KONING VOETBAL KALI BOTJOR 13 Het grote voetbaltournooi is voorbij. De strijd om het wereldkampioenschap is gestreden en beslist. De helden, vermoeid, min of meer verkreukeld, maar overladen met roem, goud en zil ver hebben hun haardsteden weer op gezocht om op een stil plekje uit te huilen en de wonden te likken. Wij allen hebben op de buis kunnen genieten van een geweldige show, kun nen zien de opeengepakte massa's brullende en tierende mensen (geef ons brood en spelen), stram marche rende muziekkorpsen, majorettes, de perfect draaiende organisatie en last but not least waar het alles om begon nen was, de verrichtingen der idolen op prachtig geschoren, op biljartlakens gelijkende grasmatten, de moderne Velden van Eer. Hoeveel werk, hoeveel geld zou aan deze happening zijn be steed? Op de zwarte markt vroeg en betaalde men rustig 500 gulden voor een staanplaats. Sommigen moesten met een hartinfarct het stadion uitge dragen worden! Nu is alles voorbij. Weet U, als ik zo 's avonds (ik heb niet alle wedstrijden gezien) voor m'n oude T.V. toestel zat, wachtend op het aanvangssignaal, dan dwaalden m'n gedachten terug naar heel, heel lang geleden en beleefde ik weer opnieuw onze eigen, heerlijke voetbalhappening op Java: De Stedenwedstrijden Deze werden eens per jaar, in een der vier grote plaatsen, Batavia, Baridoeng, Semarang en Soerabaja gehouden. Kampioen was steeds óf Batavia (het spel der Batavianen stond op een hoog peil) óf De Stad Aller Krokodil len: Soerabaja. Heeft men hier in Ne derland de nationale helden Cruyff, Neeskens, Rep, van Hanegem, wie ken de vroeger niet de namen Mantiel Bo degraven, Djodjie Galstaun, Tjoh Da- vies, Gerrit de Raadt, onze uitstekende en sympathieke goalie Hennie van Al phen en vele anderen. Als de wedstrijden in onze stad werden gehouden was het hrote vis! (groot feest) We haalden spelers en suppor ters, die uit "het westen des lands", Batavia en Bandoeng kwamen en per trein reisden (geen bussen, geen Boeings, geen Douglassen) af van het station Soerabaja-Goebeng en die uit Semarang van Pasar Toeri en dan ging het in optocht, met muziek voorop naar het hotel, (en jullie krijgen allemaal van ons op je donder, pertjaja). 's Middags was je al vroeg op het veld. De nationale driekleur en alle club- vlaggen wapperden aan even zovele bamboestaken hoog in de lucht, er wa ren extra loketten en fietsstallingen (10 cent voor 90 minuten) en o ja, veel katjongs die katjang arab te koop had den. Of permen! En wie zou Meyer, onze eigen Meyer, langzamerhand ook al een nationale figuur, kunnen verge ten? Meyer was er altijd. Trouw en op z'n post bij de ingang om een hoekje uit ieders toegangsbewijs te scheuren. De burgemeester Mr. Meyroos deed de aftrap. Landi was er met z'n ge meenteband om voor de muziek te zorgen. Of anders stonden daar de kerels van het 13e Bataljon Infanterie. Als wij jongens geen geld hadden voor een kaartje, zwierven we net zo lang om het veld, totdat we een flinke kier ontdekten in een der bamboewanden waarmee het terrein omgeven was en waar doorheen we tenminste iets van de match konden zien. Ook gingen we wel op eikaars schouders staan en dan tuurlijk ambrook en de hele reuteme- teut donderde met bamboe en al het veld in. Met veel gekraak. En knersin- ge der tanden, e.e.a. tot grote lol van het publiek overigens. Gek, tijdens de rust dronken de spe lers nooit thee of koffie, maar altijd koude limonade. J. C. van Drongelen. Dat was de beste van de allemaalste! Soms rende een vent langs het lijntje om de spelers brokken ijs toe te wer pen. Het kon zo tegen een uur of vijf nog erg warm zijn. En dan was Soerabaja kampioen! Dan sen in Concor en groot eet bij Kit of Het (Concordia, Kit Wan Kie, Hellen- doorn). Die Stedenwedstrijden! Onvergetelijke sportieve gebeurtenissen van lang, heel lang geleden. Er werden geen gele, noch rode kaarten uitgedeeld, geen spelers het veld uitgejaagd, geen benen stuk getrapt en het ging ook niet over miljoenen guldens, maar al leen wie het best voetballen kon. En daarom genoten we drie dagen lang van een eerlijke kamp. Weet u wanneer ik het laatst een ste- denwedstrijd heb gezien? In 1973 in het stadion van Medan. Daar bekamp- ten de teams van Hongkong, Singapo re, Malaka, Thailand, Medan, Atjeh, Soerabaja, Bandoeng, Djakarta etc. el- "Waar lag die ook weer?" hoor ik veel lezeressen en lezers mompelen, als ze de titel van dit stukje hebben ge lezen. Stelt U zich gerust, dit is beslist geen kwestie van "soedah loepa" (al vergeten). Luistert U m^iar. In mijn treincoupé zat een Ambonees echtpaar met twee aardige kinderen, een jongen en een meisje. Pa in een keurig pak, Ma in een sierlijk gedragen sarong en kabaja. Ook de kinderen zagen er verzorgd uit. Ik kan het werkelijk niet helpen, maar telkens wanneer ik zo'n leuk stelletje zie, gaat mijn hart weer open, en denk ik weer aan "toen froeher", ja toch? De trein kwam uit de richting Utrecht, en zou in mijn woonplaats, Culemborg, stoppen. Even voor Culemborg reden we over de Lekbrug. De kinderen ston den voor 't raampje, en keken met grote ogen naar de rivier daarbeneden, waar juist een paar aken langsvoeren. Kennelijk was dit allemaal nieuw voor hen. Op eens keerde de jongen zich naar zijn ouders, en vroeg: "Pa, hoe heet deze kali?" Dit was het moment waarop ik mis schien onbewust gewacht had. Voordat de vader kon antwoorden, ging ik rechtzitten, stak mijn wijsvinger al een schoolmeester omhoog, en zei: "Na, kali ini namanja Kali Botjor. Ingat be- toel, ja? Djangan loepa, lo!" De uitwerking was verbluffend. Twee paar verschrikte kinderogen keken van mij naar Pa, als wilden ze om een be vestiging van deze uitspraak vragen. Pa glimlachte alleen maar, en zei:. "Betoel, deze is de Kali Botjor. Menir heeft goed gezegd!" Even later stopte de trein, en met een vriendelijk "Slamat djalan!" (goede reis!), wat door Ma met een even vriendelijk "Slamat tinggal, menir" (prettig verblijf!) werd beantwoord, stapte ik uit. Ik was weer thuis, en was even een paar minuten wérkelijk "thuis" geweest! Si Gaboel "Opgelet, deze kali rivier) heet de Kali Botjor. Goed onthouden, hoor, en niet vergeten!" ("Botjor" is namelijk het Indonesisch woord voor "Lek"). We reden immers over de Lek? kaar. Ik hoopte zo dat mijn oude stad Soerabaja het mocht winnen, maar niks hoor. Het werd Medan. En toen het laatste fluitsignaal geklonken had nou toen braken ze de boel zowat af. Medan was kampioen en toen was het alweerhrote vis! (groot feest) G. H. BARTMAN

Tong Tong | 1974 | | pagina 13