BOEKBESPREKING INDISCHE VERHALEN VOOR HOLLAND behoeve waarvan belangrijke bedra gen moesten worden geïnvesteerd. Om drossen te voorkomen werd een z.g. Poenale Sanctie ingevoerd, die enkele jaren vóór het uitbreken van wereld oorlog II werd afgeschaft. Men zal zich herinneren, dat hierover heel wat te doen is geweest. Al werd om opportunistische redenen wel eens het tegendeel beweerd, toch moet erkend worden, dat de cultuur maatschappijen zoveel mogelijk in het werk stelden, om het de koeliebevol king naar de zin te maken. Er werd niet alleen voor verstrooiing gezorgd, maar ook werd grote aandacht gewijd aan haar gezondheid. In dit verband noemen wij alleen het feit, dat onder bezielende leiding van prof. W. A. P. Schüffner in Medan het eerste Patho logisch Anatomisch Laboratorium van het Hospitaal van de Deli-Maatschap- pij tot stand kwam, dat in korte tijd internationale bekendheid verwierf in wetenschappelijke kringen. Van het geen daar ter bestrijding van allerlei tropische ziekten is ontdekt en ver richt, profiteerde in de eerste plaats de inheemse bevolking. Om echter dichter bij huis te blijven dienen we nog met ere de heer P. W. Janssen te noemen, omstreeks de eeuwwisseling directeur van de Deli- Mij, in Amsterdam. In de periode, waar in de Nederlandse arbeidende bevol king terecht naar betere sociale voor waarden en levensomstandigheden snakte was de heer Janssen een pio nier op cultuurgebied, dat niets met de teelt van Deli-tabak uitstaande had. Hoewel de Deli-tabak hem de middelen verschafte om werkzaam te zijn in het belang van de minderbedeelden. Immers, de heer Janssen behoorde in 1896 tot de oprichters van de N.V. Bouwonderneming Jordaan, welke er toe leidde dat omstreeks 1913 een aanvang kon worden gemaakt met de afbraak van krotten en het onbewoon baar verklaren van kelderwoningen. Dientengevolge begon tussen 1913 en 1925 de oude Jordaan te verdwijnen. In het twee jaar geleden verschenen gedenkschrift van de stichting "Ons Huis" te Amsterdam kan men o.a. le zen, dat ook de heer P. W. Janssen tot de oprichters heeft behoord en zich bereid had verklaard het nodige kapi taal te verschaffen. Men ziet, dat om streeks de eeuwwisseling wel eens "kapitalisten" verweten werd niets o- ver te hebben voor de verbetering van de misstanden onder de arbeiders klasse, dit verwijt geldt allerminst de oud-Deliaan Janssen, die - bescheiden op de achtergrond blijvend - een stu wende kracht was op sociaal gebied. Ter staving van deze opmerking mo gen wij citeren, hetgeen de oud-pre dikant J. A. Tours in het "Algemeen Handelsblad" schreef in 1903 bij het overlijden van de heer Janssen, na melijk: "Wat de overledene gedaan heeft als Directeur der Deli- Maatschappij; welk een invloed Machmoed Perkasa Alam, sultan van Deli die Nienhuys steunde bij zijn pioniersarbeid. hij als zodanig op de tabakshan- del heeft geoefend; wat hij in Friesland in het belang der land- ontginning, ten voordele van de kleine boerenstand tot stand Als ik zo 18 jaargangen Tong-Tong doorblader, overspoelt me een gevoel van trots, echt waar: wat is er veel en goed geschreven. Over honderden za ken, door honderden mensen. Gewone mensen wel te verstaan, geen literaire buitenbeentjes, geen knappe journalis ten, maar zomaar "schrijvers" uit de tropen. "Wat doet U man?" "O, hij is schrijver!" Blijkt hij schrijver eerste klas bij de Landraad. En die schrijver eersteklas wordt later werkelijk Schrij ver in Tong-Tong en hij vertelt over zijn leven zoals niemand anders dat kan. Omdat hij immers ZIJN leven en ZIJN land is geweest? Deze gedachten kwamen bij me op toen ik Margaretha Fergusons "Hol lands-Indische verhalen" (nieuw, uitg. Leopold) doorlas. Wat is nu eigenlijk haar Indië geweest, haar leven? Een reeks tot waargebeurd promoveerde kwade dromen, die mij, als echte Indische, geen spoor van herkenning met mijn leven daar ver tonen. Wat vreselijk om zo te hebben moeten leven! Neem het "Paradise Lost". 10-jarige Rina komt bij vriendin Maartje op bezoek en de kamer die zij betreedt wordt beschreven als een "geurend hol vol verrukkingen". Wat is geurig? Sambel goreng oedang, akar wangi, melati? En wat zijn de verrukkingen voor een 10 jarig kind? De verrukkingen van het Paradijs raakt ze in ieder geval kwijt als blijkt dat de heeft gebracht; wat hij ter prac- tische oplossing van het moeilij ke woningvraagstuk voor de ar beidende stand heeft verricht; wat hij ter behartiging van het vrijzinnig godsdienstig leven van ons volk, met medewerking van de Protestantenbond, heeft vol voerd, wat hij gedaan heeft om allerlei instellingen van openbaar nut op krachtige wijze te steunen - we denken aan kerken en pas torieën, ziekenhuizen en sana toria, die geheel of ten dele aan zijn mildheid hun ontstaan te danken hebben - dit alles, om het voornaamste slechts te noe men, zal bij een beschrijving van het thans geëindigde leven een afzonderlijke vermelding verdie nen". De heer P. W. Janssen, die de leeftijd van 82 jaar bereikte, was tot dit alles in staat dank zij de Deli-tabak, waarvan de eerste partij nu 100 jaar geleden in ons land aan de markt kwam! Jacq Vréke t (Hollandse) vader van Maartje zeer onvaderlijke gevoelens heeft ten aan zien van haar prille onschuld. Wat een afschuwelijk land, wat een vreemde mensen bewoonden Indië. Een land vol kleffe situaties, waarin een glas stroop met glibbertjes (waar om wordt er nooit gesproken van se- lassi, agar-agar of kolang kaling?) en een gajoeng water verkoeling brengen, maar verder gaat alles en iedereen gebukt onder geestelijke frustraties. Eén groot drama waar de platvloers heid van bierdrinkende Hollanders on vermijdelijk de flutterigheid van In dische vrouwtjes aantrekt. Vrouwen, d.w.z. vrouwen die de pen vlot hanteren, zijn altijd zeer gefasci neerd door deze abnormale, afschu welijke tijd. Het is pijnlijk het te moe ten bekennen, maar ik begin zo lang zamerhand een weerzin te ontwikkelen tegen die kampverhalen. De ziekelijke zucht tot het WILLEN herinneren van alles wat kwalijk en dus mensonterend was, met een overduidelijke toon van "guttegut dat het mij nou juist moest overkomen!" maakt dat ik eerder ont stemd dan ontroerd raak bij het lezen van alles wat toch wel echt gebeurd is. Margaretha Ferguson heeft werkelijk getracht "echt" te schrijven, maar ze slaagt nergens ook maar echte span ning of echte bewogenheid te brengen. Het is allemaal zulke oude boterkoek, terwijl je gewoon snakt naar de knap perigheid van een verse kwee sem- prong. "Hollands-Indische verhalen" heet de bundel, voor mij zijn het Indische verhalen voor Holland. Lilian Ducelle 19

Tong Tong | 1974 | | pagina 19