UITGEPERST KLAPPERWATER KIMM Indische spekkoek DE VLEGEL kwam er redding die ik zelf als een mirakel beschouw. Men moet het mij ten goede houden, dat ik als Javaan, groot gebracht in een orthodox-Javaan se omgeving, in hetgeen zich daarop in het leven van D.D. zou afspelen, alleen kon zien de beschikking van Hoger Hand, de liefderijke bestiering van "Al lah kang Rahman Rachim" (God, de barmhartigheid en göedertierendheid). Op 5 december 1946 was het ogenblik daar, dat de 252 leden van het Indo nesische convooi, hun bagage etc, voor inlading te Rotterdam gereed moesten hebben. Voor degenen, die te Amster dam woonden, was een vrachtauto ter beschikking gesteld. De truck zou in de vroege morgen van de 6de decem ber de lading ophalen en naar het M.S. "Weltevreden" aan de kade te Rot terdam transporteren. Die avond na men vele vrienden afscheid van D.D. Hij had zich er in moeten schikken achter te blijven. Die avond kwam ook Ir. Joopie Radji- man van Wageningen, die ook met het convooi mee zou gaan. Zijn valies met de reispapieren waren zelfs al vooruit gezonden naar Rotterdam. Op het laat ste moment had hij geen zin om mee te gaan, blijkbaar vanwege zijn gezond heid. Toen nam D.D. de gelegenheid te baat om Joopie Radjiman te vragen zijn reispapieren aan hem af te staan, hetgeen werd ingewilligd. De moeilijk heid was echter dat die papieren in het valies waren, dat reeds naar Rotterdam was gezonden. Aan de leider van het convooi van de Indonesiërs, de heer een halfgod, roerloos als een tem pelbeeld, zo zit hij daar in mysterieuze schemer, en slaat met licht geneigd ge laat en mijmerend oog zijn danseressen gade uit: De Serimpih's "Kraton" door Johan Fabricius f 3,90 incl. porto Rachmat Kusumobroto werd vanuit Amsterdam getelegrafeerd om het va lies van Joopie Radjiman op zij te hou den. D.D. zou het valies komen halen per taxi vanuit Amsterdam in gezel schap van Abidin Soedjono. De volgende gebeurtenissen voltrok ken zich als een snel-fiim. Vooreerst het grootste wonder, dat zich in D.D."s leven voordeed. De psychische blok kade, die zijn blindheid gedurende vijf jaar had veroorzaakt was met één slag verdwenen, zoals zij op 14 maart 1941 met één klap was ingetreden. Tegen zijn vriend Abidin Soedjono zei hij: "God, Abidin, ik kan weer zien, ik kan weer zien!" Hij omhelsde hem en gaf zijn vreugde-tranen de vrije loop. De oog-specialisten die hem hadden behandeld, (Dr. Ouwejan te Magelang, Dr. Naar in Suriname en Dr. Soewarno, een oud-vriend van D.D. uit de Dr. Djawa-schooljaren, die zich later in Nederland vestigde aan de Laan v. Meerdervoort te Den Haag) waren van oordeel, dat de blindheid was veroor zaakt door psychische omstandighe den en ook alleen psychisch kon wor den behandeld. Zo was het dat de kans om met Joopie Radjiman's papieren mee te kunnen gaan met het convooi naar Indonesia, hem de vreugde-schok had gegeven, die hem zijn gezichtsvermogen terug gaf. Joopie Radjiman was een zoon van de bekende Dr. Radjiman Wediodiningrat van Solo, die ook een oud-vriend was van D.D. Joopi Radjiman, landbouw ingenieur, afgestudeerd te Wagenin gen, stierf kort daarop na het vertrek van D.D. De vader, die ook al een tiental jaren niet meer in ons midden is, had Joopi nooit meer teruggezien. Op mijn vraag wat dit is kreeg ik van een Tong-Tong abonnee het volgende antwoord: "Na Uw verhaal (Tong-Tong No. 24) "Groot Eet" gelezen te hebben vraagt U wat uitgeperst klapperwater is. Vol gens mij is dat santen. Fijngemalen klapper geweekt in water en die ge weekte klapper beetje bij beetje uit knijpen en dat is nu de santen of uitge perst klapperwater. Snapt U het. Ik heb heel erg om Uw verhaal Groot Eet (11) moeten lachen, ik kwam haast niet meer bij, ik bleef er zowat in. Dus nu weet U in ieder geval wat uitge perst klapperwater is (de gemalen co- cos wordt tussen de toppen van de vingers uitgeknepen). Tong-Tong abonnee. Bedankt lieve mevrouw. Ik weet nu tenminste wat uitgeperst klapperwater is. Ook hartelijk bedankt voor Uw lach. Hiermee heeft U me werkelijk zeer ruim beloond. G. H. BARTMAN Stort f 12,— op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020 - 72 84 61 In het pas ontvangen boek "Vaarwel..." las ik o.m. de woorden van ex G.G. de Jonge, dat hij zich gedurende zijn ge hele ambtsperiode steeds naast zijn positie voelde staan. Daarom dus en opeens beleefde ik het weer. Ik woonde en werkte toen in Buiten zorg, dicht bij zijn paleis. Vanuit ons erf konden wij de damhertjes in de pa leistuin zien en uit het raam van mijn afdeling had ik de koelte van en een prachtig gezicht op 's Lands Planten tuin! 7 uur 's morgens begon mijn kan toor; om half 7 wandelde ik er heenk dwars door 's Lands PI. Tuin, genietend van het ochtendgloren. Maar zo óók onze G.G. Hij begon ook met een wandeling. Deze keer via hoofd-uit- gang, grote weg, richting Dept. L.N.H. Lang was hij en hij maakte grote stap pen. Ik had hem niet in de gaten. Hij haalde mij in en was me al een paar stappen voorbij, toen hij ineens inhield en weer naast mij kwam, zijn stappen naar de mijne geregeld. Nu loop ik al tijd dubbeltjes te zoeken, zoals men het noemt en vond het maar brutaal, dat iemand ongevraagd naast me kwam kuieren. Ik leek erg klein naast hem; was het ook en met een ruk naar boven van mijn hoofd siste ik: "Brutale vle gel!" en haaste mij in de eerste kleine ingang van de Tuin. Hij bleef op de hoofdweg dezelfde richting gaan, kaarsrecht en met grote stappen. Hij was dus eerder bij de 2e hoofdin gang, tegenover de Algemene Secre tarie, waar een paar heren stonden te praten. Opeens zag ik die heren hun toppies afnemen voor die lange man, terwijl deze de ingang binnenliep. Ik schrok me een motje, want opeens wist ik dat het onze G.G. was. Ik moest langs zijn paleis en daar bleef hij staan en keek naar me, heel vriendelijk. "Goeden morgen, Excellentie" Hij knikte, glimlachte en beklom de paleistrappen! Het was zeker de eerste keer, dat een onderdaan, zo'n kleintje nog wel, hem een vlegel had genoemd! P. Jüch-Arnold 11

Tong Tong | 1974 | | pagina 11