PIEKER ANS VAN EEN INDISCHE HUISVROUW IN HOLLAND Indische Planten We schrijven alweer 1974. Hoe lang bent U nu al "voorgoed" in Holland en hoe is het U vergaan in die tijd, lieve Indische mede-huisvrouwen? Hebt U laatst op de t.v. ook de documentaire gezien over een Amerikaans gezin, dat verhuisde naar een 200 km verder ge legen stad? En hoe de zeer energieke Amerikaanse, die in het maatschappe lijk leven van haar oorspronkelijke woonplaats een betrekkelijk voorname rol had gespeeld, zich toen zó ont heemd voelde dat ze een speciale sensitivity-trainings cursus moest vol gen om zich te kunnen inleven in de nieuwe gemeenschap? Hoe stond het met ónze identiteitspro blemen? Misschien was U wel een ech te waardige Nyonya Besar met veel sociale besognes, of een van de vele Nyonya's Muda met toch ook haar eigen specifieke plaats in onze toen malige maatschappij. Hier werd je plotseling één uit de grote massa Wel nou, we hebben het toch niet zo kwaad gedaan, vindt U ook niet? Natuurlijk waren velen van ons al eens of meer keren met verlof geweest, maar voor de meesten was alles toch helemaal nieuw. Om alleen een klein probleem voor ons - vrouwen - te noe men: je stond er eenvoudig voor om in je eentje het werk te doen dat vroe ger door twee - of meer - gedienstigen voor je gedaan werd. Ach, dat was het minste; als je maar gezond was speel de je het wel klaar met een beetje or ganiseren. Kreeg je huisvesting in een grote stad had je vaak gauw steun en aanspraak aan kennissen uit Indië, die er ook woonden, en in Den Haag ben je gewoon thuis. Indische mensen vind je nu ook in de kleinste dorpen en die zullen het soms heus wel moeilijk ge had hebben. In ons eigen "deftige dorp" konden we makkelijk wennen. Neen hoor, we zijn geen snobs - het "deftige dorp" was zo'n 15 jaar geleden een heerlijk groot bos met zandvlakten en hoge duinen, een beetje verloren tussen een paar grote steden en alleen bereikbaar via een verharde zandweg. Nauwelijks zichtbaar tussen de bomen stonden hier en daar wat leuke bungalows en grote landhuizen. TONG TONG POEKOEL TEROES Toen werd het "ontdekt" en kom nu 'ns kijkenNu staan er kapitale bun galows, dure auto's racen over de ge asfalteerde wegen. Vooral in het begin werden er prachtige tuinen aangelegd met vlakke gazons en brede bloembor- ders; gelukkig is men nu wijzer en laat zoveel mogelijk de bomen staan en de duinen ongemoeid - hoewel de tijd nooit meer terug zal komen dat in de winter de fazanten broodkruimels kwa men pikken bij de achterdeur en we in de lente mopperden op de reeën en hazen, die dan al het jonge groen op vraten. "Enig!", zeggen we nu van iets waar we ons toen over ergerden. Zoals je altijd pas weet wat geluk is, als het voorbij is. Maar nu hebben we dus veel allerlief ste buren, voor wie we wel altijd de "Indonesiërs" zullen blijven. Eerst pro beerden we wel hun de nuances tus sen Indische en Indonesische mensen bij te brengen, maar dat hebben we maar opgegeven. Waarom ook? Kan mijn harteklop verdeeld worden in Oos terse en Westerse impulsen? In mijn jeugd las ik gulzig alles waar ik de hand op kon leggen: eerst Pietje Bel en Dik Trom, toen Vondel en Voltaire, Shakespeare en de Bijbel. Nu trekken me onweerstaanbaar de boeken over Oosterse geschiedenis, de werken van de Perzische dichters, de klare surah's uit de Qor'an, de wijze leringen van Buddha en Lao-Tse. Ze zijn als die pantjorans in de bergen, waaruit hel der water in de holten van je handen stroomt. Ik vraag me af of onze kinderen, die zich nauwelijks meer iets van hun land van herkomst herinneren, en later mis schien ook hun kinderen (met blosjes op hun koelit langsep wangetjes nu zo helemaal Westers opgroeiend) straks ook die roep van het Oosten voelen, de drang om te drinken uit die andere bron van je bestaan? "Hebt U wel eens heimwee?" vraagt mijn dokter, die zelf met voldoening vertelt dat ook zijn moeder haar meis jesjaren in Indië heeft doorgebracht. Over die vraag moet ik echt even na denken. Héb ik heimwee? Of is het zo verweven met mijn hele wezen dat het niet meer bewust gevoeld wordt? Je SOUVENIRS Sleutelhanger-rolbandmeter f 3,50 Voor liefhebbers van Bloeiende Melati, Mannentrouw (vuile oortjes), Kamertomaat voor op de vensterbank. Speciaal adres voor familie graf- werk. Toko Kembang - Ursulaland 70 Den Haag - Tel. 070-83 47 85 probeert toch altijd zoveel mogelijk bewust in het heden te leven, opdat niet weer het geluk je onherkend door de vingers glijdt. "Niet bewust", pro beer ik hem aarzelend uit te leggen. "We zouden dolgraag nog eens een bezoek brengen aan dat land, waar we met duizend banden aan vastzitten; maar de maatschappij zoals we die toen kenden is weg; voorbij is voorbij - en zo is het goed." En toch, en tochJe wrijft een paar kamillenblaadjes fijn tussen je vingers en de kruidige geur verplaatst je ogen- - blikkelijk op het stuk holle weg tussen Kaban-Djahé en het Tobameer, daar ruikt het precies zo. De langstelige aardorchideeën hebben hun wortels stevig in de met gras begroeide steile wanden en hoog boven buigen zich boomvarens over de rand. Even voel je weer de spanning van het weten dat de weg dadelijk die angstwekkende helling afslingert, met heel in de diepte zichtbaar het dorpje Harangaul aan het smalle strandje van de azuren water vlakte: het Toba-meer. "Laat die ka- millenplantjes maar staan", zeg ik langs m'n neus weg. "Onkruid, me vrouw!" zegt de tuinman met duidelijke afkeuring in zijn stem. Maar ik houd voet bij stuk, en nu zitten de trosjes witte bloemen met hun grote gele ogen dan ook overal: tussen de rozen, de rode salvia's, de begonia's en op de paden. Een beetje slordig, maar heel lief. Zo, dat was een praatje over wennen en wonen in Holland. Maar eigenlijk ben ik niet eens toe gekomen aan het vertellen over onze woonplaats, de mensen en dieren, de leuke of vreemde ervaringen die we hier allemaal hebben meegemaakt. Misschien een volgende keer? EMY H.-SIMON. r mhlilllill— Hllll/linUmi'' ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost 22.-; zeepost 15,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang! 14

Tong Tong | 1974 | | pagina 14