HET GELUK VAN HET JAGEN Priet-Praet Met Oud Sumatra Jagers (III) "TOBAT, TOBAT GROOT EET! "INGET MATI" i „AD PATRES" Fa. Johs. Ouv/ejan Zn. "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk". JOSé ORTEGA Y GASSET (De Wet tot bescherming van in het wild levende dieren 1931.) In aansluiting op mijn artikeltjes "Priet- Praet met oud Sumatra jagers (zie T.T. No. 14 dd. 1-2-1974 en No. 16 dd. 1-3-1974) treft u in dit nummer een lijst aan van dieren "welke niet mogen worden bejaagd, gevangen, gedood, levend of dood verhandeld of in eigen dom gehouden". Hier volgen van no. 1 t/m 25 de streek naam (nama Daerah) (met tussen haak jes de latijnse namen) van die dieren. 1. Binatang hantu, singa puar (Tarsius) kukang jenis-2 (Het spookdier. Bestaan hier meerdere soorten van en wie kent ze?) noceros Sumatransis) 3. Badak2. 2. Orang Hutan, mawas (Hilobatidae) 3. Badak (Rhinoceros sondaïcus, Rhi noceros Sumatrensis. 4. Tapir, cipan, tenuk (Tapirus indicus). 5. Kambing hutan dari Sumatera - Sumatraanse bosgeit (Nemerhaedus sumatrensis) (wordt met dit dier de zeer zeldzame Sumatraanse berggeit bedoeld?) 6. Trenggiling, peusing (Manis javanica) 7. Marabu, bangau tongtong (Leptepti- les javanicus). 8. Kuntul, bangau putih (Jenis Jenis Egrette dan Dubulces ibis) (De zilverreiger en witte ibis?) 9. Kowak merah (Nycticorax caledoni- cus). 10. Alap-Alap putih, alap-alap ti- kus (Elanus hypoleueus). 11. Burung udang, raja udang (Alcedinidae) 12. Ju- lang, enggang, rangkok, kangkareng dsb (de neushoorn-vogel) (Buceratidae) 13. Burung madu, jantingan, klaces (Nectariniidae). 14. Burung sesap, pen- ghisap madu (Meliphagidae) (Wat is het verschil tussen een Burung Madu (honingvogel) en een Burung Sesap, penghisap Madu (honingzuiger)? Wie weet het? 15. Gajah (Elephas indicus) (Denkt u er aan: vroeger schreven we dit zo: GADJAH. Nu: GAJAH). 16. Men- jangan, rusa, sambar (Jenis-Jenis Cer- vus dan rysa) (herten). 17. Kidang, muncak (muntjak (Muntiacus muncak). 18. Kancil (kantjil), pelanduk (Jenis-Je nis Tragulus). Mapuh (napuh) (dwerg herten). 19. Macan kumbang (Felix pardus) (Waarschijnlijk wordt met dit dier bedoeld de Nevelpanter, aange zien de gewone Soendapanter op Su matra niet voorkomt.) Op Java wordt de zwarte panter: Matjan Kombang of Gogor genoemd. 20. Kuau (Argusianus argus). (Burung kuau Argusfazant) Hóórt U de schallende roep van deze schitterende vogel door het Suma traanse bos?Koe-a-woewoeh! Koe-a-woeoeoe MM 21. Beo jenis Nias (Gracula robustus atau fu- labus robustus). 22. Burung-Burung a- lap-alap, Elang a.(Acciptridae) b. (Falci- nidae). 23. Macan gembong/harimau loreng Sumatera (Felis tigris Sumatra- na (De Sumatraanse tijger). 24. Kelinci liar Sumetera (Nasolagus notsobei(l) (De "wilde" Sumatraanse haas). 25. Musang air (Cairina scutulate) (De ot ter). G. H. Bartman Toen een dame onlangs in een gesprek om allerlei kleinigheden telkens weer: "Allah tobat!" opriep, vroeg ik haar langs m'n neus weg: "Waarom zegt U dat? Weet U wat tobat betekent?" schrok ze heel erg, en vroeg nogal benauwd: "O ja, betekent dat dan wat?" Ik zei: "het betekent: berouw." Ze haalde nogal opgelucht adem en zei toen: "O ja? Dat heb ik nooit ge weten! Ik zei het altijd zo maar Waarvoor moet je berouw hebben?" "Ja, dat moet U weten! U weet wel wat Allah is, natuurlijk? "Ja. God. God - be rouw! Een beetje overdreven, vindt U ook niet?" Het gesprek liep dood in moraal en religie, maar het was frappant dat die dame zo schrok. En U weet natuurlijk ook, hoe dat kwam. Opgroeiend "toen froeher" met een Indonesische taal om ons heen, die we vaak slechts kenden van losse zinnetjes en uitroepen om ons heen, namen we gedachteloos heel wat over als exclamatie sadja. Zonder soms te weten wat die over genomen woorden betekenden of in welk (eventueel lager of ordinair) mi lieu ze gebruikt werden. Als we daar dan later voor op de vingers getikt werden, schaamden we ons dood en gebruikten het betrokken woord nooit meer. De betrokken dame bedacht op eens met een schok dat "tobat" wel eens een onoirbare betekenis kon heb ben. Nu, in Holland, zitten we met massa's onoirbare woorden om ons heen, en we hoeven naar hun betekenis niet eens te raden. Door letterkundigen en andere culturelen zijn ze in het Alge meen Beschaafd gebracht en worden als "normale kost" voor de TV ge bruikt. Dat noemt men "eerlijk". Jam mer dat veel van die woorden voor ons nog steeds geassocieerd zijn met be paalde soorten scholieren, die ze ge bruikten bij de toiletten of zo. En onder Onder de verschillende heerlijkheden welke men in een Eindhovens restau rant genieten kan is ook een portie SATE BROOD verkrijgbaar tegen de civiele prijs van f 3,50. Ik heb nog nooit brood bij sate gegeten. Misschien smaakt het heel lekker, hoewel ik de kombinatie vreemd vind. Zal me toch maar houden aan de vertrouwde Ion- tong of ketoepat! Van vreemde kombinaties gesproken. Je eet toch geen lodeh bij de hutspot, erwtesoep met boemboe bali of bruine bonen en spek in de soto babad! Nou dan! Zo las ik in een Eindhovense krant: "Babi pangang (ze schrijven hardnek kig pangang en nooit pang-gang) met frites"3,50. "Energieballen in babi pangangsaus met frites3,50." Grote goden! Wat is dat nou weer!? Eerst hadden we bami-ballen, toen nasi-ballen en nu ENERGIEBALLEN! O ja, weet u waarom veel mensen zo'n kleine vierkante mondopening hebben? Juist, om beter de frites te laten pas seren! En dit las ik in een pocketboek van Edward S. Aarons, getiteld: Opdracht Blanke Radja. Ik citeer uit pagina 97: "Toen hij weer aangekleed was, kwam een van de in rok gehulde bedienden van de Koean Diop de kamer binnen met een maaltijd van saté en een rojak-salade van boonspruiten, chili, pindasaus en vispasta. Hij at met ver rassende smaak". Einde citaat. Vraag: Wat is een rojak-salade van boonspruiten, chili, pindasaus en vis pasta? Is-dat heerlijk? En hoe eet men "verrassend smakelijk"? Wie dames en heren? Is het u ook niet opgevallen, dat men in dit land "sate" uitspreekt met de klemtoon op de tweede letter greep? Zou dat deftiger klinken dan normaal? Moet u eens op letten. Je kunt hier de gekste dingen beleven. Maar altijd is het wel: Jelahjerot! G. H. Bartman Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) een bepaald slag opsnijers in canti- nes. Daarom valt het niet mee ernaar te moeten luisteren. Maar het zal wel moéten. Om de wille van de rustige en vriendelijke assimilatie. Hoe denken onze lezers erover? T.R. 18

Tong Tong | 1974 | | pagina 18