s AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW KOTTA PONTIANAK Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. W.S. CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, ƒ4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. Inmiddels heb ik nu 15 jaren terug, de vriendelijke Kotta Pontianak, Hoofd plaats van Kalimantan Barat vaarwel gezegd, maar de mooiste herinneringen aan Pontianak heb ik toch van mijn "negen rubberjaren van vestiging" al daar in dienst als ambtenaar bij de rubberrestrictie, in geschrift bewaard. Hoe is de naam Pontianak onstaan? Is dit bij velen bekend? Ter toelichting het ondervolgende: Het Rijk Matan maakte in het laatst van de eeuwjare 1700 plaats voor de over macht van een nieuw gesticht Rijk, te danken en ontstaan aan een vreemde ling. In die tijd bezochten veel Arabie ren de toenmalige Archipel. De nederzetting van Sjerief Hoessein bin Ahmed el Kadri die naar Matan kwam en heeft hij aldaar door zijn vroomheid grote invloed gekregen. In onmin geraakt met de vorst van dat Rijk, begaf hij zich naar Mempawah, alwaar hij daar tot Rijksbestuurder werd verheven. Zijn zoon Abdoer Rachman werd door zijn eerzucht zover gedreven, dat hij naar de troon van Mempawah stond, maar helaas, zijn toeleg mislukte ge heel en hij zag zich gedwongen Mem pawah te verlaten en begon als zovele anderen een middel van bestaan in de zeeroof te zoeken. Een grote menigte avonturiers schaarden zich om hem en vestigde hij bijgestaan door hen een "volksplanting" op een plaats, waar de Kapoeas zich met de Landah verbindt. (Kapoeas en Landah zijn rivieren) en stichtte daar Pontianak. Hoezeer Abdoe, die niettegenstaande zijn wreedheid en verraderlijke hande lingen, door zijn onversaagd en kloek Vervolg Indische Tolrechten 3. van 1874 - 1933 werd de politiek door een geest van vrijhandel ge ïnspireerd; 4. in 1934 werd met handhaving van het fiscale karakter van het tarief van invoerrechten een rechtstreeks op reciprociteit gerichte handelspo litiek ingeluid, hetgeen tot uiting kwam door het contingenteren en licentiëren van de invoer. Beter dan met tariefmanipulaties kon op die wijze een praktische toepassing van het "do ut des" principe (1) worden bereikt. De Japanse invasie, uitmon dend in de bezetting van Indonesië, maakte aan dit sterven een voortij dig einde. gedrag en zijn talenten als staatsman, ons ontzag afdwingt en boven zijn landgenoten verheven was, bewees zijn juiste keus van de plaats Pontia nak, waar hij zich wilde nederzetten en waar hij "de wijze van bewaren", overwon die daartegen bestonden. Maar op het eilandje, dat toen bij de landtong lag, die door de vereniging der Kapoeas- en Landakrivieren ge vormd werd, was het helemaal niet pluis, omdat afgrijselijke spoken en geesten - Pontianaks - genaamd - daar hun verblijf hielden. Om die verhalen bekommerde Abdoe'r Rachman zich weinig maar moest ech ter het bijgeloof van zijn volgelingen ontzien. Het eiland liet hij gedurende een paar uren beschieten om zodoende de spo ken grote schrik aan te jagen; toen sprong hij het eerst aan wal, gevolgd door zijn onderhorigen, die bang zijnde voor de geesten, genoodzaakt waren hem te volgen. Dezelfde avond nog was de plaats ter bewoning (nu Kraton Pontianak) geschikt (1771). Zijn plaats van vestiging, die hij Pon tianak noemde, nam spoedig zozeer in bloei toe, dat het een welvarende han delsplaats werd, hetgeen te danken was aan zijn verstandig bestuur en waar de handel zekerheid verschafte en de veiligheid gehandhaafd werd. Op ongeveer halfweg tussen Pontianak en de uitmonding van de Kapoeasrivier passeren de de schepen de merkwaar dige begraafplaatsen der Sultans, "Batu lajang" (de zwevende steen) ge naamd. Deze bestaan deels uit natuurlijke rots blokken, deels uit opgetrokken muren - (1) "Ik geef, opdat gij geeft." Naschrift Het behoeft m.i. nauwelijks te worden gezegd dat de in dit opstel vermelde gegevens en bijzonderheden slechts een zeer beknopt en onvolledig ge schiedkundig beeld geven. Dit geld vooral ten aanzien van de tolheffingen die in Indonesië vóór de Compagnies tijd in zwang waren. Desondanks leek mij het weinige van hetgeen daarom trent nog bekend is, interessant genoeg om een poging te doen dit voor alge hele vergetelheid te bewaren. De liefde voor mijn oude vak was daartoe tevens een sterke stimulans. De in dit opstel verwerkte gegevens en vermelde bijzonderheden zijn gro tendeels ontleend aan de volgende li teratuur: Dr. H. T. Colenbrander: "Koloniale Geschiedenis"; W. Fruin-Mees; "Ge schiedenis van Java"; Dr. H. J. de Graaf: "Geschiedenis van Indonesië"; Dr. F. W. Stapel: "Geschiedenis van Nederlandsch-lndië"; Dr. N. G. Geel kerken: "Preferentiële rechten in de koloniale handelspolitiek"; Dr. L. J. van der Waals: "De Indische invoerrech ten"; Dr. Emile Verviers: "De Neder- landsche handelspolitiek"; Dr. Aug. de Vries: "Geschiedenis van de handels politieke betrekkingen tussen Neder land en Engeland"; Prof. Dr. J. van der Poel: "Sijmen betaal!"; Dr. H. Terpstra: "Jacob van Neck". met een aantal Graftomben in ruwe Arabische stijl opgetrokken en van Arabische en Maleise opschriften voor zien en omringd door welriekend ge boomte. Vooral is de grafstede van de Stichter van het Pontianakse Vorstenhuis merk waardig, die tot op heden onder de Heilige Graven gerekend en met bede vaarten vereerd wordt. G. O. Breuer 17

Tong Tong | 1974 | | pagina 17