Enkele appartementen aan de COSTA BRAVA TJALIE ROBINSON HERDENKINGSTEGEL Noteer mij voor ex. T.R. tegel(s) a 10, Naarr Adres Kom zelf halen Stuur op (portokosten nog niet bekend) "Kunnen wij een reproductie bestellen van de foto van Tjalie die op het 1 Mei nummer staat?" Een verzoek dat ons deze laatste weken talrijke malen bereikte. Kan wel, maar er zijn technische bezwaren: er bestaat geen negatief meer van deze foto, dus moet hij overgefotografeerd worden. De kwaliteit zal hierdoor erg achteruitgaan en de prijs is hoog, plm. f 10, We kwamen toen op een beter idee. Is het niet zinvoller, behalve de herinnering aan Tjalie Robinson ook zijn werk en zijn levensmotto te gedenken? Daarom hebben we gedacht aan de uitgave van een herdenkingstegeltje van de foto die U zo graag wilde hebben. Daaronder het devies van Tong Tong en een van Tjalie's beste en meest veelzeggende uitspraken. De kosten van het tegeltje zijn f 10,dus gelijk aan die van een gewone foto. De opbrengst van het tegeltje, na aftrek van aanmaak- en bijkomende kosten bestemmen we voor de Bruine Bus en onze Poekoel Teroes Pot. Dus 3 goede bestemmingen: Uw herinnering aan Tjalie en Tong-Tong, de bestendiging van UW blad en de hulp aan onze minder bedeelde broeders en zusters in Indonesië. Wilt U deze tegel hebben, dan kunt U schriftelijk of telefonisch bestellen bij Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag, tel. 070-54 55 00 of anders onder staande bon invullen en opsturen. Zo werd hij kort daarop adjudant van één van de hoofdofficieren in de rang van onder-officier. Elk avontuur brengt het risico van ver lies van vrijheid of leven. Zo werd hij in 1902 door de Britten in Pretoria ge vangen genomen. Vanaf dit moment begon D.D.'s leven van de ene ge vangeniscel naar de andere. Van Pre toria kwam hij in de gevangenis Raga- ma (Ceylon), en in 1903 werd hij over gebracht naar Colombo. Zeventien jaren van zijn leven, inclu sief zijn ballingschap, zijn internering gedurende de Japanse invasie, de 2de militaire actie in Jogjakarta, verhuisde hij van de ene gevangeniscel naar de andere, van het ene kamp naar het andere. Doch hierover meer in één van de volgende taferelen. Bij 't ordenen van mijn notities stond ik voor een "gap" een hiaat. Het was mij niet mogelijk om te reconstrueren, hoe en op welke wijze hij in Indonesia te rugkwam na zijn Transvaalse tijd. Hij was toch een statenloze burger door zijn verlies van zijn Nederlanderschap. In elk geval was hij sedert 1905 weer in het vaderland, zijn "tanah-air", het land van herkomst volgens Du Perron. Even een korte aantekening over het begrip van "tanah-air" voor "vader land". Als aanduiding van de geboorte grond hebben wij in het Javaanse taal gebruik de term "wutah rah". ("wutah" betekent "overvloeien", "rah" bloed). "Wutah rah" wil dus zeggen het overvloeien van bloed, waarmee dan bedoeld wordt het bloed van de moeder bij de geboorte van een kind. Tientallen jaren geleden heeft wijlen R. M. Notosoeroto gedurende zijn stu dententijd in Holland, in één van zijn gedichten het eiland Java aangeduid als "het land waar moeders bloed is gestort". Deze uitdrukking zien wij te rug in ons volkslied "Indonesia tanah tumpah darahku". Wanneer men een desaman op Java vraagt uit welke streek hij afkomstig is, dan zal zijn antwoord zijn: "Wutah rah kulo dusun Purwosari" - Mijn ge boorte desa is de desa Poerwasari. Met deze uitweiding wil ik alleen aan tonen, dat het moederschap in Indo nesia erg hoog wordt gehouden. Het is ook misleidend, dat er zo vaak door Westerlingen wordt gezegd, dat de in heemse vrouw op Java zo'n onderge- geschikte positie heeft t.o.v. de man. Lang voordat haar Westerse zusters hun actie begonnen voor "kiesrecht" evenals de man, had de inheemse vrouw in de meest afgelegen desa in Java's binnenland reeds haar kies recht. Het recht om de loerah, het desahoofd te kiezen. Ook in het burgerlijk- en handelsrecht heeft de Javaanse vrouw volgens de adat een gelijke positie als de man. Daarvan wil ik een staaltje vertellen uit ons eigen familie-leven. In 1939, derhalve nog in de Ned. In dische tijd, had mijn vrouw een hypo theek nodig voor de aankoop van een huis. De toenmalige Ned. Indische Han delsbank die de lening zou verstrek ken gaf haar te kennen, dat zij volgens het Wetboek van Koophandel de bij stand van de man nodig had voor het sluiten van de transactie. Mijn vrouw, hoewel geen juriste, liet zich niet zo maar afschepen. "Mijn man is voor een paar weken de stad uit. Voor deze transactie heb ik de bijstand van mijn man niet nodig. Ik heb als Indonesische vrouw hande lingsbevoegdheid in handelstransac ties. Vraagt U maar aan juristen als Prof. Soepomo of Prof. Ter Haar". De Nederlandse administrateur van de bank wilde het toch niet geloven en vroeg telefonisch om inlichtingen bij het Departement van Justitie, dat mijn vrouw gelijk gaf. Zo kon de kooptransactie zonder bij stand van de man worden getekend. Voor een figuur als D.D. was het be grijpelijk dat hij zich gegriefd voelde, dat de moederlijke afkomst van de Indiër (Indo) als een besmetting van zijn wezen wordt beschouwd. (wordt vervolgd) In verband met annuleringen zijn vrijgekomen bijv. ROSAS (40 km. van franse grens) Op het zandstrand met altijd uitzicht op zee. en LLORET DE MAR (90 km. van franse grens) 50 en 150 meter van zee. 4 pers. studio's Rosas van 22 juni-6 juli 275,per week. 6/7 pers. appartementen Rosas van 29 juni-13 juli 440,per week. Prijzen te Lloret de Mar ongeveer hetzelfde. Vraag kleurenfolder en inlichtingen: Elimara, Oranjeweg 19, Noordwijk a/Zee dagel. van 9-21 uur. Telefoon: (ook in weekeinde): 01719-2383. 13

Tong Tong | 1974 | | pagina 13