Tjalie's verscheiden in de media WILLEM BRANDT OVER TJALIE Van Tjalie's verscheiden is in de ge hele pers in Nederland melding ge maakt. De tv bracht een portret met een korte notitie. De radio bracht het bericht met enige sobere bijzonder heden. Meestal beperkten de bladen zich tot de korte en in vele gevallen onjuiste vermelding van enkele feiten. In vele kranten werd Tjalie tien jaar ouder vermeld dan hij in werkelijkheid was: op 10 januari was hij pas 63 jaar geworden. Het is te begrijpen dat de nederlandse bladen nogal wat moeite hadden met een figuur als Tjalie, wiens kwaliteiten zover buiten hun gezichtskring vallen en die dus geen flauw benul konden opbrengen voor wat deze man bete kende voor de indische gemeenschap. Wat wij niet begrijpen is dat zo weini gen de moeite namen om zich op de hoogte te stellen van de correcte fei ten. Voor twee stemmen willen wij een uitzondering maken. Willem Brandt schreef in De Telegraaf een in me- moriam, dat een onvoorstelbaar aantal klassen hoger staat dan de obligate herdenkingen. Het verscheen in dat blad op de dag van Tjalie's crematie en wij laten het hier in zijn geheel volgen. Tjalie Robinson heeft zichzelf opge brand. Hoewel zijn gezondheidstoe stand al geruime tijd te wensen over liet, bleef hij in zijn tijdschrift Tong Tong tot het laatst toe in talloze artike len strijdvaardig de pen voeren, ook in ander opzicht steeds paraat voor de noden van de Indische Nederlander, met hart en bloed aan de tropen ge bonden, geplaagd en gejaagd door een eeuwig heimwee tussen hier en ginds. Zijn literaire en zijn journalistieke pro- Op Batu Tjèpèr kan je dag en nacht verrukkelijk eten. Alle soorten van zowat alle volken uit heel Indonesia. Zoet, zuur, warm, koud, wat-je-wil. En dan zijn vooral 's avonds de vis- restaurantjes het meest in trek met hun onovertroffen karang en kepiting gerechten. De tentjes hebben allemaal een nummer en is vooral nummer 33 het meest bekend. En ook populair bij de "upper ten" van Jakarta. Je kan er dus vaak bekende en hoge personen zoals generaals en filmsterren aantreffen die even lekker uit het keurslijf breken en neerstrijken aan de kant van de weg. Indonesia is in een heleboel dingen natuurlijk met de tijd meegegaan en als één van de olie en gas producerende landen hebben zelfs de kleinste waroenkjes de areng en houtvuurtjes afgeschaft. En vervangen door de gas-stelletjes met tankje, zoals de foto duidelijk laat zien. Makkelijker, efficiënter, schoner en goedkoper. Gelukkig is Indonesia, en vooral Jakarta, in een heleboel andere dingen nog steeds hetzelfde. En zijn vooral de eigenaars van dit soort eetgelegenheden dolblij dat er geen "Inspectie van Volksgezondheid" is, want anders kan 93% van die tentjes wel sluiten. Deze foto laat duidelijk het keuken-en afwasgedeelte zien. Hoewel de stadsriolering tegelijkertijd de afvoer is en de borden, glazen, potten en pannen griezelig dicht bij de sloot worden schoongemaakt heb ik nog geen enkele maal gezien dat men ook het slootwater eventueel als afwaswater gebruikt! Neenee het afwas water wordt van thuis meegesleept in de drum rechts. Geen worries please en selamat makan'. ROGIER za waren als hij zelf: eerlijk, moedig en ridderlijk, met een romantische hang naar zoveel goede dingen die verloren gingen, en vooral naar menselijke grootheid en karakter. Hij streed voor het behoud van de waarden aan cultuur en levenskunst van de Indischman 'te midden van de kilte van dit land, gelovend in de latere erkenning daarvan als iets eigens en oorspronkelijks. Het ergerde hem ma teloos, als hij, door zijn kritiek op véél vaderlandse bekrompenheid en gees telijk verval, wel eens anti-Hollands genoemd werd. Zijn eenzaam gevecht op de laatste post van een verdwijnend en vaak gediscrimineerd stuk verleden heeft hem veel teleurstelling bezorgd. Het vormde de tragiek maar ook de groot heid van zijn uniek schrijverschap, als journalist en commentator onder de naam Tjalie Robinson, als literator onder het pseudoniem Vincent Mahieu. Zijn verhalenbundels "Tjies" en "Tjoek", met veel tropische jachtavon turen, nemen door hun thematiek maar mede door hun vitale, kleurige en oor spronkelijke stijl in onze letterkunde een geheel eigen plaats in. Dit is ook het geval met zijn verzamel de journalistieke impressies uit het vroegere Batavia: "Piekerans van een straatslijper." In dit werk heeft hij op onnavolgbare wijze het bijzondere taal gebruik, het zg. Petjo, van de Indisch- Nederlandse kleine man in het vroe gere Batavia vastgelegd, met een hu mor en een levendigheid, die in onze literatuur zeldzaam mogen worden ge noemd. Het heengaan van Tjalie Robinson laat een onvervulbare plaats in de Indische letteren open. Er is nooit een schrijver geweest die zó pregnant en wezenlijk de sfeer van het échte leven der ge wone Indischmensen geregistreerd heeft. Het was alsof hij wist dat de strijd bijna gestreden was. In zijn laatste artikelen, verschenen in het tijdschrift Tong Tong van 15 april, filosofeerde hij enkele malen over de onherroepelijkheid van het menselijk einde, maar in het vaste vertrouwen dat de waarden waarin hij geloofd heeft onverwoestbaar zijn. Waarden die zoals hij zegt als het gras hun weg zullen vinden tussen het metselwerk door, en dwars door het asfalt heen. Daarmee bedoelde hij de waarden van eerlijkheid, moed, mensenliefde en geestelijke vrijheid tegenover de schimmel van maatschappelijke ver loedering of de verlaging van de mens tot een sociaal kuddedier. Tot zover Willem Brandt. zie verder volgende pagina 6

Tong Tong | 1974 | | pagina 6