'n Doktertje contra Majoortje 1e Lustrum 1974 PASAR MALAM AMSTERDAM AMSTELHAL RAI GEBOUW van donderdag 13 t/m zondag 16 juni - geopend van 12.00 tot 24.00 uur 15 Het schijnt, dat jongens niet weten, dat men tijgers kan verdrijven met een "list"- Mijn vader vertelde mij het volgen de: "Het Leven bij Knil-li". Als dienstplichtige bij het voormalige Knil, toen Pa gedetacheerd was ergens in The jungle van Palembang had één van de kampongs veel last van tijgers. Alhoewel de kampong bewoners geen "eigenaar" waren van die beesten, hadden zij wel "namen" bedacht. Het beruchte beest was de matjan- poetih. De tijger had een witte vlek, vandaar de naam witte-tijger en niet voor westerse oren, dat het beest ge heel wit was, of op naald-hakken zou lopen. Het verzoek van een kepala kampong aan de commandant van een peloton hield in: "zend het lieve diertje naar het eeuwige westen s.v.p." 's Avonds posteerden enkele solda ten in het bos. Zonder resultaten. Ook niet met val-kuilen met geiten of kip pen. Zo kreeg het beest er een naam bij: 'Si-kantjil" (de slimmerik) en door de jongens van het peloton: "een tijger met academische opleiding Binnenhof." Dit gezegde of variant hoort men vaak onder de hengelaars. Als de vis de hengelaar te slim af is, niet waar? Op een avond zat Pa in het wacht huisje te ngobrol met de jongens. Dit kon bij Knil -alles kon bij Knil, be halve mintah gadjihta'boleh. Het bericht aan de wacht-comman- dant de matjan poetih was ergens in een dorp gesignaleerd. De Majoor besloot twee jongens en twee fakkeldragers het beest een "vaarwelgroet" aan te bieden. Op een opmerking van Pa aan Ma joor: "U vergeet Uw "koppi-item" mee te nemen", werd door de jongens hard op gelachen. Een ambonnese soldaat zei tegen Majoor: "Tuan dokter ada akal (vari ant)matjan lari!" Majoor: "Dengan injectie S N.?" "Boekan Majoor De Majoorwas vertrokken! Na circa vier uren kwamen de helden terug. Geen resultaat! Zij hadden verse sporen gezien van een tijger. "Had het dier niet wat achtergela ten," vroeg de dokter aan Majoor. Er werd weder hardop gelachen door de jongens. Pa had in bijzijn van de jongens een weddenschap afgesloten met Majoor, dat Pa, die tijger kon verdrijven zonder geweld, met een "list"-proeftijd van 6 maanden. Zien wij het beest binnen 6 maanden niet dan heeft Pa de wed denschap gewonnen. "Accoord", zei een sergeant en toen moest de Majoor de weddenschap aan nemen. Daar Pa nogal veel vrije tijd had was Pa geen onbekende in die streek. Ook wist Pa de plaatsen van de var kens en waar 's avonds ook herten kwamen. Daar er meer varkens zijn dan herten, ging Pa op de varkensjacht om de twee dagen. Nadat Pa een varken neergelegd had, werd het beest op de plaats open gelegd. Voor de dragers wordt het lich ter en Pa nam het bloed en de inge wanden mee voor de tijger. Per paard in de middaguren werd het voedsel naar de plaats, waar de tij ger vaak gezien werd, gebracht. Waar om per paard? Omdat paarden ook we ten, als een tijger in de buurt is; weglo pen, tenzij het beest zich in een boom bevindt. Vandaar nam Pa een paard mee en bovendien was het nogal ver gelegen. Het unieke was, dat Pa bij de aanbie ding van het voedsel ergens in de buurt een briefje achtergelaten had. Op een dag was de Majoor er achter gekomen, wat Pa deed en wat op die brief een stuk karton geschreven stond, en wel: "S.v.p Matjan, verlaat dit gebied, anders kan Madam Majora niet slapen." Amen! De Majoor had dat stukje karton meegenomen, om het aan anderen te laten zien met zijn toevoeging onder aan: "Patiënten zijn niet gezond". Op een dag vroeg een kapitein aan Pa, wat de bedoeling was van zijn "list" (variant). Door de tijger voedsel aan te bieden, niet steeds op dezelfde plaats, maar dieper het bos in, de richting van var kens, kan de tijger aldaar z'n prooi van gen. Doordat er weinig regen is, is er droogte, ook in het bos en dus ook geen water.. Vandaar, als de regen weg valt, dan ziet men in dorpen ook dieren, die men (bij voldoende regen val diep in de bossen kan aantreffen. Men kan dan zeggen: Noodgedwon gendwalen zij afvoor voedsel en water; hetzij door geen regens of andere redenen. Resultaat hiervan. De tijger bleef weg en Madam Majora en Zonen kon den beter slapen, Er werd feest gevierd and in the night pukul terustjeleng gondoh! Jezus Pattinama Een "tropisch" dagje uit op de Pasar Malam in Amsterdam betekent gezellig winkelen in een Oosterse sfeer en fijn oude vrienden ontmoeten. Genieten van niet alledaagse ontspannings-programma's. Angklung en kulitang orkest NAFIRI TUHAN uit Indonesië met folk en gospelsongs, alleen op donderdag en vrijdag Oscar Harris Billy Jones and The Twinkle Stars Hans Sommer (de Nederlandse Jim Reeves) and The Sommer- set Jaap Dekker's Boogie Woogie Set The Royal Hawaiian Minstrels The Melaties, exotische dansgroep met hawaiiandansshow Krontjongorkest Samudera met zang en dans van Retnawati Persatuan Pentjak Silat Nederland, met pentjak-demonstraties Natasja Emile The Guyana's, folkloristische Antilliaanse muziekgroep De charmante mannequins van Boetiek Indonesia Baru en nog vele anderen nodigen U uit tot een feestelijk verblijf op het eerste lustrum van Pasar Malam Amsterdam SPECIAAL VOOR DE KINDEREN: zondagmiddag 16 juni om 14.00 uur een feestelijk kindermiddag- show-programma met het "Jeugdvarieté Handy Fool en Trudy Dile" ZATERDAGAVOND 15 JUNI OM 19.00 UUR dansen met Radio Noordzee Mobiele Discotheek en disc- jockey Tony Berk ENTREE volwassenen ƒ4,p.p., kinderen tot 12 jaar en 65 ers 1,50. Groepen van 20 personen ƒ3,p.p. Programmaboekjes ƒ1,50 p. stuk. Voordelige trein-toegans-biljetten verkrijgbaar aan de stations. Inlichtingen: Organisatiebureau EFFENDI B.V., Zandvoortseweg 78, Aerdenhout. Telefoon 023 - 24 52 70.

Tong Tong | 1974 | | pagina 15