I UITNODIGING Bloemen op oorlogsgraven F Bloemen op het graf van een dierbare dode ABONNEE'S H WERFT ABONNEES! I in B.V. In het nummer van Tong Tong van 15 april werd op pagina twee onder de kop "Wie wil helpen" een verzoek ge publiceerd van een bejaard ouderpaar, dat gaarne bloemen zou laten leggen op het graf van hun zoon op het ere- veld Kembang Kuning te Surabaia. Aangezien de Oorlogsgravenstichting op dit gebied reeds jarenlang bemid delend optreedt nam zij contact op met de familie Hübner, zodat binnenkort aan hun verzoek gevolg kan worden gegeven. Wat wij niet wisten is, dat de Oorlogs gravenstichting zich ook met deze diensten bezighoudt en veronderstel len, dat vele onzer lezers daarvan evenmin op de hoogte zijn. Wij voldoen gaarne daarom aan het verzoek van de Stichting, aan haar activiteiten van deze aard wat meer bekendheid te geven. De kosten van het leggen van bloemen op de Oorlogsgraven in Indonesië zijn zeer bescheiden: vijf gulden. Maar ook elders is, zoals hieronder zal blijken, het leggen van bloemen mogelijk. Wat Indonesië betreft nu eerst het volgen de: Mochten grotere bedragen worden overgemaakt, dan zal het gedeelte dat de genoemde 5,te boven gaat, worden besteed voor het onderhoud van de graven. Een bloemlegging kan het eenvoudigst worden besteld door het te besteden bedrag te storten op postrekening no. 401000 det Oorlogsgravenstichting te 's-Gravenhage en op de strook te ver melden naam van overledene, het ere- veld, de gewenste datum alsmede "bloemlegging". Wanneer de bloemen op een bepaalde datum moeten worden neergelegd, dient de aanvraag tenminste vier we ken van te voren te worden ingediend. De Stichting verzorgt de uitvoering door bemiddeling van haar kantoor te Jakarta, waarna de aanvragers t.z.t. worden ingelicht. Nabestaanden van de op de erevelden in Indonesië begraven oorlogsslacht offers die via de Oorlogsgravenstich ting nog geen foto van het graf ontvin gen, kunnen deze alsnog aanvragen. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Deze regeling geldt ook voor de na een overbrenging nieuw ingerichte gra ven. Eventuele verdere foto's komen voor rekening van de aanvrager. Hiervoor kunnen geen vaste prijzen worden ge noemd. Thailand Ook bestaat de mogelijkheid door be middeling van de Stichting en de Ne derlandse Ambassade in Bangkok bloe men te doen leggen op graven, gele gen op de erevelden Chungkai en Kanchanaburi in Thailand. De kosten van een dergelijke bloem legging bedragen 6, Men wordt verzocht de aanvragen op zijn minst een maand te voren in te dienen. Volstaan kan worden met ver melden op de girostrook van de naam van de overledene, het ereveld alsme de "bloemlegging" en de gewenste datum. Tevens wordt een foto van het graf met de bloemen gemaakt en aan de aanvrager toegezonden, waarvoor geen extra kosten in rekening worden ge bracht. Birma Dank zij de bemiddeling van de Com monwealth War Graves Commission te Londen kunnen op het zeer moeilijk bereikbare ereveld Thambyuzayat in Birma klaproos-kransen bij de graven worden gelegd. Deze kransen bestaan uit groene kunst stof bladeren met aan de onderzijde 14 klaprozen, die uit zijde zijn vervaardigd. De diameter is 30 cm. De kransen worden vervaardigd in een speciale fabriek in Engeland, waar uit sluitend invalide oud-militairen werk zaam zijn. In verband met de excentrische ligging van het ereveld kunnen de kransleg- gingen niet op een bepaalde datum worden uitgevoerd. De tijd tussen aanvraag en uitvoering bedraagt 1 a 2 maanden. De desbetreffende kosten bedragen 10,—. Het aanvragen geschiedt op dezelfde wijze als hierboven omschreven. Van deze kranslegging kan helaas geen fotografisch bewijs worden geleverd. Wel zijn afdrukken verkrijgbaar van graffoto's die enige tijd geleden wer den gemaakt, voor 0,75 per stuk. Een lezer in Surabaya schrijft ons: "In Tong Tong no. 19 nan 15 april las ik het verzoek van jam. Hübner. Als adres staat al leen: Rubenslaan 85-11. Naam van stad of dorp is niet vermeld. Hoe kan ik die familie berei ken? Zouden jullie mijn boodschap kunnen en willen overbrengen? Op het graf van wijlen de heer R. Oltmans op het ereveld te Kembang Kuning zullen dezer dagen zeer zeker bloemen worden gebracht en wel door onze dochter Sylvie, namens hel bejaarde ouderpaar. En dit zal bij tijd en wijle worden herhaald in het bizonder op bepaalde dagen van het jaar zoals te doen gebruikelijk." Zoals men weet - zie TT van 15 dezer - kan de Oorlogsgravenstichting overal waar zich de graven van Nederlanders bevinden zorgen voor het leggen van bloemen tegen een bescheiden prijs. Niet minder appreciëren wij echter dit en dergelijke bewijzen van medeleven, want ook anderen bleken bereid aan het verzoek van de familie te voldoen. Zij maken nog eens duidelijk, hoe sterk de band is, die ons, indische mensen, bindt. De familie Hübner woont in Utrecht. Voor liefhebbers van INDISCHE PLANTEN Bloeiende Melati en Njonja makan siri Speciaal adres voor familie grafwerk Toko Kembank - Ursulaland 70 - Den Haag - Tel. 070-83 47 85. TE KOOP Gedenkboek der Staatsspoor- en Tramwegen in Ned. Indië 1875-1925. Gedenkboek v.d. Mil. Luchtvaart 1924 -1939. Het grote autoboek van koets tot stroomlijn van Ralph Stein. Be roemde vliegtuigen en hun historie van James Gilbert. Opg. a. Mevr. A. Jonker, Kruisbek laan .19, Den Haag. 1 Jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders van Tong Tong B.Vte houden g op zaterdag, 8 juni 1974, aanvangende des morgens om 11 uur precies, in het gebouw "Modjo", Stadhouderslaan 94, Den Haag (t.o. het Gemeentemuseum). 1 Aandeelhouders, die deze vergadering wensen bij te wonen, hebben uitsluitend toe- g gang op vertoon van het "uittreksel uit het register van aandeelhouders"dat hen S destijds werd toegezonden na inlevering van hun aandelen bij de omzetting van N.V. j 1 De vergadering wordt door de Directrice, Mevrouw Lilian Ducelle geopend en geleid. j ln behandeling komen o.m.: I De Balans en Verlies- en Winstrekening 1973. 1 Een volledige agenda ligt met de Balans en Verlies- en Winstrekening voor aandeel- houders, op vertoon van bovengenoemd "uittreksel"op ons kantoor ter inzage van 1 dinsdag tot en met vrijdag vóór de vergadering, en wel van 10. uur v.m. tot 2 uur n.m. g fimiminuiitiiiinmuilminmimi 14

Tong Tong | 1974 | | pagina 14