Pakan-Baroe-Spoorweg -"REÜNIE"- t^avoè - iSagen^ Daar yours truly geïnteresseerd is in rashonden en als zodanig een beoefenaar van de Kynologie oftewel de Hondensport, heeft hij er natuurlijk gekeken naar de anjing gelada, er een studie van gemaakt. Hier kijkend naar een echtpaar gladakkers, wetenschappelijk de Paria honden in de Derde Wereld. Het tolkje, meer belangstellend in het nieuwste radarpatroon dan in het aloude gedragspatroon der Caniden, had in al haar 24 lentes nog nooit zó dichtbij die "adoe, vieze beesten'in haar vaderland gestaan, als deze malle, rare totok haar verzocht 1 Luidde haar vertaling van de opmerking van een voorbijganger, zo te oordelen een kenner: "Als de wijfje hij hamil hij bijt de mannetjeZo men ziet heeft de teef haar boentoet aan het ros-en-rij-maar-raak-verkeer moeten opofferen. (Tot de insiders: de raszuivere kamponghond doet sterk denken aan de Australische zg. dingo.) Tot slot, mocht de lezer(es) in surats met Insulinde geen stof, maar wel schrijfruimte over hebben, dan kan men alsnog met de geadresseerde van gedachten wisselen over Kotta Peyton; over Ed Nelson als Dr. Rossi. Bedenkt dan wel, dat ze er in April, Mei, Juni nog toe waren aan Rodney's eerste kawin met Mejuffrouw B. Adams en dat de oude baas er nog steeds zit te intrigeren. Hawaii-Five-O, Bonanza, the Persua ders met Tony Curtis kennen ze er ook. De kijkers krijgen (uit zuinigheid) geen onderschriftjes in de landstaal. Een mannenstem, geen zichzelf o zo charmant vindende omroepster, legt het komende verhaal van te voren uit. En kan de Soendanees of Madoerees volgen, hoe die aangekondigde ontkno ping op de beeldbuis overkomt? Het systeem voldoet, geen klachten. 's Negeri's wijs, 's lands tv-eer. A pro pos, maar één geval van belandahaat tegengekomen, nogwel uit een kinder mond. Een jochie van zeven vroeg zijn vader, een Javaans ex-officier, hoe hij het in zijn kepala haalde, om een vijand Scotch in te schenken Precies hebben we 's kinds gebrabbel natuurlijk niet kunnen volgen, alleen het verwijt aangevoeld, dat de, aller minst gegêneerde vader ons gea museerd toelichtte. Indoctrinatie op school, Sukarno-nawee? Maar een keer iets in ons taaleigen te gengekomen: een puisteen van een Chinese toko, waarop: Eerste steen gelegd door G. Kuypers. Dan in Bandung aan de zijkant van The Dago Tea Rooms: Dago Theehuis, als ook in neonletters: The Friesche Vlag Limited. de Josselin de Jong. Het ligt in het voornemen om een Pakan-Baroe-Spoorweg-Réunie te organiseren. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich opge ven bij: de Heer. H. Goorman, Woudenbergstraat 207, Den Haag. Tel. 070 - 67 27 10. Verzoeke een gefrankeerde retour-enveloppe in te sluiten. Op een dag vloog lamborè of Lavoè van Nias naar Atjeh om er zijn geluk te beproeven. Toen de avond viel maakte hij zich in het bos een leger van bla deren, doch onbekend met de planten van het land gebruikte hij er lalateng 2) voor. Toen hij zich erop had neerge vleid, sprong hij vanwege de hevige jeuk er verschrikt weer van af. "Wat moeten de mensen hier een kwade in borst hebben", dacht hij, "als de bla deren al zo venijnig zijn". Hij verliet daarom het land en vloog naar Sima- loer. Daar liet hij zich in Padang si èntong èntong 3) neer en wist door toverij een sètan een gouden indi (rijststamper) afhandig te maken. Dit kostbare werk tuig heet nu nog op de genoemde plek in de grond begraven te zijn, maar nie mand heeft het ooit kunnen vinden. Ook maakte Lamborè een witte kroko dil, die hij in een vijver bij zijn huis deponeerde. Na zijn vertrek naar Nias, waarheen hij had moeten uitwijken tengevolge van zijn twist met een an dere reus, Lasinga genaamd, kwam de krokodil in het bezit van Lamborè's zoon. Als deze ter jacht ging bracht hij het dier een offer, uit sirih bestaande, en met een sembah (eerbiedige groet) sprak hij hem aldus aan: "Zijt gij het, witte krokodil, die door mijn vader werd gemaakt. Zeg mij dan waar ik een goede buit moet zoeken". In de richting waarheen de krokodil met zijn bek wees trok de zoon dan op jacht, met de zekerheid een wilde karbouw te bemachtigen. Ook voor de latere na komelingen van Nènè Lamborè betoon de de witte krokodil zich steeds een betrouwbaar orakel, totdat hij op een goede dag verdween en nooit meer werd gezien. JCH Eén van de helden van de Simaloe- rese overlevering is Lavoè, ook Nènè Lamborè genaamd. Hij was van reus achtige gestalte en in het bezit van toverkrachten. In de Lavoè-sagen is meestal sprake van het eiland Nias, zodat het waarschijnlijk is dat de sa gen zelf ook van Niasse oorsprong zijn. 2) Maleis: djilatang (Laportea), een plant met brandharen. 3) Aan de zuidoostpunt van Simaloer aan het strand gelegen. De ondergrond van koraal doet daar de voetstappen weerklinken, vandaar de naam (padang weide, èntong-èntong weerklin ken, dreunen). 9

Tong Tong | 1974 | | pagina 9