge val er geen wind was. Anders gebruik ten wij het grote zeil. Het zal omstreeks een uur geweest zijn, toen Saimin die onafgebroken de oever met zijn ogen verslond schreeuwde: "Tuan, lekas, di sono adé buaja". Ik keek in de richting, die hij aanwees en inderdaad lag een jonge krokodil van ongeveer twee me ter lang op het zand te zonnen. Ik liet er vlak langs varen en kwamen zo dicht bij, dat ik besloot het dier met mijn Colt-revolver te schieten. Het bleef liggen waar het was en toen wij hem een zeven meter waren ge naderd mikte ik en schoot; het dier dat onder de ogen geraakt was trilde even en was dood. Si Djangkung, de droom vergetend sprong in het ondiepe water en trok de buaja naar de boot. De andere man schappen plaagden hem met de nieuwe liefdesavonturen voor Si Djangkung. Doch onze vriend trok zich van alle plagerijen niets an; de obat kuat was binnen zijn bereik. Het door de doe koen genoemd lichaamsdeel, welk doet er niet toe, werd afgesneden en aan een touwtje aan de mast opgehangen; zout mocht er niet bij gebruikt worden, zodat na een paar dagen het geval be gon te rieken en ik reuze zin had het overboord te gooien. Maar ik bedacht, dat ik dit die arme kerel niet kon aan doen. Dus bleef het ding hangen met stank en al. Het gaf onze boot echt niet het aanzien van een vlaggeschip. En Saimin omringde het met moeder lijke zorg. Desalniettemin verwaarloos de hij de pogingen een udang te van gen niet. Na twee weken omzwervingen aan vaardden wij de terugtocht. Tegen de middag meerden wij aan de patai van Selat Djaran bij een verlaten rubber plantage. Weer legde Si Djankung voor de zoveelste maal zijn lijnen uit. Plot seling een rauwe gil, wat een juichtoon moest voorstellen en inderdaad bungel de een levensgrote udang aan zijn haak. ledereen moest de vangst zien, doch er met de vingers af blijven. Die heerlijkheid zou hij zelf klaarmaken. Dat deed hij dan ook, zoals later bleek met mijn boter en mijn ketjap Benteng, waar hij zich in ruime mate van be diende. En toen het zover was deed hij een berg rijst op zijn bord terwijl aan de rand een ereplaats was vrijgelaten voor de gekrompen udang, lekker rood gebraden in mijn roomboter. Het rook niet gek, maar was weer niet groot ge noeg om te worden gedeeld; tot die konklusie kwam Si Djangkung ook. En met een "ma'af, slamat makan", tastte hij toe. Met de udang deed hij zuinig. De knaap was in beide verlangens ge slaagd, zijn obat kuat bungelend aan de mast en de zo begeerde udang geurde naast de berg rijst. Toen hij bemerkte dat zijn kortnuiten zaten te kijken hoe hij om met de rijst gelijk uit te komen de udang telkens in kleine stukjes versnipperde zei hij: "Sajang amat, kalau adé dué goea bagi dong! Dat viel natuurlijk niet in goede aarde en de meest onvriendelijke verwensing- ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost 22.-; zeepost 15,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang! Stationsweg 143 tel. 070-60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070-60 1512 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Specialisten in oude krontjong en Indone sische pop-muziek, ook op muziekcassettes. Uitgebreid country en western repertoire (import) Soul en Surinaamse L.P.'s. India filmhits uit Bombay en verder alle TOPHITS van nu. Voordrachten uit de Koran op L.P.'s. en werden de smulpaap naar het hoofd geslingerd: "Biar loe keselek"! De vol gende dag vertrokken wij in de richting van Palembang. Wij hadden op 1 lier een aanlegplaats en een huisje voor de man die tot taak had de boot te bewa ken. Met een zacht gangetje tuften wij langs Mariana, waar een ziekenhuis voor melaatsen lag, daarna Soengai Gerong met de installatie's van de N.K.P.M. en dan Pladjoe met de raffi naderij van de B.P.M. Soengai-Gerong en Pladjoe zijn door de Kommering ri vier van elkaar gescheiden. Voor de middag meerden wij aan onze aanleg steiger af. Toen wij bezig waren onze bagage af te laden sprong een zwarte kat - of was het een kater - op het dak van onze-boot en kwam zo in het bereik van de obat kuat, door de stank aangelokt. En voordat Si Djan kung het kon verhinderen, ging de kat er met het troetelkind van door. Saimin had wel lange benen, maar schoot toch in snelheid te kort bij de rover, die hij de dodelijkste verwensingen na zond, welke in kortheidshalve niet zal weergeven. K. Greeven Betekenis der woorden. anak betawie kind van Batavia doekoen ind. geneeskundige, hetzij man of vrouw. Waarzegger, wonder dokter, meester in de toverspreuken, tjoba! probeer het eens! obat kuat versterkingsmiddel, lief desdrank udang garnaal tuan, lekas, disono (sitoe) adé (ada) buajé (buaja) vlug meneer, daar is een krokodil! patai van Selat Djaran aan of langs de glooiende oever (strand) van Selat Djaran. ketjap soja ma'af slamat makan ma'af (Arab) vergeving, vergiffenis. Minta ma'af zich verschuldigen, verlof vragen, slamat makan smakelijk eten! Eet smakelijk! sajang amat, kalau adé (ada)) dué (dua) goea bagi dong! het spijt me erg, maar als er twee waren, zou ik wel delen. biar loe keselek! ik mag hopen dat je je er in verslikt! 12

Tong Tong | 1974 | | pagina 12