POERWOREDjO Alle inzend st) ers van informaties en bijzonderheden over Poerworedjo en hotel van Laar hartelijk dank! Wï] kozen deze 4 stukfes waarin de meeste gegevens en "couleur locale" over dit aardige plaatsje te vinden waren. Red. I Naar aanleiding van Uw artikel in Tong- Tong van 1 mei '74, moet ik U mede delen, als oud-ingezetene en geboren en getogen in Poerworedjo, dat de door U bedoelde plaats Poerworedjo, in de residentie Kedoe is. Als er in 't Lawangse ook een Poerwo redjo is, dan zijn er op Java 3 plaatsen van die naam. De 3e is dan in Banjoe- mas, gelegen tussen Poerwonegoro en Klampok. (Sf.) Het hotel van Laar, dat op de foto staat, is aan de djalan Koetoardjo, en is later overgenomen door de familie Petrus, maar bleef de naam van Laar dragen. Het hotel annex winkel was hotel Fran ken en ligt aan de Grote Postweg. Later overgenomen door de familie Beekhoven. II Ik heb Poerworedjo pas kortgeleden weer teruggezien, n.l. in September 1973, zowat na 30 jaar. Van Hotel van Laar op de foto is niet veel meer over; ik heb er nog gauw een foto van genomen onlangs, doch U zult het niet terugherkennen. Ook de Bogowonto ken ik dus, want ik moest er vaak overheen via een brug, die nog bestaat, naar de desa Tjang- krep waar vroeger een bloeiende vol bloed Etawah-geitenfokkerij stond en verder naar Kaligesing. De Bogowonto plus de brug daarover zijn er nog en in niets veranderd. Voor lezers van Tong-Tong, die Poer woredjo hebben gekend zij meege deeld, dat ook Hotel Franken een sterk vervallen indruk maakt, maar dat ver der alles er nog staat en vrij goed vertrekken, en zichzelf achterblijven om een of andere kleine reden. Een paar dagen later werd ik snel beter, en hij ontwikkelde een afzichtelijke in fectie aan zijn rechteroog. Geen won der dus dat je het alweer kan raaien: ik ging, hij bleef. Nou moet je niet denken dat een of andere goeie ouwe tijd daarmee ein digde. Ik bedoel, alle oorlog is ver vloekt, elk militairisme moet, wat mij betreft op de maat van een vrolijke mars een verre, veilige hel in. Maar om Jantje nooit meer in zijn paars ge ruite onderbroekje zijn was van twee hemdjes te zien ophangen, met hoog vlakte en vulkanen op de achtergrond, dat vind ik toch wel behoorlijk verve lend. Ach ach, die Jantje. Leo Vroman onderhouden. Dus ook het militair kampement, de Volkskredietbank, het Postkantoor, alle scholen, de Broede- ran. Vanuit Poerworedjo, waar ik dus on langs ben terugkomen, heb ik tochten gemaakt naar Magelang, Wonosobo, Boroboedoer, Djocja; ja ook naar Am- barawa en Semarang. Ook Keboemen en Gombong zijn bezocht. A. van Rees. Ill Omdat ik daar geboren en getogen ben, weet ik natuurlijk, dat het door U genoemde hotel van Laar in Poer woredjo Kedoe ligt. Onze juffrouw Adèr van de 2e klas Europese Lagere Schoool woonde in hotel van Laar. Zij had daar een paviljoentje vóór aan de straat. Ik herinner me nog heel goed, dat zij een fanatiek dierenvrien- din en beschermster was. Haar hele voorgalerijtje stond dan ook vol met vogelkooitjes, terwijl poesjes en hondjes en andere dieren volop IV Van Dr. M. Soetjahjo ontvingen wij onderstaand stukje over Ho tel van Laar in Poerworedjo be horend bij de foto van de familie van Laar. Een kleindochter van de toenmalige eigenares van het hotel verstrekte hem de gege vens. Het ligt er duimen dik op, dat Oma van Laar, die U ziet zitten met haar linker hand op de tafel, de lakens uitdeelde (letterlijk en figuurlijk). Achter haar staan drie bomen van zoons als evenzovele indrukwekkende "BODY GUARDS" van Oma. Dus, vóórdat men een meningsverschil met Oma kreeg, "Wah eefen!" Hoewel, Oma ziet er zelf niet zo hulpeloos uit gastvrijheid genoten. Een zielig vonde lingetje kon men altijd aan haar adres kwijt! Op school moest ik van juffrouw Adèr een keer mijn straf uitzitten "aan de paal" (in het speelkwartier), omdat ik met opzet een mier of een tor had doodgetrapt! Groot was mijn veront waardiging, dat begrijpt u! Wij woonden even verderop op Dop- lang, in het zendingsziekenhuis. Vorig jaar Mei maakten mijn man en ik nog een "sentimental journey" naar Poerworedjo en omgeving. Hotel van Laar stond er nog, hoewel geen hotel meer. Het was uitgewoond en verval len en de mooie grote tuin van vroeger werd gebruikt om ketella te verbouwen. Wij hebben die dag, omdat het tegen lunchtijd liep, tegenover de passar ge geten in een heel eenvoudig "Rumah Makan". De nasi goreng was heel goed en spotgoedkoop. We namen er een "ayer djeruk" bij, die kostte een dubbeltje. Op straat kochten we voor een kwartje een zak doekoes. Nader hand hoorden we, dat de doekoes in Kedoe de lekkerste van heel Java zijn. Wist u dat? S. Pot-Flach. De dame, naast de pisangs, is een dochter van Oma. Als bijzonderheid heeft onze zegsvrouw (Truus van Laar) er bij verteld, dat zij later getrouwd is met een zekere Sollewijn Gelpke (eens Resident van Solo.) Eén van de Javaanse vrouwen op de foto was de beste kokkie van het ho tel. Truus is de kleuter, die links op schoot van de moeder zit. Ze vertelde, dat ze ruim 10 jaar geleden dat huis bezocht heeft, maar tot haar grote teleurstelling is het een kazerne ge worden, erg vervallen natuurlijk. Poerworedjo was vroeger een kruis punt van treinen, zodat velen daar moesten overnachten, om de volgende ochtend verder te reizen, zodat een hotel, vooral onder leiding van iemand als Oma van Laar MOEST bloeien 17

Tong Tong | 1974 | | pagina 17